[quote]Železniční nákladní dopravci se cítí diskriminováni, a to jak vůči silniční dopravě, tak i v porovnání s osobní železniční dopravou. Chtějí proto založit Železniční sdružení nákladních dopravců (ŽESNAD), které by se mělo stát partnerem státním orgánům v oblasti nákladní železniční dopravy. Zástupci zakládajících firem o tom informovali v tiskové zprávě.[/quote]

Diskriminováni se budoucí členové cítí například ve zpoplatnění železniční nákladní dopravy, rozdílnými cenami za odběr elektrického proudu a v neposlední řadě přístupu na železniční síť v případě omezené kapacity,“ uvedli dopravci. Asociace podle nich bude rovněž intenzivně podporovat snahu o zrovnoprávnění podmínek provozování všech dopravních cest.

Sdružení by mělo být partnerem české vlády, parlamentu a ministerstva dopravy při prosazování ekologického převedení nákladní dopravy ze silnic na železnici. Uskupení by mělo být protiváhou Sdružení automobilové dopravy (ČESMAD).

Legislativní podporu bude ŽESNAD hledat v evropských směrnicích, které nákladní železniční dopravu podporují. „Sdružení vyvine snahu o jejich prosazení a implementaci do české legislativy,“ uvádí tisková zpráva.

Zakládajícími členy jsou například ČD Cargo, Metrans Rail, AWT, LTE, RM-Lines, IDS Cargo nebo UNIPETROL Doprava. Zájem o spolupráci se sdružením projevuje prý i řada dalších dopravců, založení sdružení se předpokládá během dvou měsíců.

Zdroj: ČTK