[quote]Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO), která zajišťuje městskou hromadnou dopravu v krajském městě a sousedních Otrokovicích, chce vychovávat vlastní mechaniky už od učňovských let. Firmě stárnou automechanici a autoelektrikáři, za pět by se měla vyměnit téměř třetina pracovníků z úseku údržby vozidel. Pracuje v něm asi 70 lidí, jejich průměrný věk je 48 let, sdělil mluvčí společnosti Vojtěch Cekota. DSZO chce proto navázat spolupráci se školami.[/quote]

Na inzeráty hledající zaměstnance do úseku údržby vozidel obvykle reaguje několik zájemců. „Pokud se nám podaří vybrat mezi uchazeči toho, kdo má o práci skutečně zájem, trvá to nejméně rok a půl až dva roky, než se skutečně zapracuje na všechny odbornosti, které jsou při údržbě vozidel MHD potřebné, a stane se z něj plnohodnotná náhrada za toho, kdo odešel do důchodu. Není jednoduché získat kvalitního člověka,“ uvedl vedoucí úseku údržby vozidel DSZO Antonín Červenka. Podle něj by bylo vhodnější vrátit se k systému z minulosti, kdy si firmy vychovávaly své učně.

Snažíme se proto o navázání přímé spolupráce s učilišti a s jejich žáky. Učni, automechanici a autoelektrikáři, si u nás mohou domluvit svou odbornou praxi. A my se jim budeme během tohoto období věnovat, něco je tu naučíme a také je budeme sledovat, jak jsou zdatní a zdali by měli k práci na údržbě vozidel MHD skutečně vztah. Těm, kteří se osvědčí, nabídneme trvalý pracovní poměr,“ uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Společnost se dohodla na zajišťování odborné praxe s otrokovickou střední průmyslovou školou, nebrání se ani spolupráci s dalšími školami. „Bylo období, kdy se říkalo, že zajišťování odborné praxe učňů ve firmách je drahé a že to zabírá čas a prostory, ale ukazuje se, že se to z dlouhodobého hlediska může vyplácet,“ uvedl Červenka. K podobné praxi se vracejí také jiné firmy v regionu, nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců mají například strojírenské firmy, proto více spolupracují se školami.

Zaměstnanci podle Červenky získají benefity, které nejsou v soukromých autoservisech běžné, včetně bezplatné přepravy v MHD. „Mnozí auto- a elektromechanici u nás zůstávají od vyučení po celý život,“ řekl Červenka.

Práce automechanika v městské dopravě podle něj nepředstavuje jen svářečskou, strojařskou, zámečnickou či lakýrnickou práci, ale také kvalifikované úkony, například při diagnostice vozidla. „Moderní trolejbus má v sobě až 24 řídicích jednotek, jejichž údaje je třeba při údržbě vozidla načítat a vyhodnocovat. Téměř každý pracovník údržby vozidel také získá profesní průkaz a řidičský průkaz pro trolejbusy a autobusy, takže je schopný v případě potřeby také usednout za volant a jezdit s cestujícími, pokud si chce například přivydělat nebo pokud je to potřebné pro obsazení služeb při nějakém přechodném nedostatku pravidelných řidičů,“ řekl Cekota. DSZO má 326 zaměstnanců, z toho 186 řidičů MHD.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno