[quote]Česká pobočka developerské společnosti Panattoni Europe zažívá dlouhodobý růst. Mezi řadu jejích úspěchů v poslední době patří například výstavba distribučního centra Amazonu u Prahy či výrobního závodu KION Group v Ostrově u Stříbra. Vzestup firmy je spojen se jménem jejího generálního ředitele Pavla Sovičky, který firmu řídí od roku 2008. Zajímalo nás, co pro něj vrcholná pozice v Panattoni znamená.[/quote]

Co vás přilákalo k práci ve společnosti, která je velkým developerem průmyslových a logistických nemovitostí?

Jsem vystudovaný ekonom a před příchodem do Panattoni jsem působil 10 let v realitně poradenské společnosti Cushman & Wakefield v oddělení průmyslových nemovitostí. Tento obor umožňuje potkávat se s velice zajímavými lidmi z různých specializovaných odvětví, které v běžném životě jen tak nepotkáte. Samozřejmě je to také úzce spjaté s ekonomikou, efektivitou a v neposlední řadě s výběrem řešení, které nejlépe odpovídá představám klienta. A o to přesně v průmyslovém developmentu jde. Každý chce vyrábět či skladovat zboží ekonomicky, kvalitně, efektivně, s nízkými náklady a také šetrně k životnímu prostředí. Ekonomika je alfou a omegou tohoto systému.

V čem pro sebe vidíte smysl práce v developerském oboru?

Developerská profese je úžasná v tom, že vytváří něco nového, a nemusí to být pouze spojené se samotnou výstavbou. Největší smysl vidím ale především ve vytváření pracovních míst pro široké okolí. Když se ohlédnu, nevidím jen desítky průmyslových budov, ale tisíce lidí, kteří také díky nám sehnali práci. Dobrým příkladem je třeba takové Tachovsko. Zatímco ještě před sedmi či osmi lety tam sahala nezaměstnanost téměř k 15 % (na Kostelecku dokonce k 25 %), dnes se pohybuje na přirozené úrovni, tj. kolem 5 až 6 %. Hodně tomu pomohl i náš Panattoni Park Stříbro, který dnes zaměstnává přes 1500 lidí z Tachovska a Plzeňska a do dvou let může zaměstnat až tisíc dalších.

Co vás z profesního hlediska v poslední době nejvíce naplňuje? Na co jste nejvíce hrdý?

Je toho více, tak uvedu jen jeden příklad z nedávné doby. V únoru jsme právě v Panattoni Parku u Ostrova ve Stříbře otevřeli novou halu pro společnost KION Group na výrobu vysokozdvižných vozíků. Vždy, když něco postavíme, přemýšlím o finálním produktu. Nikoliv pouze o jeho významu pro klienta, ale spíš pro ostatní. Pro současný svět. A právě v případě KIONu mi došlo, že vysokozdvižné vozíky mají pro dobu, která drtivou většinu věcí vyrábí průmyslovým způsobem, naprosto klíčový význam. V projevu při slavnostním otevření jsem si dovolil nadsázku, když jsem řekl: všechny věci kolem vás vám přivezl vysokozdvižný vozík. Ale ona to vlastně moc nadsázka není, protože tak to prostě dnes funguje. Jsem hrdý na to, že se můžeme podílet i na rozvoji takto progresivních a zásadních oborů.

Česká republika je na tom z ekonomického hlediska v současnosti poměrně dobře. Odpovídá tomu i situace na trhu s logistickými a průmyslovými nemovitostmi? Jaký vývoj očekáváte v příštím roce?

Česká ekonomika vloni trhala rekordy, podle posledních odhadů rostla dokonce nejrychleji z celé EU. Současně má za sebou mimořádný rok i průmyslový development. Sami jsme stihli dokončit 187 tisíc m2 průmyslových ploch a dalších téměř 52 tisíc m2 rozestavět. Celkově se mohla Panattoni Europe v roce 2015 pochlubit téměř čtvrtmilionem metrů čtverečních předaných či připravovaných industriálních budov a až třemi tisíci nově vytvořených či potenciálních pracovních míst. Navíc jsme otevřeli novou průmyslovou zónu u pražského letiště, Panattoni Park Prague Airport I a novou zónu v Hořovicích, blízko dálnice D5, Panattoni D5 Hořovice Park. Oba tyto parky mají již své nájemce, kteří se do těchto prostor nastěhují nejpozději na konci první poloviny letošního roku.

Z tohoto pohledu vývoj na trhu s logistickými a průmyslovými nemovitostmi jednoznačně odpovídal dobré kondici české ekonomiky. Otázkou však je, do jaké míry to má přímou souvislost. Určitě bych ji viděl v oblasti automobilového průmyslu. Podle analytiků právě tento obor táhl českou ekonomiku a díky rozvoji stávajících a příchodu několika nových dodavatelů Česko upevnilo svou pozici důležité automobilové základny Evropy.

Jaké má Česká republika výhody, pokud jde o trh s logistickými nemovitostmi?

Upřímně řečeno jednu z nejdůležitějších výhod prozrazuje už pohled na mapu. Česká republika je geograficky zakousnutá do Německa, ekonomicky nejsilnější země Evropy, a to hraje často klíčovou roli při strategickém rozhodování investorů. Když chce dnes někdo expandovat do střední nebo východní Evropy, často si vybere Českou republiku kvůli levnější a přitom dostatečně kvalifikované pracovní síle a zároveň ideální dopravní infrastruktuře do Německa.

Atraktivita České republiky samozřejmě obecně stoupá s růstem vlastní i evropské ekonomiky. Důležitou roli hraje i podpora ze strany české vlády. Předpokládám, že v budoucnu budeme stále zajímavou zemí pro dodavatele z oblasti automobilového průmyslu. Obrovským příslibem pro český trh však začíná být také sektor e-commerce.

Z řady úspěšných projektů Panattoni vyčnívá například Simoldes Plasticos v Rychnově nad Kněžnou. Vyvolává otázku po možných nových projektech mimo hlavní oblasti logistických areálů…

Rychnov nad Kněžnou tvoří především průmyslovou základnu Kvasin. Nebýt automobilky, těžko by tu našlo domov tolik dodavatelů. V souvislosti se zájmem o regiony bych spíše upozornil na zatím trochu nenápadné Chebsko. Z oblasti s nejvyšší nezaměstnaností v kraji se postupně klube 2. průmyslová brána do Německa. V Panattoni Parku Cheb nyní budujeme výrobní halu pro BWI Group, čínského výrobce automobilových komponent, budovu pro německou společnost DHL, globálního lídra na trhu mezinárodních přepravních a logistických služeb, a jednáme s řadou dalších významných klientů. S naším partnerem Accolade cítíme podporu široké veřejnosti a zejména intenzivní synergii s městem, které se staví k našim záměrům velmi vstřícně a s nímž velmi úzce spolupracujeme. Z ostatních regionů bych jmenoval Berounsko, které je takovým příjemným kompromisem mezi Německem a Prahou. Nyní tam začínáme stavět první halu v naší nové zóně Panattoni D5 Hořovice Parku.

Panattoni chystá ve spolupráci s Accolade další významný projekt v Chebu pro DHL. Čím bude projekt zajímavý?

Distribuční centrum o velikosti 13 600 m2 postavíme ve výšce 450 metrů nad mořem, což klade vyšší nároky jak na plánování, tak na technologie použité během samotné výstavby. Projekt je však zajímavý především tím, že potvrzuje to, co jsem o chebské průmyslové zóně už řekl: tato oblast je mimořádně atraktivní jednak z infrastrukturálního hlediska, perfektního napojení k německým hranicím, ale především díky nezaměstnanosti, která je tu oproti jiným regionům, jako je Plzeň, stále značná. Díky vzorové spolupráci Panattoni Europe, Accolade a města Cheb je zájem o zónu takový, že město už jedná s krajem o jejím dalším rozšíření.

Jaký projekt byl pro vás zatím největší výzvou?

Samozřejmě Amazon. Od počátečních jednání s Američany, přes náročnou komunikaci s místními samosprávami a občanskými sdruženími, až po samotnou výstavbu, která byla co do detailů a požadavků naprosto unikátní. Postavili jsme největší průmyslovou halu v historii ČR, a dokonce se nám podařilo vytvořit z ní nejzelenější budovu svého druhu na světě. Při certifikaci BREEAM International dosáhl Amazon v Dobrovízi úrovně Excellent s nejvyšším skóre nejen ze všech Amazonů, ale dokonce ze všech logistických hal vůbec. Výstavba Amazonu byla v mnoha ohledech mimořádná a jedinečná – mezi tyto aspekty patří i vytvoření až pěti tisíc nových pracovních míst. Distribuční centrum zabodovalo i v mnoha realitních soutěžích v kategorii nový průmyslový development, a to jak v Čechách, tak v Evropě, například na CEE Investment & Green Building Awards, CIJ Awards či Eurobuild Awards.

Co pro vás tato stavba znamená?

Když se dnes řekne Amazon v Dobrovízi, vybaví se mi prestiž, výrazná podpora zaměstnanosti, mimořádný přínos pro region i pro místní obyvatele. Když jsme však nedávno otevírali obchvat Dobrovíze, který byl součástí doprovodných investic a na nějž občané v obci čekali 15 let, došlo mi, že zdaleka nejdůležitější nabytou zkušeností byla obyčejná lidská schopnost vzájemně se dohodnout. Osobně bych byl velmi rád, kdyby spolupráce se společností Amazon pokračovala.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno