[quote]Největší saúdskoarabská státní univerzita pro ženy dnes jako první oznámila, že ve spolupráci s místními úřady otevře autoškolu pro ženy, napsala agentura AFP. V nábožensky konzervativní Saúdské Arábii měly dosud ženy řízení zakázáno. Rijád tento týden oznámil, že toto omezení zruší; očekává se, že ženy budou moci v Saúdské Arábii řídit od června příštího roku.[/quote]

Univerzita Princezny Nory, která je s více než 60.000 studenty největší vysokou školou pro ženy na světě, své rozhodnutí oznámila na twitteru.

Království dosud ženám řídit automobil bez výjimky zakazovalo, avšak mnohé aktivistky zahájily kampaň neposlušnosti. Zákaz řízení automobilů Saúdským Arabkám komplikuje život. Mnohé rodiny musejí kvůli nákupům nebo dopravě žen do práce najímat řidiče, což je stojí nemalé peníze. Příští rok se tak v zemi mohou na silnicích objevit miliony nových motoristů.

Rozhodnutí vydávat ženám řidičské oprávnění by mělo mít významný ekonomický dopad, podpoří totiž zaměstnanost žen i prodej automobilů, uvedla AFP.

Zdroj: ČTK