Invoitix

Průměrné staří osobních aut v Česku se dostalo přes 16 let. Vozový park je nyní starý 16,21 roku. Před deseti lety to bylo méně než 14 let. Od počátku epidemie covidu v roce 2020 stárne vozový park dvojnásobně rychleji než v přechozích letech. ČTK o tom informovala společnost Cebia, která se zabývá prověřováním ojetých vozů.

„Stále čekáme, kdy se situace obrátí a stáří aut se začne snižovat. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje, naopak je trend výrazně opačný,“ uvedl ředitel Cebie Martin Pajer. Podle něj není důvodem pouze zhoršující se finanční situace domácností, ačkoliv určitý vliv má. „Na druhou stranu se zvyšuje i počet aut, která lidé vlastní. To znamená, že přibývá vozů v rámci jednotlivých rodin. Lidé si nechají starší auto a k němu si pořídí novější,“ sdělil. Češi loni odhlásili z provozu 140.201 osobních aut, což bylo nejméně od roku 2014.

Ke konci loňského roku bylo celkově v Česku registrováno téměř 6,6 milionu osobních vozů. Za posledních deset let se jejich počet zvýšil o téměř 1,8 milionu, což je nárůst bezmála o 37 procent. Přesto ale tempo nárůstu počtu aut, která Češi vlastní, od covidu naopak zpomalilo. „Věříme, že částečné obnovování vozového parku začne už v letošním roce a tempo stárnutí se tak mírně zpomalí,“ dodal Pajer.

Prodej nových osobních aut za dva měsíce letošního roku meziročně vzrostl o 13,9 procenta na 38.689 vozů. Byl tak přibližně na hodnotách trhu před pandemií covidu-19. Vyplývá to z dat Svazu dovozců automobilů. Nejprodávanější byla domácí značka Škoda, následují Hyundai a Toyota.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP