[quote]Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO) řeší nedostatek řidičů trolejbusů a autobusů městské hromadné dopravy náborem žen. Z celkových 188 řidičů je nyní 41 žen, další plánuje dopravce přijmout v následujících měsících. Novinářům to řekl ředitel DSZO Josef Kocháň.[/quote]

Děláme náborové kampaně i s pomocí úřadu práce, abychom ženy přesvědčili, že řídit vozidla MHD není nic nenormálního. Začali jsme s tím v roce 2010, kdy jsme pociťovali přirozené odchody řidičů i jejich odchody k jiným dopravcům,“ uvedl Kocháň. Do konce letošního roku odejde do starobního důchodu osm řidičů DSZO, v příštím roce dalších pět.

Zaměstnávání žen v DSZO má letitou tradici, dvě z nich jezdí 37 let a mají ujeto jeden a čtvrt milionu kilometrů bez nehody. Zatímco v dřívějších letech byly ženy za volantem vozidel MHD ve Zlíně a okolí raritou, dnes jich jsou desítky. „Některé z nich jsou více než rovnocennými partnery kolegům řidičům,“ poznamenal Kocháň. Nejmladší řidičce je 21, nejstarší 60 let.

Pro některé ženy je post řidičky východiskem z obtížné životní situace, pro další splněním životního snu. „Práce řidičky mě fascinovala, ale bála jsem se sem přijít. Jednou jsem ale k Vánocům dostala certifikát na to, abych si udělala řidičák na autobus, přišla jsem a nastoupila,“ popsala Ivana Hurtová, která vozidla MHD řídí jedenáctým rokem.

Marcela Frýdlová začínala u DSZO jako revizorka. „Při tom jsem si dělala řidičáky, trvalo to rok. Práce řidičky je ale lepší, opravdu mě to baví. Navíc i rodina mě obdivuje,“ vzpomínala s úsměvem Frýdlová. Podobné zkušenosti má Zdeňka Váňová. „Hlavně děti jsou nadšené. Je to zajímavá práce, i když v dnešním provozu čím dál náročnější,“ míní Váňová.

K řízení trolejbusu přešla z pozice prodavačky. Podle Kocháně si tak platově polepšila, řidiči DSZO mají po zapracování průměrný plat 22.000 korun. „Velké procento žen k nám přichází i po mateřské dovolené, které ztratily možnost vykonávat svou původní profesi,“ uvedl Kocháň. Pracovní dobu se podnik snaží ženám s dětmi přizpůsobit.

Cesta k tomu, než zájemce usedne za volant vozu MHD, je složitá. Adept musí získat řidičský průkaz na nákladní auto (skupina C), pak na autobus (D) a navíc i profesní průkaz skupiny D a drážní průkaz na trolejbus. Musí splňovat také zdravotní předpoklady a projít psychologickými testy. Zájemci mohou získat řidičská oprávnění při rekvalifikaci organizované úřadem práce.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno