Zdroj: Pixabay.com

[quote]Z Blovic na Plzeňsku odešly dvě velké firmy Lekov a Pressol se 450 zaměstnanci. Na nezaměstnanost ve čtyřtisícovém městě a okolí to nemělo žádný vliv. Po Stodu a Přešticích si město drží nejnižší podíl nezaměstnaných v Plzeňském kraji, kolem dvou procent. Je to dáno blízkostí Plzně, frekventovanou železniční tratí i řadou dalších firem, služeb a úřadů, řekl ČTK starosta Jan Poduška.[/quote]

Firma Faiveley Transport Lekov a.s. se odstěhovala na okraj Plzně do nové nájemní haly k obchodnímu centru Olympia u dálnice D5. Výrobce elektromechanických součástí pro kolejová vozidla a trolejbusy působil ve městě na jihu Plzeňska od roku 1930, kde byl největším zaměstnavatelem. Vyváží do celého světa a zaměstnává velmi kvalifikované lidi.

,,V Lekovu bylo 250 lidí a z toho bylo 80 procent dojíždějících odjinud,“ řekl starosta.

Zhruba pětihektarový areál, který je sevřený rodinnými domky a neumožňuje rozvoj, byl podle Podušky po snížení ceny prodán. S novým majitelem ale zatím město nejednalo a neví, co s ním bude. Podle radnice by tam mohla být opět výroba, ale také rodinné nebo obytné domy, případně nákupní centrum.

,,Naši občané dojíždějí do Plzně bez problémů. Autem to trvá 20 minut. Vlakem jedou do Plzence a odtud je veze autobus,“ uvedl.

V Blovicích zůstalo ještě deset pracovníků.

Přední evropský výrobce mazací a olejové techniky Pressol z Německa, který byl v Blovicích přes 20 let, se přestěhoval do pobočky v průmyslové zóně CTPark v Boru u Tachova.

,,Pracovníků z Blovic tam moc neodešlo, protože šlo o méně placené profese. Lidi už jsou skoro pryč a přitom to vliv na nezaměstnanost nemělo,“ uvedl Poduška.

V továrně na okraji Blovic, která vyráběla například čerpadla na vodu a olej, pracovalo asi 200 lidí, většinou zaučení. Areál patří firmě z Rokycan, která také zatím městu další záměry nesdělila.

,,Chtěli bychom, aby se oba areály obnovily, aby to tam nechátralo,“ řekl Poduška.

Podle něj je v Blovicích jedna z nejmenších nezaměstnaností v kraji a žádná volná pracovní síla.

Zdroj: ČTK