Během letních prázdnin musely v českém vzdušném prostoru čtyřikrát letět stíhací letouny gripen Armády ČR k nekomunikujícím letadlům. V jednom případě se musely gripeny dostat k letadlu nadzvukovou rychlostí. Nekomunikující letadla stíhači doprovázeli, než se ujistili, že je všechno v pořádku. Celkem zaznamenala armáda o prázdninách 25 incidentů.

Mezi incidenty o letních prázdninách byly například případy, kdy letadla narušila prostory, kam nesmějí létat, chyběla jim diplomatická povolení pro přelet vojenských či cizích státních letadel nebo kdy vůbec nekomunikovala s civilním řízením letového provozu. „Vždy záleží na závažnosti tohoto incidentu. Někdy situaci pouze monitorujeme a celou věc následně předáme k dalšímu řešení,“ sdělil Zdeněk Gabriel, velitel 26. pluku velení, řízení a průzkumu, pod který spadá i 261. středisko řízení a uvědomování (CRC). To je základním výkonným prvkem při ochraně vzdušného prostoru České republiky.

V některých případech musí k problematickým letounům vyrazit čeští stíhači. „Pokud je incident vážnější a může dojít k narušení bezpečnosti, přicházejí na řadu hotovostní letadla z čáslavské základy, případně sousedních států, je-li takticky výhodnější, aby k letadlu letěly stíhací letouny našich partnerů z NATO,“ uvedl Gabriel.

Během prázdnin byly takové případy čtyři. V jednom z nich museli stíhači letět k nekomunikujícímu stroji nadzvukovou rychlostí. Letoun pak doprovázeli na území České republiky i Polska. Když pak letoun začal opět komunikovat s civilním řízením letového provozu a bylo ověřeno, že na palubě je vše v pořádku, mohly se gripeny vrátit zpět na základnu v Čáslavi.

Zdroj : ČTK