[quote]Zimní údržba v Jablonci nad Nisou stála letos zhruba 16 milionů korun, dvakrát víc než loňská, za kterou město zaplatilo 8,2 milionu korun. Od prosince napadlo v Jablonci bezmála 164 centimetrů sněhu, nejvíc ho bylo v lednu, kdy za celý měsíc nasněžilo 73 centimetrů, a pak v prvních dubnových dnech, kdy napadlo přes čtvrt metru. Výrazně to zkomplikovalo jarní úklid, řekla  mluvčí magistrátu Markéta Hozová. [/quote]

„Technické služby na nenadálý spad sněhu reagovaly okamžitě, aktivovaly dispečink zimní údržby a do ulic vyjela veškerá technika. Na sněhovou nadílku zareagovali také pracovníci veřejně prospěšných prací, kterých s košťaty a lopatami nastoupilo více než 60, aby pomohli město uklidit,“ řekl primátorův náměstek Miloš Vele (ODS).

Už v polovině března přitom začal ve městě jarní úklid. V prvním dubnovém týdnu ale kvůli silnému sněžení vysypaly technické služby na komunikace v Jablonci přes 125 tun soli a téměř osm tun písku a drtě, které pak musely znovu uklidit.

Jablonec je podhorským městem, kde je zimní údržba velmi drahá. Kvůli velkému spadu sněhu nestačí jen vyjet s pluhy, sníh se musí z ulic i odvážet. Rekordní byla zima 2009/2010, která stála 22 milionů korun. Za minulou zimu zaplatilo město jen 8,2 milionu, tehdy byla ale zima výjimečně mírná a napadlo jen kolem 57 centimetrů sněhu. Průměrná zima stojí v Jablonci zhruba 20 milionů. Mezi ně se řadí třeba zima 2012/2013, kdy ve městě spadlo 348 centimetrů sněhu. Na silnice tehdy silničáři vysypali 2200 tun soli a přes 1100 tun inertního posypu.

I přes nečekaně silné sněžení na přelomu března a dubna patřila letošní zima v Jablonci k těm mírnějším, a tedy levnějším. Na komunikace letos technické služby vysypaly 1840 tun soli a přes 1200 tun inertního posypového materiálu. Z rizikových míst, jako jsou křižovatky, přechody či zastávky, musely odvézt 390 tun sněhu. Od listopadu do konce března stála údržba 15,3 milionu korun.

„Předpokládáme, že náklady na zimní údržbu v dubnu budou kolem 700.000 korun, přesné vyúčtování jsme od technických služeb dosud neobdrželi,“ doplnil vedoucí správy městských komunikací Pavel Kozák.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno