[quote]Konsolidovaný čistý zisk společnosti Groupe Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, se v loňském roce téměř ztrojnásobil na 200 milionů eur (5,4 miliardy Kč) z předloňských 75 milionů eur. Počet cestujících sice klesl, vzrostl však počet přepravených osobních a nákladních vozů. Výkonný předseda společnosti Jacques Gounon označil výsledky za nejlepší v historii projektu.[/quote]

Tunel pod Lamanšským průlivem zajišťuje spojení mezi Belgií, Francií a Británii rychlovlaky Eurostar. Eurotunnel provozuje také kyvadlovou železniční přepravu osobních aut, autobusů a nákladních vozů. Počet přepravených nákladních vozů stoupl o 11 procent a osobních vozů o dvě procenta. Počet přepravených autobusů však klesl o osm procent.

Výsledky potvrzují, že podnikání firmy Eurotunnel se nadále normalizuje. Od svého otevření v roce 1994 se tunel potýkal s problémy kvůli nadměrně optimistickému odhadu provozu a finančních předpokladů. Firma tak v roce 2007 byla nucena učinit kompletní restrukturalizaci svého dluhu, která ji zachránila před bankrotem. Od té doby se firma musela vypořádat rovněž se stagnací provozu v době ekonomického propadu a narušením přepravy migranty, kteří se snažili nastoupit do vlaků, a dostat se tak do Británie. Zlepšení bezpečnosti u terminálu ve Francii od konce roku 2015 však narušení provozu omezilo.

„Rok 2016 byl nejlepším rokem v naší historii,“ citoval list Financial Times Gounona.

„Náš výhled je velmi dobrý a oznámíme nové, lepší cíle na roky 2017 a 2018.“

Firma za loňský rok zvýší dividendu na 0,26 eura z 0,22 eura v předchozím roce.

Hrubý provozní zisk (EBITDA) se zvýšil o 6,6 procenta na 514 milionů eur. Obrat vzrostl o čtyři procenta na 1,02 miliardy eur. Příjmy z kyvadlové přepravy nákladních a osobních aut se zvýšily o deset procent na 603 milionů eur.

Počet přepravených cestujících vlaky se snížil o čtyři procenta na deset milionů, hlavně kvůli teroristickým útokům v Paříži a Bruselu. Přeprava nákladu po železnici pak klesla o 27 procent na 1,04 milionu tun.

Eurotunnel loni v srpnu převzal plnou kontrolu nad projektem elektrického propojení kanálem ElecLink, který je nyní ve výstavbě a má zahájit provoz v roce 2020.

Zdroj: ČTK