[quote]Na dalších třech úsecích dálnic vzniknou inteligentní dopravní systémy (C-ITS), které by měly zvýšit informovanost řidičů o aktuální situaci v provozu. Dnes o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). První inteligentní dopravní systém byl vybudován loni na úseku dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Rudnou.[/quote]

ŘSD chce systémy vybudovat na D1 v okolí Brna mezi 180. a 211. kilometrem, dále na dálnici D5 mezi sedmým a 150. kilometrem a na D11 o nultého do 90. kilometru.

Systémy C-ITS umožňují podle ŘSD komunikaci mezi vozidly navzájem a také mezi vozidly a dopravní infrastrukturou a řídicími či informačními centry. Přenos informací se děje prostřednictvím mobilních sítí nebo přes ITS jednotky umístěné na dopravní infrastruktuře.

Řidiči mohou být prostřednictvím systému v předstihu informováni například o práci na silnici, překážce na trase, dopravních kolonách, varováních v důsledku počasí nebo zásahu záchranných služeb, dojezdových časech nebo mimořádných událostech na cestách.

„To, co svítí na proměnných informačních tabulích či značkách, je řidiči zobrazeno přímo ve vozidle. Zvláště u měnících se rychlostních omezení na portálech LŘD (liniového řízení dopravy) či dynamickém uzavírání jízdních pruhů před tunely nebo v tunelech je tato funkce důležitá, protože řidiči tyto typy značek poměrně často nerespektují,“ uvedl již dříve ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

První systém byl vybudován loni v červnu mezi Mirošovicemi a Rudnou na D1. Úsek o délce 46 kilometrů je podle měření dopravních intenzit nejvytíženějším dálničním úsekem v Česku. Při představování inteligentního dopravního systému ŘSD uvedlo, že do roku 2020 by jím mělo být vybaveno zhruba deset milionů aut v Evropě. Automobilky se zavázaly k tomu, že od letošního roku budou touto technologií vybavovat vybrané modely.

 

Zdroj : ČTK