Zdroj: Archiv

[quote]Osm z deseti stavebních firem v Česku je přesvědčeno, že by vládní politické strany měly stanovit závazný harmonogram stavby dálničních tahů. Stejný podíl si myslí, že by tento krok pomohl do budoucna zajistit pravidelné investice. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research ve spolupráci s firmou SGCP, divize Weber. V říjnu v něm oslovily více než stovku ředitelů stavebních firem v ČR.[/quote]

Podle finančního ředitele firmy VCES Radima Martinka je chybějící dlouhodobá koncepce pro infrastrukturu základním problémem českého stavebnictví.

„Dokud si tento fakt neuvědomí klíčoví představitelé hlavních politických sil v zemi, bude české stavebnictví dále strádat,“ uvedl.

„Navzdory příznivému vývoji celé ekonomiky stavební trh klesá. V přípravě veřejných investic chybí vize a dlouhodobé plány. Je strategickým zájmem naší země využít na maximum prostředky z fondů EU. Toho lze docílit jen tak, že zakázky budou zadávány průběžně, aby se jednorázově nekumulovaly nad kapacitní možnosti všech firem na trhu,“ dodal statutární ředitel společnosti Skanska Michal Jurka.

Ministr dopravy Dan Ťok v září řekl, že tato vláda už nestihne přijmout zákon o liniových stavbách, který měl mimo jiné stanovit plán potřeb výstavby strategických komunikací.

„Musel jsem ten zákon stáhnout z legislativní rady vlády, protože měl zhruba 250 nevypořádaných zásadních připomínek,“ uvedl tehdy Ťok.

Podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví v říjnu zrychlilo meziroční pokles na 8,5 procenta ze zářijových revidovaných 7,7 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se stavební produkce snížila o 7,3 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 1,5 procenta a produkce inženýrského stavitelství byla o 20,1 procenta nižší.

Stavební oborová asociace Euroconstruct, která sdružuje 19 zemí, odhaduje, že české stavebnictví v příštím roce klesne o 3,2 procenta. Ze všech členských zemí asociace by na tom tak Česká republika byla nejhůře.

CEEC Research a SGCP, divize Weber v průzkumu v říjnu oslovily více než stovku ředitelů stavebních firem v ČR.

Zdroj: ČTK