Není překvapivé, že náklady a nedostatečná návratnost investic, zůstává největší překážkou přechodu na tzv. zelený program s cílem snižovat emise.
Přesto mnohé společnosti rády hovoří o jejich aktivní snaze zavést udržitelnost ve svém dodavatelském řetězci. Ale jen menšina společností svou snahu uvádí do praxe a je ochotno investovat nemalé peníze do snižování emisí skleníkových plynů.
Toto tvrzení vychází z průzkumu organizace Accenture, která oslovila 2 868 společností, které dohromady tvoří přibližně 14 % průmyslových emisí světa. Ve skutečnosti investice do udržitelnosti dodavatelského řetězce poklesly o 22 % oproti loňskému roku. Průzkum také ukázal na fakt, že většina společností, očekává návrat svých investic nejpozději do 3 let.
Mnozí pokles investic do udržitelnosti odůvodňují aktuální křehkostí světové ekonomiky, kdy se velké investice mohou obrátit v existenční problém společnosti. Za těchto podmínek je pro většinu společností nejdůležitějším faktorem při rozhodování zda investovat cena a doba návratnosti.
Průzkum ukázal, že většina společností byla ochotna investovat do udržitelných technologií s krátkodobým horizontem návratnosti. Dotazované společnosti chtěli většinou návratnost během 18 měsíců. Pouze 17 % společností bylo ochotno akceptovat dlouhodobou návratnost a investovat větší sumu peněz.
Z průzkumu vyplynulo, že největší problémem při investování do zeleného dodavatelského řetězce je dlouhodobá návratnost a to, že často není ihned vidět výsledek investování. Přesto jsou případy investic do udržitelnosti, kdy jsou výsledky ihned patrné. Například pokud se společnosti podaří konsolidovat zásilky do menšího počtu nákladních automobilů, výsledky jsou vidět velmi brzy. Sníží se náklady na pohonné hmoty a zároveň se sníží emise skleníkových plynů, což je také zelený přístup. Podobně rychle je možné měřit efektivitu nových energeticky úsporných zařízení instalovaných do skladů či výrobních závodů. Nižší účty za energie jednak ušetří finance a zároveň opět dochází ke snížení emisí. V obou případech se jedná o investice s rychlou návratností a reálným efektem.
Problematické zůstává využití výrazně zelených technologií, jako jsou alternativní paliva či tzv. zelené postupy, jelikož se jedná o vysoké investice a často s dlouhodobým efektem a návratností. Prozatím mají společnosti s aplikací nových zelených alternativ spíše výší náklady, což je odrazuje od investic.
Zdroj:elogistika.info