[quote]Až 40 procent smrtelných dopravních nehod ročně je zapříčiněno přílišnou agresivitou motoristů. Agresivita velmi často vede k překračování rychlosti, nedání přednosti v jízdě, nebezpečnému předjíždění či nebezpečnému vybržďování. V tiskové zprávě to dnes uvedla organizace Záchranný kruh. Loni při dopravních nehodách zemřelo na českých silnicích 547 lidí.[/quote]

Podle asociace Záchranný kruh, která sdružuje záchranářské subjekty k různým projektům ohledně prevence a vzdělávání při běžných i mimořádných událostech a spolupracuje s Besipem, není agresivní chování řidičů v Česku ničím novým. Podle statistik Národní strategie bezpečnosti silničního provozu přišlo v letech 2006 až 2016 vlivem agresivního způsobu jízdy na pozemních komunikacích ČR o život 2983 lidí. Zkušenosti s agresivním chováním řidičů na silnicích uvádí až třetina tuzemských motoristů.

„Agresivní chování je úmyslné chování, které značně zvyšuje riziko vzniku dopravní nehody nebo konfliktu mezi účastníky silničního provozu,“ uvedl šéf dopravní policie Karlovarského kraje Pavel Žíha.

Vedle vrozených dispozic přitom mohou agresivní chování za volantem způsobit také provokující vnější faktory. Ačkoliv se čeští řidiči řadí podle odborníků k těm více tolerantnějším, nejvíce jim vadí váhavá a nejistá jízda jiného řidiče, změna jízdy v pruzích bez použití ukazatele směru nebo včasné neztlumení dálkových světel. Kromě samotného porušování dopravních předpisů se agresivita projevuje také různým typem blokování nebo výhružnými či vulgárními gesty. Policisté zároveň upozorňují, že často vzniká i takzvaný kaskádový efekt, kdy jeden rizikový jedinec vybudí agresi v řadě dalších lidí.

Podle odborníků je pro snížení agresivity nutné usedat za volant bez negativních emocí a cestu pečlivě předem naplánovat pro případné zdržení.

Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, o 18 méně než v roce 2018. Je to třetí nejnižší počet obětí od roku 1961, odkdy se sestavují ucelené policejní statistiky. Na dosavadní minimum klesl počet těžce zraněných, kterých loni bylo 2110, meziročně o 355 méně.

 

Zdroj : ČTK