[quote]EU oznamuje podporu pro „ Vizi nulového fondu“ G7 , ke zlepšení pracovních podmínek a pracovních norem, a vytvoření udržitelných postupů obchodování v producentských rozvojových zemích. Přistoupení EU oznámili Komisař pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Neven Mimica a komisařka pro zaměstnanost, sociální věci, kvalifikaci a mobilitu práce Marianne Thyssen.[/quote]
Fond bude podporovat společné činnosti vlád, podniků, sociálních partnerů a nevládních organizací v zemích s nízkými příjmy, kde se vyrábí zboží, k snížení a prevenci úmrtí na pracovišti, zlepšení inspekce práce, zajištění spravedlivé tvorby a pomoci pracovníkům využít svá práva.
Před setkáním ministrů G7 k zaměstnanosti a rozvoji v Berlíně ve dnech 12. – 13. října komisařka Thyssen zdůraznila: „Každý rok zemře z pracovních úrazů nebo nemocí z povolání po celém světě 2,3 milionu lidí; každý den tedy 6300 lidí. Komise se významně zavázala k prevenci pracovních úrazů, prosazování základních pracovních práv a posílení rovných podmínek pro podniky. Zavázali jsme se k dodržování nejvyšších norem a každý den pracujeme, aby se zabránilo lidskému utrpení a ekonomickým nákladům spojeným s nebezpečnými pracovišti v celé Evropě i ve světě. Vize G7 “nulový fond” přispěje ke zlepšení pracovních podmínek a snížení zdravotních a bezpečnostních rizik pro stovky milionů lidí zaměstnaných v globálních dodavatelských řetězcích. “
Komisař Mimica dodal: „Globální dodavatelské řetězce jsou klíčovými generátory ekonomického růstu a důstojných pracovních podmínek; ale příliš často zahrnují neregulární nebo nebezpečné pracovní prostředí, špatné pracovní vztahy a narušovaná práva procujících. Evropská komise je rozhodnuta sehrát v tom svou roli. Proto jsme hrdi na podporu iniciativy zemí G7 a příspěvek 3mld.€ má přispět ke všemu, co můžeme udělat pro změnu situace a zajištění spravedlivých, rovných podmínek pro naše podniky a lidi, kteří v nich pracují.“
Komisař Mimica také řekl: „Globální dodavatelské řetězce jsou klíčovými generátory ekonomického růstu a důstojné pracovní podmínky se však příliš často zahrnují neregulovanými nebo nebezpečné pracovní prostředí, špatné pracovní vztahy a narušenou workers` práva Evropská komise je rozhodnuta sehrát svou roli v boji proti této to je důvod, proč jsme hrdí na podporu iniciativy zemí G7 je s 3 příspěvkem 3 miliony € – chceme udělat vše, co můžeme, aby tuto situaci otočit a zajistit spravedlivé, rovné podmínky pro naše podniky a lidé, kteří pracují v nich.“
Vize nulový fond navazuje na závazek, přijatý na summitu G7 v Elmau v červnu 2015 na podporu udržitelných globálnch dodavatelských řetězců, a dohodnutí se na konkrétních opatřeních pro realizaci a následné sledování. To bude mít své finanční prostředky z veřejných i soukromých příspěvků a bude řízen Mezinárodní organizací práce (ILO). Její první pilotní činnosti bude zahájena v roce 2016, se zaměřením na sektoty odvění konfekce ve vybraných producentských zemích.
Souvislosti
Evropská komise se snaží zajistit, aby byla sociální hlediska náležitě zohledněna ve vnitřních i vnějších politikách EU, včetně globálních otázek, jako je udržitelnost dodavatelských řetězců a slušná práce.
Po zřícení oděvního závodu Rana Plaza v Bangladéši v dubnu 2013, při němž zahynulo více než 1200 pracovníků, Evropská komise zahájila v červenci 2013 spolu s MOP, úřady Bangladéše a Spojených států „Dohodu o udržitelnosti”, na podporu lepších pracovních práv a dalšího odpovědného řízení dodavatelského řetězce.
EU rovněž oznámila v květnu 2015, že se připojuje k iniciativě „podporovat základních pracovních práva a postupy v Myanmaru/ Barmě“, zahájené vládami Myanmaru/Barmy, Spojených států, Japonska, Dánska a Mezinárodní organizace práce v listopadu 2014, se zaměřením na reformy pracovního práva a budování institucionálních kapacit.
EU se snaží zajistit soulad jejích obchodních partnerů se základními normami k podmínkách práce Mezinárodní organizace práce ILO a mezinárodními ekologickými normami. Navíc jsou v několika nedávno přijatých nebo připravovaných zákonných norem EU stanoveny požadavky náležité péče v určitých dodavatelských řetězcích, jako je například dřevo, nebo konfliktní minerály.
EU také podporuje iniciativy soukromého sektoru pro zodpovědné řízení dodavatelského řetězce. Patří do nich platforma korporátní sektorové odpovědnosti, pomoc malým a středním podnikům (MSP) v provádění obecných zásad OSN v oblasti podnikání a lidských práv. EU vybízí podniky, aby přijaly odpovědné obchodní postupy všude tam, kde fungují, a dodržovaly mezinárodně uznávané pokyny a zásady sociální odpovědnosti podniků.
Na posledním summitu v Elmau (Německo) dne 7. – 8. června 2015 se lídři G7 zavázali usilovat o lepší uplatňování mezinárodně uznávaných pracovních, sociálních a ekologických norem, zásad a závazků v globálních dodavatelských řetězcích.
Od ministrů pro zaměstnanosti a vývoj G7 se očekává, že během zasedání přijmou komuniké s názvem „Akce pro fér výrobu“. Bude obsahovat šest souborů akcí, které mají být předloženy lídrům G7 k formulování závazků prosazovat pracovní právo, důstojné pracovní podmínky a ochranu životního prostředí v globálních dodavatelských řetězcích.
Akce lze pokládat za součást jakési dlouhodobé koncepce vyhnutí se problémům nadměrné migrace, jakmile se uplatní ve větším rozsahu principy parlamentní demokracie.