Podle předpokladu se podrobně nepopisují základní body jednání. Ty byly v článku v e-Logistika info 26. června. Přitom ekonomická problematika, včetně bodu z doporučení ČR v rámci Evropského semestru k případné drobné opravě rozpočtu na příští rok, nebo digitalizace ekonomiky a e.Government, do něhož patří účetnictví včetně fakturace, zcela zanikla v českém tisku pro nedostatečné objasnění podstaty jednání o imigraci, co se po ČR vlastně chce a jaký je to zlomek problematiky, do níž patří skutečnost, že je Evropa největší světový donátor a proto může snáze prosadit výrazné snížení ilegálních toků imigrantů požadavkem na využití podpory EU poskytované těmto zemím.
I. MIGRACE
- Evropa potřebuje vyvážený a geograficky komplexní přístup k migraci, založený na solidaritě a odpovědnosti. V návaznosti na rozhodnutí Evropské rady z loňského dubna byla přijata konkrétní opatření, aby se zabránilo dalším ztrátám na životech na moři, nalezly nové způsoby čelení pašerákům a prohloubila se spolupráce se zeměmi původu a tranzitu, při současném respektování práva žádat o azyl. Zahájení mise EUNAVFOR MED, o němž rozhodla Rada 22. června, je v tomto směru významným příspěvkem. Operativní akce k řešení problémů obchodníků s lidmi a pašeráků v souladu s mezinárodním právem je nezbytnou součástí našeho komplexního přístupu.
- V návaznosti na evropskou agendu Komise k migraci by měla pokročit práce na všech dimenzích komplexního a systémového přístupu.
- Vyžaduje to širší úsilí, včetně posílení řízení externích hranic Unie, aby lépe čelila rostoucím tokům nelegální migrace. Dnes se Evropská rada zaměřila na tři klíčové rozměry, v nichž se musí paralelně pokročit: přemístění/přesídlení, navracení/zpětné přebírání osob/reintegrace a spolupráce se zeměmi původu migrantů a tranzitu. Rada bude pravidelně posuzovat pokrok ve všech třech oblastech a zprávy k nim později v tomto roce.
Přemístění/přesídlení
- S ohledem na současnou mimořádnou situaci a náš závazek posílit solidaritu a zodpovědnost, a v souladu se svým dubnovým rozhodnutím o všem, co se toho týče, včetně odstavce 3, Evropská rada se dohodla na těchto vzájemně propojených opatření na pomoc 60 000 lidí:
- a) dočasné a výjimečné přemístění po dobu dvou let z hraničních členských států Itálie a Řecka do jiných členských států 40.000 osob, které jasně potřebují mezinárodní ochranu, na níž se budou podílet všechny členské států; (aniž by byla dotčena specifická situace Spojeného království, Irska a Dánska podle protokolů k smlouvám 21 a 22. Spojené království se podílet nebude)
- b) k tomu rychlé přijetí rozhodnutí Rady; všechny členské státy odsouhlasí konsensem do konce července rozdělení těchto osob s ohledem na specifickou situaci členských států;
- c) postup přijímání a první opatření pro přijetí od obou hraničních členských států, s aktivní podporou odborníků z členských států a EASO, Frontex a Europol k zajištění rychlé identifikace, registrace a otisků prstů migrantů („hotspoty“- na „horkých místech). Umožní to určit ty, kdož potřebují mezinárodní ochranu, a ty, kteří ji nepotřebují. Komise vypracuje v úzké spolupráci s hostitelskými členskými státy do července 2015 harmonogram právních, finančních a provozních aspektů těchto opatření;
- d) okamžité poskytnutí zvýšené finanční pomoci hraničním členským státům k zmírnění nákladů na přijímání a vyřizování žádostí o mezinárodní ochranu;
- e) dohoda, že se všechny členské státy budou podílet prostřednictvím mnohostranných a vnitrostátních režimů na přesídlení 20000 vysídlených osob, jasně potřebujících mezinárodní ochranu, s ohledem na specifickou situaci členských států.
Navracení/zpětné přebírání osob/reintegrace
- Účinná politika navracení, zpětného přebírání a znovu začlenění těch osob, které nepotřebují ochranu, jsou nezbytnou součástí boje proti nelegální migraci a pomohou odradit lidi od riskování svých životů. Na podporu zpětného přebírání nelegálních migrantů zeměmi původu a tranzitu musí být v návaznosti na myšlenky předložené Komisí na Radě 16. června mobilizovány všechny nástroje. Zejména:
- a) vysoká představitelka by měla zahájit co nejdříve dialogy na vysoké úrovni s hlavními zeměmi původu nelegálních migrantů, v úzké spolupráci s členskými státy. Rada společně s Komisí připraví globální balíček na podporu jednání s dotčenými třetími zeměmi;
- b) Komise zajistí, aby byly readmisní závazky co nejdříve efektivně realizovány, zejména ty v rámci dohody z Cotonou, pokračující jednání o readmisních dohodách budou urychlovány, aby proběhly co nejdříve, zatímco budou zahájena nová jednání s dalšími třetími zeměmi;
- c) podle zásady „více za více“ se použijí pomoc a politiky EU pro vytváření pobídek pro realizaci stávajících a uzavírání nových readmisních dohod. Závazky stanovené v obchodních dohodách týkající se dočasné přítomnosti osob pro poskytování služeb by měly být použity jako pobídka k uzavření readmisních dohod; nástroje rozvojové politiky by měly posílit místní vytváření kapacit včetně hraničních kontrol, azylu, boje proti pašování a reintegraci.
- d) Členské státy budou plně realizovat směrnice o navracení, při plném využití všech opatření k zajištění rychlého návratu nelegálních migrantů; rozhodnutí o navrácení vydaná členskými státy budou zavedena do Schengenského informačního systému.
- e) Komise stanoví v červenci 2015, jak Frontex poskytne okamžitou podporu hraničním státům s návratem. Komise oznámila svůj záměr navrhnout změnu nařízení Frontex k posílení úlohy této agentury, zejména aby podněcovala mise k navracení;
- f) K urychlení vyřizování žádostí o azyl stanoví Komise v červenci 2015 opatření, která mají být přijata k využití EASO ke koordinaci realizace ustanovení „bezpečné země původu“ ve směrnici o azylovém řízení, včetně případného vytvoření společného seznamu zemí bezpečného původu EU.
- g) rychle se zdostupní dostatečné prostředky na podporu účinné návratové politiky EU;
Navíc se Komise vyzývá, aby předložila návrhy v tomto smyslu v souvislosti s rozpočtem EU 2016 a vytvořila Evropský návratový program.
Spolupráce se zeměmi původu a tranzitu
- Zásadní je posílit naši celkovou spolupráci se zeměmi původu a tranzitu, jak u toků nelegálních migrantů, tak řešení základních příčin migrace, aby se omezily pobídky pro ilegální migraci a boj proti sítím pašování. V tom sehraje důležitou roli rozvojová pomoc.
- Zásadní je skutečné partnerství evropských a afrických zemí, spolupracujících na integrovaném řešení ilegální migrace. Summit na Vallettě bude usilovat dosáhnout spolu s africkými partnery:
- a) podporu partnerským zemím v jejich boji proti pašerákům;
- b) zesílenou spolupráci na efektivní politice navracení;
- c) lepší zaměření rozvojové spolupráce a zvýšení investic v Africe zaměřených na kořeny migrace a poskytnutí ekonomických a sociálních příležitostí.
Rada připraví návrhy na oblasti spolupráce se zeměmi původu a tranzitu na summit ve Valletě.
- EU také pokročí ve spolupráci s Tureckem a ostatními zeměmi na Středním východě, jichž se problém týká (zejména Irák, Jordánsko a Libanon).
- Bude konference na vysoké úrovni, projednávající trasy na Západním Balkánu.
II. BEZPEČNOST A OBRANA
- Evropské bezpečnostní prostředí se dramaticky změnilo. Vyžaduje to akci ve 3 vzájemně propojených oblastech:
- a) Na „Evropskou agendu bezpečnosti“ Komise a závěry Rady 16. 6. 2015 naváží práce na obnovené strategii vnitřní bezpečnosti EU; prioritou zůstává úplná realizace orientace na boj proti terorizmu, dohodnutá v únoru 2015
- b) vysoká představitelka bude pokračovat v procesu strategické reflexe s ohledem na přípravu globální strategie EU k zahraniční a bezpečnostní politice s členskými státy; strategie bude předložena summitu v červnu 2016;
v souladu se závěry Evropské rady z prosince 2013 a Rady z 18. května 2015 budou pokračovat práce na účinnější, viditelnější a na výsledky orientované SBOP, dalším rozvoji civilních i vojenských kapacit a posílení evropského obranného průmyslu, včetně malých a středních podniků. Evropská rada připomíná, že je třeba, aby
- členské státy zajistily dostatečnou úroveň výdajů na obranu s jejich nejefektivnějším využitím zdrojů,
- zajistit v rozpočtu EU financování přípravných akcí, vztahujících se k výzkumu pro SBOP, vytvářejících předpoklady pro možný budoucí výzkumné a technické programy;
- podporovat větší a systematičtější evropskou obrannou spolupráci k poskytnutí klíčových schopností včetně prostředků EU;
- mobilizovat nástroje EU na pomoc proti hybridním hrozbám;
- intenzifikovat partnerství, zejména s OSN, NATO, OBSE a AU;
- posílit a umožnit partnerům zabránit a zvládat krize, mimo jiné prostřednictvím konkrétních projektů budování kapacit s flexibilním zeměpisným rozsahem.
Evropská rada zachová bezpečnostní a obrannou politiku jako pravidelný bod jednání.
III. PRACOVNÍ MÍSTA, RŮST A KONKURENCESCHOPNOST
- Evropská rada uzavřela Evropský semestr obecným schválením konkrétních doporučení podle zemí a vyzvala k jejich provádění. Uvítala dohodu o Evropském fondu pro strategické investice (EFSI) a vyzvala k jeho rychlému uskutečnění.
- Digitální technologie přinášejí obrovské příležitosti pro inovaci, růst a zaměstnanost. K plnému využití této technologické revoluce musíme řešit roztříštěnost trhu, zajištění budoucí potřebné regulace, vybudování podpůrné infrastruktury, napomoci digitalizaci průmyslu, vytvořit podmínky pro usnadnění růstu ve všech odvětvích a chránit naše občany.
Jednotný digitální trh by měl být používán jako prostředek pro inkluzivní růst ve všech regionech v rámci EU. Komise zdůrazňuje význam všech dimenzí strategie a sleduje ambiciózní reformu telekomunikačního rámce, včetně účinnější koordinace spektra při respektování pravomocí členských států. Evropská rada se dohodla, že:
a) musí být rychle přijata nařízení k jednotnému trhu telekomunikací, včetně roamingu, balíček k ochraně dat musí být přijat do konce tohoto roku;
b) nutno přijmout akci ke klíčovým prvkům sdělení Komise, zejména
- odstranění zbývajících překážek volného pohybu zboží a služeb prodávaných on-line a řešit neodůvodněné diskriminace na základě zeměpisného umístění;
- zaručit přenositelnost a usnadnit přeshraniční přístup k online materiálu chráněnému autorskými právy, a zároveň zajistit vysokou úroveň ochrany duševního vlastnictví při zohlednění kulturní rozmanitosti, a pomoci tvůrčím odvětvím prosperovat v digitálním kontextu;
- zajistit efektivní investiční nástroje a zlepšit inovační prostředí, zejména se zaměřením na malé a střední podniky a začínající podniky;
- určit a rychle uplatnit klíčové oblasti normalizace ICT;
- zajistit volný tok dat;
- zhodnotit úlohu on-line platforem a zprostředkovatelů;
- zlepšit digitální dovednosti;
- podpořit e-Government.
13. Evropská rada vzala na vědomí zprávu o hospodářské a měnové unii, kterou si vyžádala v prosinci 2014 a požádala Radu, aby ji urychleně posoudila.
IV. SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ
Britský premiér vyložil své plány referenda ve Velké Británii. Evropská rada souhlasila s vrácením se k této záležitosti v prosinci.
* * *
Evropská rada vyjádřila poděkování Jacques Delorsovi, bývalému předsedovi Evropské Komise, za jeho mimořádný přínos k rozvoji evropského projektu a rozhodla se propůjčit mu titul „čestného občana Evropy“.