Cestování bez jízdenek, automatizovaná nákladní doprava, údržbový roboti a rychlejší vlaky bez strojvedoucích, to jsou koncepty budoucí podoby železnice podle inženýrů ze společnosti Arup.

Roboti by měli fungovat na principu tzv. rojové robotiky, která je založena na rojovém chování včel a mravenců. Malí roboti by kolektivně pracovali na úsecích železnic, které by konstruovali, nebo opravovali a následně testovali. Další roboti by monitorovali provoz a stav železnic a upozorňovali by na problémy, které by bylo možné ihned řešit. Díky těmto automatizovaným systémům by se předcházelo zpožděním a uzavírkám.
Zpráva upřednostňuje kompletní automatizovaný systém železnic, který by umožnil zvýšit výrazně rychlost vlaků, protože by optimalizoval provoz vlaků a zvýšil spolehlivost a bezpečnost železniční sítě. Jednotlivé vlaky bez strojvedoucích by vzájemně komunikovaly pomocí senzorů, které by byly rozmístěné po celé železniční síti.
Nákladní doprava by zaznamenala také velké zefektivnění. Díky automatizaci by vlaky jezdily spolehlivěji a minimalizovalo by se přetížení vlaků. Zpráva dokonce počítá se zvláštní sítí potrubí pro nákladní dopravu. Nákladní potrubí by využívalo inteligentní, aerodynamické gondoly a vestavěné senzory k zajištění energetické efektivnosti a nízko-údržbového systému doručování zboží v hustě obydlených městských oblastech. Systém potrubí by byl zcela nezávislý na dopravě na povrchu. Nákladní dopravu by tak nezdržovaly ani zácpy ani aktuální klimatické podmínky.
Dalším konceptem pro nákladní dopravu je systém podzemního potrubí pro nákladní vlaky, které by převážely kontejnery. V masivním potrubí, které bylo původně určené pro dálkový přenos vody, by kyvadlově jezdily elektrizované a automatizované vlaky.
Budoucí existence výše popsaných konceptů spočívá v nanotechnologii, biotechnologii, IT a kognitivních vědách, které budou přicházet s novými materiály, které budou lehčí, silnější, chytřejší a zelenější. Příkladem může být již dnes existující Grafen, který je revoluční svou pružností, vodivostí a pevností.
Pro opravdu hladkou dopravu a pohodlí cestujících je potřeba, aby železnice byla integrovaná s ostatními druhy dopravy a zároveň, aby byla veškerá doprava připojená k internetu. Cestující budou mít k dispozici přesné informace a real-time aktualizace o dopravě.
Bez jízdenkový systém ulehčí a urychlí dopravu. Povolení k cestování bude univerzální a platba za cestu bude zpracována automaticky. Bude také možné bez omezení využívat všechny druhy dopravy podle potřeby.
Osobní rychlé dopravní systémy poháněné čistou energií by mohly také poskytovat rozhodující linky do okrajových městských oblastí, tzv. last mile link. Systém by mohl například využívat magnetickou dráhu pro eliminaci vibrací, znečištění, hluku a běžného opotřebení pohyblivých částí.
„Globální městská populace rychle roste a do roku 2050 by přibližně 75 % světové populace mělo žít ve městech,“ řekl Colin Stewart ze společnosti Arup. „To klade obrovský tlak na dopravní infrastrukturu a zdroje, ale také to vytváří důležité možnosti pro železnici, která se opírá o potřebu cestujících efektivně se dopravovat. Výzva bude spočívat v žonglování s odpovědností poskytovat spolehlivé cestování pro miliony a zároveň přizpůsobit každou cestu pro jednotlivce“.
„Avšak s rychle rozvíjejícími se technologiemi a s podnikáním smělých kroků k překonání kapacit a nákladů výzev na maximalizaci efektivity, může železniční renesance přinést budoucnost, kde železnice bude tvořit páteř celého dopravního systému spojující hlavní městská centra“.
Zdroj:elogistika.info