[quote]Zlínský kraj v příštím roce připravuje vypsání dotačního programu, díky němuž by obce mohly požádat o peníze na osvětlení nebezpečných přechodů pro chodce. Hejtmanství by pro tyto účely mohlo uvolnit minimálně půl milionu korun, řekl  krajský radní pro dopravu Jaroslav Kučera (KSČM).[/quote]

Podle něj se o peníze mohou ucházet obce, které na silnicích druhé a třetí třídy vnímají některé přechody pro pěší jako problematické. „Týká se to zejména přechodů ve středu obcí, kde jsou blízko školy, nákupní centra a podobně,“ uvedl Kučera. Osvětlení přechodů podle něj zvýší viditelnost a přehlednost a tím pádem i bezpečnost přechodů.

Hejtmanství peníze na osvětlení přechodů přidělovalo poprvé letos. Opozice ale kritizovala fakt, že o vypsání dotace nevěděly všechny obce. Kučera tedy návrh ze zastupitelstva stáhl a všechny obce byly podle něj následně o této možnosti informovány. Peníze poté zastupitelé na minulém zasedání přidělili jen Poličné a Lešné na Vsetínsku, oběma po 40.000 Kč.

Osvětlení přechodu v Poličné vyjde asi na 130.000 a v Lešné zhruba na 110.000 korun. O dotaci se hlásily i Bojkovice, které žádaly podporu pro osvětlení více přechodů pro chodce. Kraj však hodlal poskytnout peníze jen na jeden přechod, a tak žádosti Bojkovic nevyhověl.

Podle Kučery ale není vyloučeno, že se podmínky programu budou pro příští rok měnit. „Musíme se ještě nad kritérii zamyslet a vyhodnotit podmínky, zda jsou relevantní a potřebné nebo pro obce omezující,“ dodal. Radní očekává, že program bude znovu vypsán na začátku příštího roku a že zájem obcí bude mnohem vyšší než v letošním roce.

Podle informací letos ve Zlínském kraji zemřelo při nehodách 12 lidí, z toho čtyři chodci. Pěší patří spolu s cyklisty mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Potvrzuje to i statistika obětí dopravních nehod z minulého roku, kdy bylo v regionu na silnicích usmrceno 12 a těžce zraněno 35 chodců.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno