[quote]Radní Zlínského kraje schválili zahájení veřejné zakázky na veřejnou linkovou dopravu v letech 2018 až 2027. Předpokládaná hodnota zakázky na dopravní obslužnost na deset let je 7,4 miliardy korun bez DPH. To umožní udržet rozsah veřejné dopravy v objemu 19 milionů kilometrů ročně, řekl krajský radní Jaroslav Kučera (KSČM).[/quote]

Novinkou bude jednotný tarif pro cestující na území kraje i zavedení bezkontaktní čipové karty. Lidem by měla umožnit i využití vlaků Českých drah, v jednání je zapojení městské hromadné dopravy jednotlivých měst do systému. Ten bude propojen i s dopravní kartou Moravskoslezského kraje.

Zakázka je rozdělena na šest částí vyplývajících ze spádovosti města Zlín, Uherské Hradiště, Kroměříž, Vsetín, Valašské Meziříčí a Valašské Klobouky. „Rozsah, který je zadán k soutěži, vychází ze současného stavu,“ uvedl Kučera. Rozsah kilometrů bude podle něj možné zvýšit až o 20 procent. „Pokud by se například nějaká města rozhodla využít vysoutěžené ceny, aby u nás objednala i autobusy mající charakter městské hromadné dopravy,“ řekl Kučera. Rozsah kilometrů se však může také až o 20 procent snížit.

Hlavními kritérii v soutěži je z 90 procent navržená cena, deset procent je určeno na technické parametry autobusů.

„Jde o dvě kritéria, bezbariérovost a klimatizace autobusu. Nechceme po dopravcích, aby když nastartují nově svou obsluhu území, měli ve sto procentech všechny nové autobusy, ale předpokládáme, že nejméně 50 procent autobusů bude zcela nových,“ uvedl Kučera.

Uchazeči o zakázku mají na přihlášení 80 dnů a kraj podle Kučery předpokládá velký zájem. „Je to zakázka velmi zajímavá, kromě stávajících dopravců očekáváme dalších pět, šest nových společností, které se mohou o zakázku přihlásit,“ řekl.

Loni v kraji stejně jako v jiných částech země protestovali řidiči autobusů, kteří požadovali stanovení minimální mzdy pro řidiče jezdící na linkách objednaných a dotovaných kraji. Kučera však tehdy i nyní potvrdil, že požadavek řidičů není možné do soutěže zapracovat. Podle radního se však počítá s tím, že platy se budou zvyšovat podle růstu oborové mzdy.

Hejtmanství na letošek objednalo stejně jako loni u sedmi autobusových dopravců 254 linek, u Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice tři trolejbusové linky a u Českých drah spoje na 14 železničních tratích.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno