[quote]Ministerstvo kultury prohlásilo železniční stanici Martinice v Krkonoších kulturní památkou. Stanice je unikátní zejména systémem elektromechanického zabezpečení.[/quote]

„Jde o ojedinělý soubor převážně historických budov v jednotném nádražním architektonickém stylu s plně funkčním elektromechanickým zabezpečovacím systémem s mechanickými návěstidly,“ řekla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

„Tento systém je v České republice jediný,“ uvedl železniční nadšenec Petr Pěnička. O zapsání nádraží mezi památky usiloval spolu s dalšími několik let, návrh byl podán na jaře 2013. „Z rozhodnutí ministerstva mám ohromnou radost,“ dodal.

Nádraží bylo postaveno v roce 1871. „I přes dílčí změny a dostavby si objekt zachoval jednotné historizující pojetí architektury s velkým množstvím autentických detailů,“ řekla mluvčí ministerstva. Areál železniční stanice podle ní dokumentuje jeden z významných vývojových stupňů zabezpečení jízd vlaků – elektromechanické staniční zabezpečovací zařízení.

„Nejcennějším prvkem je dosud zachované funkční staniční zabezpečovací zařízení bez závažných dodatečných zásahů, které stále pracuje na základním původním principu, s mechanickými návěstidly odjezdovými, vjezdovými včetně předvěstí a již zcela ojedinělými mechanickými seřaďovacími návěstidly,“ dodala mluvčí.

Podle Pěničky je v republice už jen posledních 11 mechanických seřaďovacích návěstidel, z toho čtyři jsou právě v Martinicích.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno