[quote]Přísnější postihy za provozování nelegální taxislužby zavádí novela zákona, kterou včera schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Novela zákona o silniční dopravě ale proti původnímu návrhu nezavádí povinnost zprostředkovatele, tzv. dispečinků, nebo mobilních aplikací vést kompletní knihu jízd a zajistit, aby nabízení šoféři měli oprávnění řidiče taxislužby.[/quote]
„Mezi zprostředkovatele patří, kromě dispečinků, například i společnost Uber. Soudní dvůr Evropské unie aktuálně řeší obdobnou právní úpravu ve Francii a posuzuje její slučitelnost s evropským právem. Česká vláda se proto rozhodla vyčkat na výsledek šetření a novelu zákona v tuto chvíli schválit bez této úpravy,“ uvedlo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.
O způsobilost šoféra taxislužby může podle návrhu řidič přijít hned po prvním závažném přestupku, jako je například předražování jízdného, nebo nepoužití taxametru. Současný zákon umožňuje zbavit řidiče oprávnění až po opakovaném přestupku. Zároveň návrh požaduje zefektivnění kontrol taxislužeb. V návrhu je například uvedeno, že se kontrola může uskutečnit v cizím jazyce a je možné z ní pořizovat audio i videozáznam bez vědomí kontrolovaného řidiče.
Kontroloři podle návrhu budou moci přísněji trestat také takzvanou černou taxislužbu. Řidiči, kteří nemají oprávnění řidiče taxislužby, ani tuto činnost nevykonávají legálně pro určitého dopravce, budou moci dostat pokutu až 100.000 Kč.
„V případě podezření z provozování černé taxislužby bude možné uložit kauci až do výše 100.000 Kč, případně zabránit v další jízdě vozidla,“ uvedlo ministerstvo.
Kromě taxislužby se novela týká veřejné linkové dopravy například ohledně ochrany linek provozovaných v rámci veřejné služby proti komerčním linkám. Umožní například nevydat licenci dopravci komerční linky, který by chtěl provozovat komerční dopravu v trase a čase objednaného veřejného spojení, a tím snižoval tržby dopravy spoje objednaného v závazku veřejné dopravy.
Zdroj: ČTK