Zdroj: Archiv

[quote]Zlínský kraj uvolní 73,5 milionu korun na zvýšení mezd řidičů autobusů. Částka je součástí rozpočtu hejtmanství na příští rok, který včera schválili zastupitelé. Nařízení, které zvyšuje mzdy řidičů v linkové autobusové dopravě, schválila na začátku října vláda. Podle něj jejich mzdy od ledna stoupnou na 98,10 koruny za hodinu.[/quote]

„Vzhledem k tomu, že to bylo nařízení vlády, což je podzákonná norma, tak nám jako kraji nezbývalo nic jiného,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Botek.

Peníze jsou podle něj součástí prokazatelné ztráty dopravců, a tak jim je hejtmanství navyšuje dodatkem smlouvy. Rada podle Botka rozhodla, že zvýšení mezd nepřenese na dopravce.

Podle vedoucího ekonomického odboru Zdeňka Vašátka se o 73,5 milionu korun v rozpočtu snížil provozní příspěvek Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se stará o komunikace druhé a třetí třídy.

„Je předběžná domluva, že ihned po uzavření hospodaření roku 2016 tyto prostředky budou z přebytku hospodaření převedeny zpátky do ŘSZK,“ dodal Botek.

Na zvýšení mezd se zástupci odborů domluvili v září s ministerstvem práce a sociálních věcí. Původně odbory požadovaly zvýšení mezd za hodinu jízdy na 130 korun. Tlak na udržování nízkých mezd řidičů plyne z toho, že kraje často vybírají dopravce ve veřejných řízeních zaměřených na nízkou cenu.

U šoférů by mzda měla vzrůst z nynějších 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Z 50 korun na hodinu na 78 korun by se měl podle dohody zvednout příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami. Nově by měl být zaveden příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši 6,60 Kč za hodinu.

Zlínský kraj momentálně řeší, kdo a za jakých podmínek bude zajišťovat autobusovou dopravu v regionu od ledna 2018. Hejtmanství prodloužilo termín veřejné zakázky na její zajištění do konce března příštího roku. Důvodem je vyhodnocení zakázky a případná úprava zadávacích podmínek. Zakázku totiž připravila koalice ČSSD, KSČM a SPO, která ve Zlínském kraji vládla v minulém období. Nynější koalice KDU-ČSL, ANO, STAN a ODS k ní má výhrady.

Předpokládaná hodnota zakázky na dopravní obslužnost na deset let je 7,4 miliardy korun bez DPH. Rozsah veřejné dopravy by se měl pohybovat v objemu 19 milionů kilometrů.

Zdroj: ČTK