Invoitix

[quote]Severní a Jižní Korea propojily silnici přes společnou hranici. Silnice, která se celá nachází uvnitř demilitarizované zóny rozdělující Korejský poloostrov, bude využívána příští rok pro společné operace, jejichž cílem je nalézt ostatky obětí korejské války z let 1950-53. Podle agentury AFP to dnes oznámilo jihokorejské ministerstvo obrany. Jedná se o další krok při sbližování obou zemí v poslední době.[/quote]

Nový spojovací úsek 12 metrů široké prašné cesty byl vybudován v okrese Čchorwon v centrální části hranice. „Pro Sever a Jih je historicky důležité otevřít novou silnici a společně se podílet na operacích, jejichž cílem je najít ostatky válečných obětí v místě, které bylo svědkem nejhorších bitev během korejské války,“ uvedlo ministerstvo obrany Jižní Koreje.

Ministerstvo rovněž dnes zveřejnilo nedatované fotografie, na nichž je vidět jihokorejský voják a severokorejský voják, kteří se podle popisku podíleli na nedávných stavebních pracích na silnici a kteří se před zraky kolegů chystají podat si ruce.

Jižní a Severní Korea jsou od sebe odříznuty od korejské války z 50. let minulého století. Na opětovném propojení silnic a železnic se dohodli jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un na zářijovém summitu v metropoli KLDR Pchjongjangu. Obě země také slíbily, že odstraní pohraniční strážní stanoviště a zbraně z pohraniční mírové vesnice Pchanmundžom a odminují části demilitarizovaného pásma.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím a ne podpisem řádné mírové smlouvy. V letošním roce se ale vztahy mezi oběma Korejemi výrazně zlepšily, když severokorejský vůdce Kim Čong-un pozastavil jaderné testy a slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova.

Spojené státy ale v poslední době vyjadřují obavy, že sbližování obou Korejí postupuje podstatně rychlejším tempem než realizace dohod o ukončení severokorejských zbrojních programů.

 

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP