[quote]Zlínský kraj chce opět zajišťovat i zimní údržbu silnic první třídy. Zastupitelé ve středu schválili memorandum o společném postupu krajů v této věci. Memorandum má být uzavřeno mezi Českou republikou, všemi kraji a Asociací krajů ČR. Zimní údržbu silnic první třídy na Vsetínsku a Zlínsku zajišťuje od zimy 2013/2014 firma AVE CZ odpadové hospodářství.[/quote]

AVE CZ tehdy pro dva regiony s více než 177 kilometry vyhrála pilotní tendr ministerstva dopravy. Podle smlouvy se má o zimní údržbu na Zlínsku a na Vsetínsku starat čtyři roky za 77,5 milionu Kč bez DPH. Zbylé vozovky první třídy ve Zlínském kraji udržují správy a údržby silnic, které patří zlínskému hejtmanství a dříve se staraly o všechny silnice první třídy.

„Chceme se znovu vrátit k systému, který tady byl před rokem 2013. Pro nás je to zcela přirozené. Potřebujeme mít kontrolu nejen nad tím, jak se vykonává údržba nejen na krajských silnicích, ale i na silnicích první třídy. Je to důležité pro uživatele těchto komunikací i pro mimořádné události, kdy bude potřeba nasadit pružně a operativně nějaké zásadní opatření,“ uvedl krajský radní pro dopravu Jaroslav Kučera (KSČM).

Podle něj je současný systém nesprávný a nefunkční. Přes mírné zimy se podle radního nedostatky v zimní údržbě silnic první třídy v posledních letech objevily. „Nebylo jich ale hodně, ale ty zimy nebyly žádnou zkouškou,“ řekl Kučera. Memorandum navrhuje změnu zákona o pozemních komunikacích tak, aby bylo možné přenést na kraje i zimní údržbu.

„V opačném případě ministerstvo dopravy zadá tyto činnosti formou veřejné zakázky v otevřeném výběrovém řízení,“ dodal Kučera. Podle něj by v případě uzavření veřejnoprávní smlouvy s ministerstvem dopravy krajské správy a údržby silnic vykonávaly zimní údržbu na silnicích první třídy od 1. října 2017.

Ministerstvo dopravy loni se soutěžemi na nové správce silnic první třídy v ČR neuspělo. Tendry zastavil v létě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě stížnosti Správy a údržby silnic Vysočiny. Hodnota loňské zakázky na údržbu v Libereckém, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském kraji a na Vysočině činila 1,3 miliardy korun.

Ministerstvo nyní chystá 14 soutěží na zimní a běžnou údržbu silnic první třídy. Jejich vítězové by měli převzít odpovědnost za stav silnic příští rok v květnu. Smlouva by měla být uzavřena na dobu neurčitou s možností výpovědi po čtyřech letech.

Delší než čtyřleté období, na něž se smlouvy obvykle uzavírají, umožní lépe kompenzovat významnější výkyvy počasí v sezonách a dodavatel může pro delší období lépe kalkulovat náklady, což se odrazí v případném snížení nabídkových cen, uvedlo v materiálu ministerstvo dopravy. Zároveň očekává, že se kvůli prodloužení lhůty přihlásí víc uchazečů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno