Brzy by staré pneumatiky mohly najít nové využití. Vědci z americké národní laboratoře Oak Ridge vymysleli nový způsob, jak ze starých pneumatik získat černý uhlík a následně ho využít pro výrobu anod pro výkonnější lithium-iontové baterie.
Proces vyvinul vědecký tým vedený odborníky Paransem Paranthamanem a Amitem Naskarem. Proces spočívá v rozdrcení pneumatik na prášek, který se dále zpracuje pyrolýzou, kdy se velmi zjednodušeně řečeno rozloží organické materiály za velkého tepla bez přítomnosti kyslíku a následně se vytvoří černý uhlík. Černý uhlík je podobný grafitu, který se běžně využívá pro výrobu bateriových anod. Vědecký tým nyní pracuje na pilotním projektu, který by měl vést ke komerční výrobě.
Při laboratorních testech se zjistilo, že baterie s černo-uhlíkovou anodou mají vyšší energetickou kapacitu než běžné baterie s grafitovými anodami. A podle předběžných odhadů by měly být baterie s černo-uhlíkovou anodou levnější než tradiční baterie a navíc se zužitkují staré nepoužitelné pneumatiky.
Zdroj:elogistika.info