[quote]Jihomoravský kraj se pokusí odblokovat patovou situaci kolem uzavřené silnice v Dolních Věstonicích na Břeclavsku. Převezme od obce iniciativu při vyřizování dotace i všech potřebných povolení. Radnice totiž opakovaně neuspěla. Konkrétní postup směřující k obnovení provozu dnes schválila rada, uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková v tiskové zprávě. Silnice je uzavřená od sesuvu půdy po silných deštích v září 2014.[/quote]

Uzavření silnice mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem komplikuje dopravu místním i turistům, objížďka měří 20 kilometrů. Objízdné trasy využívá také hromadná doprava, což zvyšuje náklady.

„Je tedy v zájmu Jihomoravského kraje vynaložit maximální úsilí k vyřešení situace a ke zprovoznění této komunikace,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

Kraj s obcí jedná už několik měsíců. Nyní je zapotřebí připravit zadávací dokumentaci a zahájit výběrové řízení na veřejnou zakázku na zpracování investičního záměru a projektové dokumentace pro stavební povolení. Dále bude nutné zpracovat žádost o poskytnutí dotace v podprogramu vyhlášeném ministerstvem životního prostředí na likvidaci škod po živelních pohromách roku 2014.

Ministerstvo vyčlenilo pro Dolní Věstonice 41,5 milionu korun. Obec do března 2017 požádala celkem pětkrát o finanční podporu, avšak neuspěla, ministerstvo mělo opakované výhrady. Po pátém neúspěchu prodloužilo platnost programu do konce roku 2018 a dalo poslední možnost předložit žádost k registraci do 29. září 2017.

Zdroj: ČTK