[quote]Zlínský kraj v příštím roce přispěje na osvětlení přechodů pro chodce a na vybudování nových bezpečnostních prvků na silnicích. V programu BESIP Zlínského kraje bude na tyto účely určeno 1,53 milionu korun. Kraj si od něj slibuje snížení počtu úmrtí na silnici a těžkých zranění na komunikacích v regionu, řekl krajský radní pro dopravu Jaroslav Kučera (KSČM).[/quote]

„Vývoj nehodovosti na silnicích Zlínského kraje je v letošním roce velmi nepříznivý. Překonává čísla loňského i předloňského roku. Za prvních deset měsíců roku zemřelo na našich silnicích 36 občanů, což je o osm více než v loňském roce a o tři více než za celý rok 2014. Situací se intenzivně zabýváme, ale víme, že hlavní příčinou nehod je lidský faktor,“ uvedl Kučera.

Hejtmanství přesto připravuje zmíněná opatření.

Podle Kučery mají ochránit nejohroženější účastníky silničního provozu – chodce a cyklisty, kterých je mezi letošními oběťmi dopravních nehod v kraji dohromady více než polovina. Hejtmanství peníze na osvětlení přechodů, které zvýší viditelnost chodců, přidělovalo poprvé letos. Získaly je jen obce Poličná a Lešná na Vsetínsku, obě po 40.000 Kč. Nyní podle Kučery zájemci obdrží minimálně 50.000 korun na jeden přechod.

Kraj očekává, že v příštím roce žadatelů o dotaci na osvětlení přechodů pro chodce přibude. Hejtmanství přispěje také na vybudování bezpečnostních prvků, jako jsou ostrůvky pro chodce, retardéry či další různá zpomalovací opatření, která povedou ke snížení rychlosti neukázněných řidičů projíždějících obcemi a městy. Obě výzvy budou podle radního vyhlášeny v lednu.

Podle denních hlášení policie vyhasly v letošním roce na silnicích ve Zlínském kraji více než čtyři desítky životů. Policie do statistik nezahrnuje oběti, které na následky nehody zemřou v nemocnici déle než po 24 hodinách, nebo lidi, kteří sice zemřeli při nehodě, ale vlivem zdravotních potíží. Za celý loňský rok v kraji zemřelo při neštěstích v dopravě 33 lidí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno