[quote]Znojmo podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli rozsudku Krajského soudu v Brně, který v územním plánu města zrušil trasu plánovaného obchvatu, sdělila mluvčí města Zuzana Pastrňáková. Soud argumentoval tím, že město vymezilo v územním plánu trasu silnice republikového významu, což není možné vzhledem k neexistenci krajských zásad územního rozvoje.[/quote]

Jižní Morava je jediným regionem v republice, kde nelze kvůli neexistenci územně plánovacího dokumentu stavět důležité republikové a mezinárodní silnice. Kraj zásady územního rozvoje teprve připravuje, protože soud před čtyřmi lety tehdejší dokument zrušil. I v návrhu nového dokumentu ale část znojemského obchvatu chybí.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) očekává, že se letos začne stavět část obchvatu severně od Znojma od křižovatky se silnicí I/38 k Únanovské. Pokračovat v návazném úseku k Suchohrdelské, což by učinilo obchvat funkční a napojilo by ho do stávající silniční sítě, ale není možné právě kvůli rozhodnutí soudu.

Zatímco část k Únanovské má stavební povolení a ŘSD vybírá zhotovitele, navazující úsek nemá ještě ani územní rozhodnutí. „Na konec dubna je stanoveno jednání komise pro hodnocení nabídek. U dalších částí nyní není ani možné získat územní rozhodnutí. To je negativní aspekt především pro stavbu další části obchvatu k Suchohrdelské,“ uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Od Únanovské už léta stojí část obchvatu, ale z obou stran končí v polích. Tento úsek nelze nijak využít, pokud se ho nepodaří prodloužit až k Suchohrdelské.

Obchvat Znojma má odvést zhruba 10.000 aut z centra města, kterým v současné době projíždí na 25.000 aut denně. Silnice I/38 funguje jako spojnice od dálnice D1 u Jihlavy směrem do Rakouska na Vídeň.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno