[quote]Otrokovice (DSZO) pořídila dva trolejbusy s možností jízdy na baterie. První se již objevuje v ulicích, byť zatím bez čísla a bez cestujících. Prochází posledním testováním a slouží též k zaučování řidičů, uvedl včera mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. DSZO předpokládá, že oba bateriové trolejbusy nasadí na linky na podzim.[/quote]

Trolejbus má místo pomocného dieselagregátu kapacitní nabíjecí baterie. Podle Dvořáka je novinkou nejen v DSZO, ale je to první trolejbus tohoto typu nasazovaný do běžného provozu v celé republice.

„I když nesmíme zapomenout, že několik prvních zlínských trolejbusů z doby zahájení provozu v roce 1944 už baterie mělo a bylo s jejich energií schopno ujet krátkou vzdálenost mimo trolejové vedení. Dochovaly se snímky, na kterých trolejbus s bateriemi dovezl svatebčany ve 40. letech minulého století mimo trolejové vedení až ke zlínskému kostelu,“ uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Současné technické možnosti bateriových trolejbusů jsou nesrovnatelně větší než před 70 lety. S plně nabitými bateriemi by měly tyto nové trolejbusy ujet bez připojení k trakčnímu vedení minimálně 12 kilometrů.

„To je dostatečná vzdálenost jak pro objíždění nenadálých překážek na silnici nebo pro další jízdu při mimořádném výpadku elektrického napájení, tak i pro obsluhování koncových částí sítě bez trakčního vedení, tedy Želechovic nad Dřevnicí, Lužkovic, Gymnázia Lesní čtvrť a Louk,“ sdělil zlínský radní pro dopravu Josef Novák.

Bateriový trolejbus nepotřebuje žádnou zvláštní nabíjecí stanici.

„Když se vrátí pod elektricky napájené trolejové vedení a nasadí sběrače, baterie se začnou okamžitě dobíjet. Navíc jsou tyto vozy vybaveny také takzvanou rekuperací, kdy se baterie dobíjejí i brzděním při jízdě z kopce,“ uvedl Dvořák.

Podle Antonína Červenky, který v DSZO vede údržbu vozidel, jsou jízdní vlastnosti trolejbusu při pohonu na baterie velmi dobré, lepší než u trolejbusů s dieselagregátem.

„Cestující vůbec nepozná, jestli vůz jede na baterie nebo je napájen ze sítě přes sběrače. Trolejbus při jízdě mimo trakční vedení nevypouští do okolí žádné emise a jeho chod je velmi tichý,“ řekl Červenka.

Bateriový trolejbus využívá karoserii Solaris a elektrovýzbroj Škody Plzeň. Ponechává si označení Škoda 26 Tr Solaris jako v případě již dříve dodaných trolejbusů Solaris bez baterií. Kontejner s bateriemi je umístěn v zadní části vozu místo pětice zadních sedadel.

Cena sólo trolejbusu s bateriovým pohonem činí asi 12,7 milionu korun (bez DPH). Stejný trolejbus, který by měl místo baterií dieselagregát, by stál asi 11,8 milionu korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno