[quote]Amsterdam je městem plavebních kanálů a úzkých uliček a přeprava zboží bývá velmi obtížná. Logistická firma DHL proto přišla se zajímavou novinkou. [/quote]

Globální logistický gigant do své přepravní flotily v Nizozemsku zařadil tzv. Cubicycle, tedy šlapací čtyřkolku s elektrickou podporou šlapání.

„Je to přepravní čtyřkolka s odnímatelným přepravním boxem o velikosti metru krychlového,“ říká John Pearson, šéf DHL pro Evropu s tím, že klíčové výhody stroje jsou v tom, že neprodukuje žádné emise a může se pohybovat po silnicích i cyklostezkách.

První čtyřkolka byla nasazena do provozu v nizozemském městě Almare a nyní jezdí i v Amsterdamu. Pohon funguje na principu kol v leže, řidič má šlapky před sebou a to umožňuje lepší akceleraci. Výhodou stroje je i malý poloměr otáčení.

„Kontejner se zásilkami, který čtyřkolka převáží, má rozměry 80 x 120 x 100 cm, což odpovídá rozměrům standardní palety. Jde proto snadno integrovat do běžného přepravního procesu,“ dodává Pearson.

Ve srovnání s klasickými cyklokurýry poskutuje Cubicycle násobně vetší přepravní prostor. Do kontejneru může být naloženo až 125 kilogramů zboží a kurýr zvládne se zásikami odjezdit padesátikilometrový okruh.

Program na ochranu životního prostředí ve společnosti Deutsche Post DHL berou velmi vážně. Vize GoGreen chce snížit emise vozidel logistického obra do roku 2020 o 30 procent proti výchozímu stavu z roku 2007. A plán se daří plnit.

Skupina za osm let snížila emise CO2 o 19 milionů tun a ušetřila 6 miliard eur v nákladech za pohonné hmoty. Celkově již logistická skupina v Evropě provozuje přes 11 tisíc vozidel šetrných k životnímu prostředí, k tomu 26 tisíc kol, z nichž je devět tisíc elektrokol a elektrotříkolek.

Zdroj: E15.cz