Zdroj: AFP

[quote]Prvních 19 žen začalo v indické Bombaji usedat za řídítka motorových rikš v rámci vládního projektu, jehož cílem je poskytnout ženám více pracovních příležitostí a větší možnosti uplatnění. Tento plán vyhrazuje pět procent licencí na provoz motorové rikši v Bombaji ženám – a první z nich už vyrazily do přeplněných ulic indické finanční metropole se svými novými tříkolovými vozítky, napsala agentura AFP.[/quote]

Nejprve musely adeptky na řízení rikši absolvovat dvouměsíční výcvik v autoškole na východním předměstí Bombaje. Na rozdíl od obdobného programu v hlavním městě Dilí, kde jezdí růžové taxíky řízené ženami a určené jen ženám, v Bombaji mohou řidičky rikš brát do vozu jak mužské, tak ženské pasažéry.

A nadšené jsou především z možnosti značně si finančně polepšit – za den dokážou vydělat až 1000 rupií (asi 390 korun). To je v porovnání s průměrnou indickou mzdou hotové jmění – podle údajů OECD z roku 2015 činila průměrná denní mzda v Indii zhruba 230 rupií.

Jednou z řidiček, která se do programu zapojila, je 45letá Čaja Mohitová, matka tří dětí.

„Tohle zaměstnání je mnohem lepší, než dělat domácí práce,“ řekla AFP, zatímco ve své lososově natřené rikše opatrně přidávala plyn, aby se propletla hustým bombajským provozem.

„Neuměla jsem jezdit ani na kole, ale teď dokážu řídit motorovou rikšu. Jsem nezávislá, a to mě nesmírně těší,“ dodala.

Vláda Bombaje oznámila plán na vyhrazení pěti procent, tedy 465 licencí, ženám v loňském roce. Krátce poté začal výcvik prvních uchazeček, které se mohly vydat do provozu po složení řidičských zkoušek. Dalších 40 žen nyní prochází speciální rikšaškolou, a zhruba 500 už projevilo zájem ucházet se o licenci navzdory konzervativním postojům, jež v indické společnosti přetrvávají.

„Lidé si z nás dělají legraci, že opouštíme domácnost a raěji řídíme rikšu. Ale my doufáme, že budeme moci inspirovat další ženy, aby se nebály a chopily se příležitosti, která se jim nabízí,“ tvrdí další z řidiček Anita Kardaková.

Zdroj: ČTK