[quote]Čeští piloti budou ode dneška absolvovat výcvik na novém simulátoru letových iluzí v Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze. Přístroj za 80 milionů korun nahradil předchozí model, který ústav dostal v roce 2004 jako dar od americké vlády. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dnes při slavnostním zahájení provozu přístroje novinářům řekl, že dezorientační simulátor má připravit piloty na krizové situace. Díky výcviku by měli být schopní iluze včas rozeznat a bojovat s nimi.[/quote]

Letové iluze vznikají například při nepříznivém počasí, tmě nebo vinou běžných optických klamů. „Člověk se nevyvinul k tomu, aby létal. Když letí, je vystaven naprosto nezvyklému podnětovému okolí, se kterým si jeho tělo nedokáže dobře poradit. Tak vznikají falešné pocity, nesprávné interpretace letu, kdy pocit neodpovídá tomu, jak ve skutečnosti letím,“ uvedl náměstek ředitele pro výcvikově expertizní činnost ústavu Petr Došel. Pilot podle něj musí při boji s iluzí vyřadit své pocity a „slepě věřit přístrojům“.

Simulátor dodala ústavu firma GLOMEX MS za zhruba 80 milionů korun. „Simulátor je speciálně konstruovaný tak, že se let nahrává a jakékoliv chyby se zpětně vyhodnocují, záznam se pilotovi přehraje. V tom spočívá ta hodnota výcviku, kdy pilot se naučí na vlastní chybě, kde ji udělal. Není to o tom projít – neprojít, je to o tom, aby se to pilot naučil,“ řekl ČTK projektový manažer firmy GLOMEX MS Petr Novák.

Metnar si dnes jako první nový přístroj vyzkoušel a zážitek si pochvaloval. „Byla to moje první zkušenost, takže jsem si to užíval. Já jsem měl asi základní nejjednodušší program,“ žertoval. Na přístroji budou trénovat především piloti české armády, spojeneckých armád i civilní piloti, dodal Metnar. Peníze na přístroj podle něj přišly nejen z ústavu, ale i z ministerstva obrany.

Ředitel ústavu Petr Chmátal si pochvaloval, že se instituci podařilo stroj pořídit za nižší cenu než za 86 milionů, které při vyhlašování otevřeného výběrového řízení očekával. „Bylo by nedůstojné, kdybychom neměli dost peněz, vůle a organizačních schopností, abychom tento přístroj obnovili,“ připomněl dosavadní model.

Chmátal uvedl, že letecká iluze stála v poslední době podle vyšetřování například za havárií letadla ruského ministerstva obrany z prosince 2016 u Soči, mezi jehož oběťmi byla i část pěveckého souboru Alexandrovců. „Podstatnou měrou se dávala souvislost s pravděpodobnou letovou iluzí kapitána letadla,“ konstatoval.

 

Zdroj : ČTK