[quote]Zlínský kraj se bude při rozhodování, jaké silnice opraví nejdřív, ohlížet nejen na stav silnice, ale mimo jiné i na to, zda jsou na ní nebezpečné úseky nebo jestli tam jezdí linková doprava. Do takových silnic se bude snažit investovat dřív.[/quote]

Počítá s tím nová koncepce rozvoje silniční sítě druhé a třetí třídy, kterou pro kraj vytvořilo Vysoké učení technické v Brně. Dosud se při rozhodování, do jaké silnice investovat, region rozhodoval hlavně podle technického stavu. Vyplynulo to z vyjádření krajského radního Jaroslava Kučery (KSČM).

Novou koncepci začne kraj částečně používat už příští rok, zcela podle ní bude postupovat od roku 2017. Kučera řekl, že cílem koncepce je co nejobjektivněji nastavit pořadí, podle kterého bude kraj silnice opravovat.

„Pokud máme havarijní komunikace v rozsahu asi 700 kilometrů, tak víme, že všechny za jeden rok ani za pět let nemůžeme opravit, ale to pořadí si můžeme objektivněji nastavit,“ řekl radní.

Silnice jsou podle něj rozděleny do tří oblastí – na ty, na které bude kraj čerpat evropské dotace, na silnice regionálního významu a na silnice místního významu. V každé kategorii pak kraj sestaví pořadí podle kritérií. Zohledňuje se také například blízkost průmyslové zóny, to, jak silnici využívají nákladní automobily, i dopad na životní prostředí.

Náklady na vypracování nové koncepce byly podle Kučery v řádu statisíců korun. Váha jednotlivých kritérií se při tvorbě měnila.

„Největší váhu budou mít dopravní kritéria, jaká je průjezdnost vozidel, zatíženost linkovými autobusy, za nimi budou technická kritéria, pak ty další,“ řekl radní.

Ve Zlínském kraji je v havarijním stavu 713 kilometrů vozovek druhé a třetí třídy. Je to o tři kilometry víc než před rokem. Dalších 356 kilometrů zařadili odborníci mezi nevyhovující, zatímco ve výborném stavu je v regionu 241 z celkových 1760 kilometrů krajských silnic druhé a třetí třídy. Loni to ale bylo jen 174 kilometrů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno