Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má letos na opravy dálnic a silnic první třídy připraveno 21 miliard korun, podobně jako v loňském roce. Velké opravy na dálnicích D5, D8, D11 i na Pražském okruhu začnou na jaře. K finančně nejvýznamnějším, zhruba za miliardu korun bez DPH, patří oprava dálnice D5 mezi Plzní a Rozvadovem. ČTK o tom informoval Václav Koblenc z oddělení komunikace ŘSD.

Dálnici D5 čeká oprava ve dvou úsecích, a to mezi 139. a 129. kilometrem a 129. a 122. kilometrem. „Přemýšlíme, zda tyto dvě akce neudělat zároveň. Teď se ale spíš kloníme k tomu, že se uskuteční po sobě, nejdřív tři měsíce jedna a pak tři měsíce druhá,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Dálnice je podle něj ve zmíněných úsecích na hranici své životnosti.

Opravovat se na jaře budou také dva úseky na dálnici D11, ve směru na Prahu to bude v úseku mezi kilometry 25,4 a 21,6 a ve směru do Hradce Králové mezi kilometry 36,7 a 40,2. Jsou to velmi vytížené části dálnice, ŘSD proto mělo při soutěži také jako jedno z kritérií dobu výstavby, termíny se podle silničářů povedlo významně zkrátit. Podle Mátla to budou měsíční záležitosti, během jednoho měsíce bude na obou úsecích hotovo, podotkl.

Na dálnici D8 v severních Čechách se chystá oprava v úseku mezi Lovosicemi a Bílinkou a od Trmic až po tunel Libouchec, zhruba 18 kilometrů. D8 je zatížená kamionová trasa, proto i tady je podle ŘSD důležité, že se daří zkracovat dobu oprav oproti termínům, které předpokládají projektanti.

„Na D8 je to dobře vidět. Nejvýhodnější nabídka na čtyřkilometrový úsek Lovosice – Bílinka předpokládá opravu na deset dní. To je extrémně krátká doba. Předpoklad projektantů byl 50 dní. Na tom 14kilometrovém úseku potrvá oprava 60 dní, přičemž projektant předpokládal jako minimum čtyři měsíce,“ uvedl Mátl.

Opravovat se bude i Pražský okruh za Lochkovským tunelem. ŘSD tam bude dělat druhou polovinu opravy dálnice D0, práce začnou na jaře a hotovo by mělo být v červenci.

Kvalita oprav podle Mátla při rychlejším tempu netrpí, v dnes zveřejněném podcastu šéf ŘSD podotkl, že kvalita je naopak mnohdy lepší, než když se dělá oprava pomalu a mohou se během ní měnit klimatické podmínky. „Myslím, že i pro dodavatele je zkracování výhodné, protože když si práce naplánují efektivně a dobře, tak je to pro ně možná i finančně výhodnější než tam ty kapacity mít dlouho. Dnes se v České republice extrémně staví, nikdy se takhle nestavělo a dodavatelé potřebují kapacity přesouvat zase na jiné akce,“ dodal.

Zdroj: ČTK