[quote]Zemřel legendární britský pilot Eric „Winkle“ Brown, který drží rekord v množství druhů letadel, jež pilotoval. Prvenství mu patří i v tom, že jako vůbec první přistál s proudovým letounem na letadlové lodi. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na rodinu, podle níž letec zemřel v neděli v nemocnici po krátké nemoci. Bylo mu 97 let.[/quote]

Brown, často označovaný za nejlepšího britského letce všech dob, za svého života pilotoval 487 druhů letounů, čímž se prý žádný jiný člověk dosud nemůže pochlubit. Má na svém kontě i rekordní počet 2407 přistání na palubách letadlových lodí.

Jeho život byl plný dobrodružství. Jako bojový pilot se účastnil bojů ve druhé světové válce. V roce 1941 přežil torpédový útok na loď, na které byl přidělen jako vzdušné jištění. V dubnu téhož roku byl přítomen osvobození nacistického koncentračního tábora Bergen-Belsen.

Na konci války pak létal na ukořistěných moderních letounech německého válečného letectva, včetně stíhačky Messerschmitt Me 163B-1a Komet s raketovým pohonem. Pilotovat tento stroj bylo podle jeho vyjádření jako „řídit splašený vlak“.

V prosinci 1945 Brown přistál s proudovým letounem de Havilland Sea Vampire na palubě letadlové lodi královského námořnictva HMS Ocean (R68). Bylo to vůbec první přistání letadla s proudovým motorem na letadlové lodi.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno