[quote]Zimní údržba v Liberci se letos rozroste o další ulice a chodníky. Nově budou Technické služby města Liberce (TSML) udržovat ve sjízdném stavu ulici U Koupaliště, která míří k Lesnímu koupališti, Šrámkovu v Ostašově nebo Pod Dračím kamenem v Radčicích. Nově se budou udržovat i chodníky na třídě Generála Svobody. Většina změn vyšla z připomínek Liberečanů, informoval Ladislav Šimerda, který po 20 letech končí ve funkci vedoucího zimní údržby.[/quote]

V Liberci budou Technické služby v zimě udržovat ve sjízdném stavu 409 kilometrů silnic a 165 kilometrů chodníků. Uklízejí také sníh z 388 autobusových a tramvajových zastávek, více než 300 přechodů pro chodce, ale i schodiště, přes pět hektarů parkovišť a veřejná prostranství. Ne všechnu zimní údržbu ale dělají pracovníci Technických služeb, část zajišťují externí dodavatelé. „Dělají pro nás necelou třetinu, jedná se hlavně o komunikace třetí kategorie, kde jsou potřeba traktory a menší sypače,“ doplnil Šimerda.

Přestože sníh zatím meteorologové nehlásí, v Liberci jsou už na zimu připraveni. V zásobnících je 5000 tun soli, 1500 tun drtě a 15 metrů krychlových ekogritu, který se vyrábí z přírodního jílu. Písek se v Liberci už přes deset let nepoužívá, nahradila ho na silnicích drť a na chodnících právě ekogrit. „Písek jsme museli používat častěji než drť, protože byl okamžitě vyjetý, a hlavní důvod byl, že na jaře se nám špatně uklízel. Prach tam stále zůstával, takže jsme museli nastoupit s cisternami a komunikaci umýt,“ vysvětlil Šimerda. Drť se podle něj daří sebrat do čista a hlavně rychle.

Technika v areálu TSML zatím na zimu většinou přestavěna není. „Na přestavbu stačí u některých aut hodina, někde ale i dvě až tři,“ doplnil Petr Malaník, který Šimerdu v čele zimní údržby vystřídal. Technické služby zaměstnávají kolem 147 lidí, do zimní údržby se jich zapojí 108. Z toho je 15 dispečerů, kteří se budou střídat na dvou dispečincích. Firma před zimou obměnila dva z osmi malých sypačů a podle výkonného ředitele Františka Mohacsiho vybavila veškerou mechanizaci pro zimní období satelitním sledováním.

TSML jsou akciovou společností, jejímž jediným vlastníkem je město Liberec. Firma ale dostává zaplaceno jen za práci, kterou pro město skutečně odvede. Proto musí mít TSML v záloze dost práce, aby lidi zaměstnala, i když sníh není. Průměrná zima trvá ve městě až pět měsíců a napadnout mohou až čtyři metry sněhu. Uklízení Liberce pak přijde v průměru na 30 milionů korun. Loni trvala zima 46 dní, sněhu ale napadlo jen něco málo přes metr a radnice za údržbu zaplatila 24,4 milionu korun. Výnosy TSML loni dosáhly 151 milionů korun a hospodaření skončilo ztrátou 3,356 milionu. Letos už by ale mělo být ziskové.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno