Zdroj: Archiv

[quote]Zlínský kraj prodloužil termín veřejné zakázky na autobusovou dopravu v regionu do konce března příštího roku. Důvodem je celkové vyhodnocení zakázky a případná úprava zadávacích podmínek, uvedla mluvčí hejtmanství Renata Janečková. [/quote]

Předpokládaná hodnota zakázky na dopravní obslužnost na deset let je 7,4 miliardy korun bez DPH. Rozsah veřejné dopravy by se měl pohybovat v objemu 19 milionů kilometrů. Termín vyhodnocení zakázky posunulo už minulé vedení kraje, poslední termín byl v prosinci.

„Uvažovali jsme o tom, zda zakázku úplně zrušit nebo jen oddálit. Je však potřeba dodržet lhůty. Víme, že to spěchá,“ řekl hejtman Jiří Čunek.

Kraj by měl mít podle platné evropské legislativy soutěže na linkové dopravce uzavřené nejpozději v roce 2018.

„Pokud však zjistíme, že v zakázce budou i nějaké další kritické body k řešení, nelze vyloučit, že dojde k dalšímu prodloužení,“ uvedl Čunek.

Zakázka počítá se zavedením jednotného tarifu pro cestující na území kraje i se zavedením bezkontaktní čipové karty. Lidem by měla umožnit i využití vlaků Českých drah, v jednání je zapojení městské hromadné dopravy jednotlivých měst do systému. Ten bude propojen i s dopravní kartou Moravskoslezského kraje.

Zakázka je rozdělena na šest částí vyplývajících ze spádovosti města Zlín, Uherské Hradiště, Kroměříž, Vsetín, Valašské Meziříčí a Valašské Klobouky. Rozsah kilometrů by se podle zakázky mohl zvýšit i snížit až o 20 procent. Hlavním kritériem v soutěži minulé vedení kraje stanovilo z 90 procent cenu, deset procent je určeno na technické parametry autobusů. Kraj předpokládal, že nejméně 50 procent autobusů bude nových.

Hejtmanství na letošek objednalo stejně jako loni u sedmi autobusových dopravců 254 linek, u Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice tři trolejbusové linky a u Českých drah spoje na 14 železničních tratích.

Zdroj: ČTK