[quote]Zpráva železniční dopravní cesty (SŽDC) vypsala zakázku na rekonstrukci kolejiště v plzeňském dopravním uzlu ve směru na Domažlice. Stavební práce investor odhadl na zhruba 1,3 miliardy korun. Vyplývá to z informací zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Stavba takzvaného přesmyku domažlické trati je součástí pěti velkých veřejných zakázek na modernizaci železniční infrastruktury v Plzni. Vede tudy významný železniční koridor napojující Česko na západní Evropu přes Mnichov a Norimberk.[/quote]

Celkem jde o modernizaci zhruba 3,2 kilometru trati, která se rozšíří z dosavadní jednokolejné o další kolej. Součástí akce je také stavba a rekonstrukce šesti mostů, dvou propustků, nástupišť a stožárů trakčního vedení. Stavět by se podle harmonogramu SŽDC mělo ještě letos a hotovo má být v roce 2020.

Rekonstrukce plzeňského železničního uzlu začala v roce 2014 a nyní je zhruba v polovině. Téměř hotová je první stavba, takzvaná přestavba pražského zhlaví, tedy kolejového rozvětvení na vjezdu do stanice. Její součástí je rekonstrukce severní části nádraží včetně nástupišť.

Loni začala druhá stavba, jejíž součástí je rekonstrukce jižní části nádraží včetně nástupišť, dále prodloužení zásobovacího tunelu, rekonstrukce chebského zhlaví a přestavba mostů Mikulášská. Ta by měla být hotová v roce 2019.

Přesmyk domažlické trati SŽDC označuje jako třetí stavbu, po které mají následovat dva projekty. Jde o přestavbu žateckého zhlaví a rekonstrukce trati v úseku Lobzy – Koterov.

Zdroj: ČTK