Přepravní skupina C.S. Cargo v loňském roce zvýšila provozní zisk o zhruba 15 procent na 548,4 milionu korun. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 31 procent na 7,6 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Výsledky ovlivnil nárůst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině a také rostoucí inflace.
Skupina za loňský rok investovala 179 milionů korun do obnovy vozového parku, který rozšířila o 155 vozů, dále do logistických projektů, IT projektů a do digitalizace. „Po zkušenostech z covidového období je právě digitalizace jedním z klíčových úkolů také pro letošní rok,“ uvedl ve výroční zprávě generální ředitel skupiny Aleš Willert. V minulém roce skupina také pořídila první čistě bateriový kamion.
C.S. Cargo v loňském roce očekávalo zklidnění situace a postupné narovnání ekonomické situace. „Bohužel nás čekalo další nemilé překvapení v podobě ruské agrese a válečného konfliktu na Ukrajině,“ řekl Willert. Podle jeho slov prudkou změnu cen pohonných hmot následoval rychlý růst cen energií. „Čímž se prakticky zhroutil trh. Otázkou už nebylo jen ‚za kolik‘, ale ‚jestli vůbec‘,“ dodal s tím, že nárůst nákladů s sebou nesl nutnost zvyšovat ceny ve všech činnostech.
Výrazně oproti roku 2021 vzrostly výnosy ze spedičních služeb, které obstaraly většinu obratu skupiny, a to 4,9 miliardy Kč oproti 3,6 miliard v předešlém roce. Náklady skupiny byly loni ve výši 5,9 miliardy Kč, meziročně asi o 1,5 miliardy více.
Pro letošní rok Willert zmínil výzvy v podobě stále vysoké míry inflace, turbulentního vývoje cen pohonných hmot a energií či nedostatku pracovních sil. „Díky technologickým změnám uvnitř společnosti nabízíme nová řešení, což je jasná priorita pro příští měsíce,“ dodal.
C.S.Cargo působí prostřednictvím svých dceřiných společností v České republice, na Slovensku a v Polsku. V loňském roce skupina zaměstnávala průměrně 1457 lidí. Poskytuje silniční, leteckou a námořní dopravu včetně komplexních logistických a celních služeb. Zaměřuje se na automobilový průmysl, potravinářství a nápoje, stavební průmysl, elektroniku a maloobchod a obalový průmysl.
Zdroj: ČTK