[quote]Liberec o rok odloží připravovanou modernizaci parkovacího systému, která by měla motoristům přinést zvýšený komfort a městu více peněz. Původně chtěl magistrát změny zavést od ledna 2016, nové automaty ale začnou zřejmě fungovat od roku 2017. Důvodem je podle náměstka primátora Tomáše Kysely vypsání soutěže na jejich pořízení.[/quote]

„Musíme počítat i s možnými variantami, že se některá firma odvolá. Ten rok máme na to, abychom vybrali nové parkovací automaty a od roku 2017 byly osazeny,“ uvedl Kysela.

Od nových automatů si město slibuje zlepšení služeb. Současné umožňují platbu jen hotově mincemi. Město plánuje zavedení plateb SMS a bankovními kartami pro nejdražší červenou zónu. Zvažuje také, že motoristům umožní nějakou dobu parkování zdarma i na nejlukrativnějších místech v centru. Bezplatné parkování na městských parkovištích v Liberci zatím není možné, na rozdíl třeba od sousedního Jablonce nebo České Lípy. Naopak dražší by mělo být parkování v nejlevnější zelené zóně, kterou využívá mnoho motoristů k celodennímu parkování. Tato parkoviště jsou v Liberci nejvíce obsazená. Radnice zvažuje, že by cenu za celodenní stání zvedla ze 20 korun až na dvojnásobek.

Chystané změny se dotknou i rezidentních a abonentních míst. Přes den na nich budou moci stát i auta majitelů takzvaných servisních karet. „Těchto karet by mělo být vydáno maximálně 100 a nárok na ně budou mít pouze fyzické a právnické osoby zajišťující v daných zónách opravy a údržby nebytového fondu a organizace zajišťující na území města pečovatelské služby,“ uvedl již dříve Kysela.

Stotisícový Liberec má 2144 placených parkovacích míst, z toho 856 jsou rezidentská a abonentní. Tržby z městských parkovišť loni dosáhly téměř 17,6 milionu korun. Stání na placených parkovištích vyjde v Liberci podle typu zóny od pěti do 40 korun za hodinu. Parkovací systém mají v Liberci na starost technické služby. Město chce do provozování zapojit další své organizace – Libereckou IS, dopravní podnik a městskou policii.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno