Domů Blog

Odstartovala školení pro dopravce na téma ETCS

Správa železnic připravila školení pro dopravce, které je zaměřené na provozní chování jednotného evropského zabezpečovače ETCS. První se uskutečnilo toto pondělí, další budou následovat v Praze a Olomouci do 10. května. Zástupci dopravců, kteří se zabývají tvorbou předpisů a školením strojvedoucích, se dozví základní principy fungování celého systému a seznámí se s příslušnými technickými specifikacemi interoperability.

Správa železnic pořádá školení vzhledem k tomu, že se blíží termín, kdy bude na velké části prvního a druhého koridoru zaveden výhradní provoz ETCS. Ten byl stanoven na 1. ledna příštího roku.

Účastníci školení se dozví, jak se provádějí testy kompatibility mobilní a traťové části ETCS. Navíc se seznámí s provozními předpisy Správy železnic, jejich praktickou aplikací a modelovým řešením možných dopravních situací včetně případných poruch.

Zdroj: Reliant

Digitální automatické spřáhlo nebo rébus digitálního věku?

Přinášíme překlad článku z produkce RailFreight.com, který vyšel v placené verzi 12.4.2024 a zejména poslední dvě věty článku naprosto přesně popisují dnešní absurdní situaci.

V současné době se zdá, že společným jmenovatelem týkajícím se zavádění digitálního automatického spřáhla (DAC) v Evropě je zmatek. Třetí konsorcium DAC, přejmenované na DACFIT, bylo právě vytvořeno společností Deutsche Bahn (DB), která také hraje klíčovou roli v dalších dvou. Jasný harmonogram však zatím není k dispozici, přestože EU předpokládá rozsáhlé zavedení DAC do roku 2030.
DACFIT se nyní připojuje k DAC4EU a FP5-TRANS4M-R. Všechna konsorcia se řídí pokyny stanovenými v Evropském programu realizace DAC, ale jejich cíle a role nejsou tak snadno pochopitelné. DAC4EU je projekt zahájený a financovaný německým ministerstvem dopravy a vedený DB. V roce 2020 ministerstvo pověřilo DAC4EU hledáním způsobů, jak urychlit procesy pro demonstraci, testování a schvalování DAC. Konkrétně DAC4EU pracovala na implementaci technologie DAC na vlaku, který byl následně testován v reálných provozních podmínkách.

TRANS4M-R je naproti tomu financován Evropskou unií, dohlíží na něj Evropský společný železniční podnik a koordinuje jej DB. Tato iniciativa se zaměřuje na implementaci plně digitálního provozu nákladních vlaků (FDFTO), jehož klíčovou součástí je DAC. TRANS4M-R tvrdí, že podporuje zavádění této technologie hledáním otevřeného modelu evropského DAC, vypracováním plánů kompatibility mezi zeměmi a identifikací možných zdrojů financování. Nejnovější přírůstek do konsorcia DAC, DACFIT, bude pracovat na analýze „stávajícího vozového parku a dílen nákladní dopravy s cílem posoudit časové a prostorové výzvy migrace napříč Evropou,“ uvedla DB.

Protichůdná tvrzení
Některé z problémů, které vytvářejí zmatek ohledně DAC, mohou být způsobeny poněkud kryptickou komunikací z DB. V květnu 2023 společnost tvrdila, že její digitální nákladní vlak vybavený různými prototypy DAC prošel prvními praktickými testy. Tehdy DB uvedla, že následující krok znamenal, že výrobci přešli do sériové výroby DAC. Německá společnost navíc nedávno uvedla, že její digitální nákladní vlak je připraven k použití u zákazníků.
O něco více než týden později však DB nyní oznamuje vytvoření DACFIT, jehož účely již byly zmíněny. Spontánně tak vyvstává otázka: jak může být DAC připraven k použití zákazníkem, když projekt TRANS4M-R říká, že první velké demonstrace nebudou zahájeny dříve než na konci roku 2024? Je třeba také zmínit, že konec roku 2024 je nejzazším termínem pro rozsáhlá dema DAC4. U DAC5 je nelze očekávat dříve než v prosinci 2025.

DAC4 vs DAC5
DAC4 zahrnuje řešení pro zkoušky brzd, pořadí vagónů a výpočet brzdné dráhy vlaku. DAC5 bude mít kromě těchto komponent také funkci řazení vlaku. Pokud jde o DAC4, protokol o funkční zkoušce již byl dokončen. Zpráva o interoperabilitě a první spřáhla pro laboratorní testování vlaků se očekávají v červnu tohoto roku, zatímco koncept by měl být připraven k rozsáhlým demonstracím v prosinci. Pokud jde o DAC 5, většina jeho vývoje je plánována na rok 2025. Zpráva o funkční zkoušce je plánována na leden, přičemž zpráva o interoperabilitě a spřáhla pro laboratorní zkoušky vlaků jsou v současné době naplánovány na září 2025. Verze DAC5 má být k dispozici pro rozsáhlé demonstrace na konci roku 2025.

Nedávný vývoj DAC
V souvislosti s TRANS4M-R došlo v poslední době ke dvěma hlavním událostem. Prvním z nich je dohoda o celkovém plánu, jehož cílem je mít pilotní vlaky DAC před nasazením do začátku roku 2026. Za účelem dosažení tohoto cíle vyhlásila Evropská komise několik výzev k předkládání návrhů s termínem stanoveným na 7. května 2024. Tyto vlaky před nasazením budou muset být vybaveny balíčkem startovací/základní DAC.

Startovací/základní verze DAC je vybavena tlačítkem pro odpojení na boku vozu a odpojovacím systémem ve vlaku, který umožňuje provádět tyto operace z lokomotivy. Kromě toho může tato verze DAC poskytovat informace o řazení vlaku a pořadí vozů v soupravě a provádět automatizované zkoušky brzd. V neposlední řadě by měl také umožnit automatizovanou technickou kontrolu vozů.

Druhým hlavním vývojem bylo rozhodnutí o konstrukci elektrické spojky, což je krabice obsahující všechny vodiče a připojení pro digitální část DAC. Toto rozhodnutí bylo přijato na konci března, jak vysvětlil Gilles Peterhans, generální tajemník Mezinárodní unie držitelů vozů (UIP).

Celkově vzato, v poslední době došlo k určitému vývoji DAC, ale několik problémů přetrvává. Zdá se, že stále chybí jednotný, synchronizovaný přístup, protože stále existuje mnoho aspektů.

Kromě toho není jasné, kdo bude mít prospěch z rozsáhlého zavedení DAC, protože subjekty, které do něj investují, nejsou tytéž, které mají prospěch z jeho zavedení. Tato diskuse stále probíhá, ale je nezbytná větší srozumitelnost.

Zdroj: ŽESNAD

V oblasti Masarykova nádraží začne první letošní rekonstrukce tramvajové tratě v centru Prahy

Od pondělí 29. dubna 2024 do konce školního roku, tj. do soboty 29. června 2024 bude Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) rekonstruovat tramvajovou trať v oblasti Masarykova nádraží, konkrétně v Dlážděné a Havlíčkově ulici. Z tohoto důvodu bude obousměrně přerušen tramvajový provoz mezi Senovážným náměstím a ulicí Na Poříčí.
I vzhledem k bouracím pracím na části Libeňského soumostí se rekonstrukce tratě v oblasti Masarykova nádraží dotkne 12 denních tramvajových linek a čtyř nočních. Linky č. 1, 3, 6, 7, 12, 14, 15, 24, 25, 26, 27, 42, 91, 92, 94 a 96 budou jezdit po změněných trasách. Náhradní autobusová doprava nebude zavedena. Automobilová doprava bude během rekonstrukce vyloučena z Dlážděné ulice, a z větší části také z Havlíčkovy ulice. Pro zachování obsluhy provozů v oblasti, zejména v ulici V Celnici, DPP doporučuje, aby řidiči do této oblasti nezajížděli, pokud to nebude nezbytně nutné.

 

„Tramvajová trať v tomto úseku pochází ještě z roku 1983, kdy na ní proběhla poslední kompletní rekonstrukce. V roce 2003 jsme provedli repanelizaci, čímž jsme prodloužili životnost trati o dalších více než 20 let. Trať je nyní postavena s využitím velkoplošných panelů BKV. Vzhledem k jejich stáří a ke stáří dalších vrstev pod nimi, vlivem intenzity provozu, různých výkopových prací v okolí tratě či dokonce pod ní v průběhu uplynulých 40 let, došlo k degradaci i konstrukčních vrstev pod panely. Kromě toho dožily samotné panely a opotřebené jsou také kolejnice. V tomto úseku jsme proto dospěli do stavu, kdy už není z technického či ekonomického hlediska účelné realizovat pouze další repanelizaci, ale musíme celou trať kompletně zrekonstruovat, tzn. nahradit všechny její vrstvy až do hloubky cca 60 centimetrů. Jinými slovy, musíme celou původní konstrukci tratě zbourat, zdemontovat, vše odvézt a postavit znovu celou konstrukci s použitím moderních technologií. Zrekonstruovanou trať postavíme na betonové desce s upevněním kolejnic systémem W-tram. Doplníme pod ni antivibrační rohože, které do tratě nelze instalovat jindy než při její kompletní rekonstrukci. Trať zrekonstruujeme vlastními silami,“ vysvětluje Miroslav Penc, vedoucí jednotky Dopravní cesta Tramvaje DPP.

 

Trať bude po rekonstrukci tišší, zlepší se poloměry kolejových oblouků v křižovatce s Hybernskou ulicí, tím pádem i průjezd tramvají a sníží se míra jejich opotřebení. DPP také upraví zastávky Masarykovo nádraží, kde vznikne bezpečnější přechod pro chodce. Součástí zrekonstruované tratě budou nově i mazací zařízení kolejových oblouků, díky kterým se sníží jak hluk, tak i opotřebení kolejnic. Výluky tramvajového provozu v oblasti využijí pro své práce také společnosti Pražská plynárenská a Pražská vodohospodářská společnost, tyto práce budou koordinovány s rekonstrukcí tramvajové tratě.

 

DOPRAVNÍ OPATŘENÍ

Z důvodu rekonstrukce tramvajové tratě v Dlážděné a Havlíčkově ulici bude od pondělí 29. dubna 2024, od cca 0:00 do soboty 29. června 2024 do zhruba 4:30, tj. ranního výjezdu denních spojů obousměrně přerušen provoz tramvají v oblasti Masarykova nádraží, konkrétně mezi Senovážným náměstím a ulicí Na Poříčí. K úpravě linkového vedení tramvají dochází i s ohledem na probíhající stavební práce na části Libeňského soumostí a výluku tramvají v úseku Palmovka – Libeňský most.

 

Změny tras tramvajových linek

·       Linka č. 1 bude ve směru od Sídliště Petřiny ze zastávky Dělnická odkloněna přes zastávky Ortenovo náměstí a Nádraží Holešovice do obratiště Výstaviště.

·       Linka č. 3 bude ve směru od Modřan a Braníku ze zastávky Jindřišská vedena do zastávky Senovážné náměstí, dále bude pokračovat jako linka č. 26 přes zastávku Hlavní nádraží směr Nádraží Hostivař.

·       Linka č. 6 bude ve směru od Kubánského náměstí zkrácena do zastávky Karlovo náměstí, dále bude pokračovat jako linka č. 14 směr Spořilov.

·       Linka č. 7 bude v úseku Balabenka – Starý Hloubětín odkloněna přes zastávky Arena Libeň jih, Nádraží Libeň a Podkovářská.

·       Linka č. 12 bude ve směru od Sídliště Barrandov ze zastávky Vltavská odkloněna přes zastávky Štvanice, Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Nádraží Vysočany, Kolbenova a Hloubětín do obratiště Lehovec.

·       Linka č. 14 bude ve směru od Spořilova zkrácena do zastávky Karlovo náměstí, dále bude pokračovat jako linka č. 6 směr Kubánské náměstí.

·       Linka č. 15 bude ve směru od Kotlářky ze zastávky Masarykovo nádraží (v ulici Na Poříčí) odkloněna přes zastávky Bílá labuť, Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Bulovka a Ke Stírce do zastávky Kobylisy (nástupní zastávka Březiněveská). V úseku Bílá labuť – Kobylisy bude v provozu pouze v pracovní dny cca od 6:00 hod. do 20:00 hod.

·       Linka č. 24 bude ve směru od Náměstí Bratří Synků ze zastávky Jindřišská odkloněna přes zastávky Senovážné náměstí, Hlavní nádraží, Viktoria Žižkov, Olšanské náměstí a Flora do obratiště Olšanské hřbitovy. Linka bude v provozu denně.

·       Linka č. 25 bude ve směru od Bílé Hory ze zastávky Vltavská vedena přes zastávky Dělnická, Ortenovo náměstí a Nádraží Holešovice do obratiště Výstaviště.

·       Linka č. 26 bude ve směru od Nádraží Hostivař ze zastávky Hlavní nádraží vedena do zastávky Senovážné náměstí, dále bude pokračovat jako linka č. 3 přes zastávku Jindřišská směr Sídliště Modřany.

·       Linka č. 27 bude ve směru z centra ze zastávky Výstaviště odkloněna přes zastávky Nádraží Holešovice, Ortenovo náměstí, Dělnická a Maniny do zastávky Libeňský most.

·       Historická linka č. 42 bude vedena v trase Dlabačov – Královský letohrádek – Letenské náměstí – Strossmayerovo náměstí – Čechův most – Staroměstská – Národní divadlo – Jiráskovo náměstí – Palackého náměstí – Karlovo náměstí – Národní třída – Národní divadlo – Újezd – Malostranská – Královský letohrádek – Dlabačov.

·       Noční linky č. 91 a 96 budou v úseku Lazarská – Strossmayerovo náměstí odkloněny přes zastávky Národní třída, Národní divadlo, Staroměstská, Právnická fakulta a Čechův most.

·       Noční linka č. 92 bude v úseku Lazarská – Bílá labuť odkloněna přes zastávky Národní třída, Národní divadlo, Staroměstská, Právnická fakulta, Čechův most, Dlouhá třída, Náměstí Republiky a Masarykovo nádraží (v ulici Na Poříčí).

·       Noční linka č. 94 bude v úseku Lazarská – Palmovka vedena přes zastávky Národní třída, Národní divadlo, Staroměstská, Právnická fakulta, Čechův most, Strossmayerovo náměstí, Vltavská, Těšnov, Florenc, Křižíkova a Invalidovna.

 

Nově zavedené linky tramvají

V souvislosti s rekonstrukcí tramvajové tratě v oblasti Masarykova nádraží a pokračující výlukou tramvají v úseku Palmovka – Libeňský most DPP zavádí v denním provozu:

·       Linku č. 30 v trase Březiněveská – Kobylisy – Bulovka – Palmovka – Florenc – Masarykovo nádraží (v ulici Na Poříčí) – Náměstí Republiky – Strossmayerovo náměstí – Hradčanská – Dejvická – Nádraží Veleslavín – Dědina.

·       a linku č. 34 v trase Libeňský most – Maniny – Vltavská – Bílá labuť – Masarykovo nádraží (v ulici Na Poříčí) – Náměstí Republiky – Strossmayerovo náměstí – Výstaviště – Nádraží Holešovice – Trojská – Kobylisy – Vozovna Kobylisy,

v nočním provozu pak:

·       Linku č. 90 v trase Palackého náměstí – Karlovo náměstí – Lazarská – Václavské náměstí – Hlavní nádraží – Olšanské náměstí – Flora – Olšanské hřbitovy (v úseku Palackého náměstí – Lazarská je v provozu pouze v uvedeném směru).

Nadále zůstává v provozu linka č. 31 v trase Spojovací – Ohrada – Palmovka – Balabenka – Vysočanská.

 

Doporučení pro přestupní vazbu vlak a tramvaj z/na Masarykovo nádraží

–       Směr Karlín, Libeň a do oblasti Holešovic: z vlakového nádraží dojít pěšky cca 170 metrů do ulice Na Poříčí do zastávky Masarykovo nádraží a dále pokračovat tramvajovými spoji.

–       Směr Žižkov: z vlakového nádraží dojít pěšky cca 200 metrů na Senovážné náměstí do stejnojmenné zastávky a dále pokračovat tramvajovými spoji.

 

Omezení automobilové dopravy

Po celou dobu rekonstrukce tramvajové tratě bude pro veškerou automobilovou dopravu uzavřena Dlážděná ulice v celém úseku mezi Senovážným náměstím a Hybernskou ulicí a z větší části také z Havlíčkovy ulice. Po většinu času průběhu stavby bude Hybernská ulice jednosměrná k Opletalově ulici, řidiči v opačném směru budou navedeni na objízdnou trasu přes Senovážné náměstí.
V Havlíčkově ulici bude zakázáno parkování po celou dobu stavby. Pro zásobování bude zřízeno provizorní místo u křižovatky s ulicí Na Poříčí. Další omezení se budou měnit dle jednotlivých etap.

 

·       1. etapa (29. dubna od 0:30 – 14. května do 6:00)

Bude uzavřen přejezd V Celnici – Na Florenci. Obsluha celé ulice V Celnici bude možná pouze od ulice Na Poříčí, a to obousměrně jedním jízdním pruhem s výhybnami. V této etapě lze očekávat dopravní komplikace a DPP doporučuje proto řidičům, aby do místa nezajížděli, pokud to nebude nezbytně nutné.

·       2. etapa (14. května od 6:00 – 28. května do 6:00)

V podélném směru bude zcela uzavřena Havlíčkova ulice, ale obsluha ulice V Celnici již bude probíhat přes otevřený přejezd od ulice Na Florenci.

·       3. etapa (28. května od 6:00 – 12. června do 6:00)

Úplná uzavírka křižovatky Havlíčkova – Hybernská pro všechny směry. Pokračuje uzavírka Havlíčkovy ulice z 2. etapy.

·       4. etapa (12. června od 6:00 – 1. července do 0:01)

Uvolnění křižovatky Havlíčkova – Hybernská a současně uvolnění Havlíčkovy ulice od ulice Na Poříčí k ulici V Celnici.

 

Omezení pro chodce

Podélný pohyb chodců podél stavby bude umožněn po celou dobu rekonstrukce s případnými zúženími. Příčné přecházení přes stavbu bude možné zejména ve vazbě na příslušné příčné vazby po definitivních nebo provizorních přechodech.

Zdroj: DPP

Nedostatečná kvalita a dostupnost veřejné dopravy je problémem 75 procent obcí

Nedostatečná kvalita a dostupnost veřejné dopravy je problémem tří čtvrtin českých obcí. Problém se podle dat start-upu Citya týká čtyř milionů obyvatel ČR. Řešením má být postupné zavádění operativní hromadné dopravy, která pomocí využití dat nebo umělé inteligence (AI) umí reagovat na měnící se poptávku a slouží jako doplněk veřejné dopravy zejména v málo osídlených oblastech. Ministerstvo dopravy (MD) připravuje podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) změnu příslušné legislativy. V tiskové zprávě to uvedla společnost Citya.

Obce podle ředitele firmy Dominika Janíka neumí nedostatečnost veřejné dopravy řešit. „Buď mají vlastní MHD o pár linkách, které jsou drahé, nebo financují senior taxi, které je také drahé a často neefektivní a s nízkou kapacitou,“ řekl. Díky digitalizaci má podle něj společnost data o tom, kdo, kdy a kam nejčastěji cestuje.

Operativní doprava je podle společnosti pět až šestkrát levnější než tradiční autobusová hromadná doprava. Je také třikrát úspornější z hlediska spotřeby paliva a cestujícím by měla průměrně ušetřit až polovinu času na cestách. Připravovaná změna legislativy by podle Kupky měla zaručit efektivnější využívání tohoto typu dopravy samosprávami.

„Operativní hromadná doprava umožní provozovat kvalitní městskou i meziměstskou veřejnou dopravu i tam, kde tradiční veřejná doprava selhává a je ekonomicky i provozně neefektivní,“ uvedl Kupka. Nový způsob řízení dopravy podle něj zaručí pružnější reakce hromadné dopravy.

Systém Citya dokáže na základě dat, dopravních modelů, dlouhodobých dopravních preferencí lidí i aktuální poptávky vypočítat nejefektivnější trasy pro cestující s různými nástupy i výstupy. Projekt má kromě ministerstva dopravy podporu také od ministerstva životního prostředí (MŽP) a ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Problém nedostatečné veřejné dopravy se týká zejména menších regionů a obcí. „Pro oživení regionů, jejich prosperitu i odlehčení dopravy osobními automobily, které zatěžují zvlášť jejich centra, potřebujeme přenastavit hromadnou dopravu,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). MŽP pro obce podle Hladíka dlouhodobě vypisuje dotace na bezemisní elektrické mikrobusy, které mohou využít k vylepšení své dopravní obslužnosti. Na jaře podle něj EU z modernizačního fondu schválila velké investice do modernizace veřejné dopravy v Česku. Do nových vozidel včetně bateriových či vodíkových autobusů, trolejbusů a tramvají pro MHD by ministerstvo životního prostředí z těchto peněz mělo investovat 7,3 miliardy korun.

Citya pomocí aplikace umožní objednávku cesty a pro cestujícího pak na místo do pěti minut přijede mikrobus. Cesta mikrobusem by v určeném regionu měla ve většině případů včetně výstupu i nástupu trvat do 15 minut a stát přibližně 40 korun. „Minibusy, řízené sofistikovanými algoritmy místo tradičních jízdních řádů, vyzvednou cestující na virtuální zastávce a zavezou tam, kam mají namířeno,“ řekl Janík.

Start-up za podpory zmíněných ministerstev vypsal soutěž pro obce, ve které mohou získat půl roku užívání platformy Citya zdarma. Vítězná obec získá technologickou podporu a platformu poptávkové dopravy, která lidem umožní objednávat dopravu prostřednictvím aplikace nebo telefonu. Obcím pak umožní měřit dopad operativní hromadné dopravy a efektivitu stávající hromadné dopravy. Spolupráci s vítěznou obcí by měla firma zahájit mezi 1. červencem a 30. zářím.

Citya aktuálně spolupracuje s desítkami českých obcí a krajů. Téměř dva roky funguje v Říčanech, letos v dubnu zahájila spolupráci s Integrovanou dopravou Středočeského kraje (IDSK) a Pražskou integrovanou dopravou (ROPID). Od května zahájí další ostrý provoz na Svitavsku v Pardubickém kraji. V Olomouckém kraji start-up začíná pracovat na detailní dopravní analýze, která ukáže, jak v kraji může operativní hromadná doprava pomoci se zvýšením kvality života lidí a ušetřením nákladů na provoz veřejné dopravy.

Zdroj: ČTK

České dráhy hospodařily loni se ziskem 3,8 mld. Kč, meziročně o 3,4 mld. více

Skupina České dráhy (ČD) loni hospodařila se ziskem 3,8 miliardy korun. Oproti předchozímu roku je to výsledek o 3,4 miliardy korun lepší. Zároveň se jedná o nejlepší hospodářský výsledek skupiny od roku 2008. Čistý zisk skupiny loni činil téměř 3,2 miliardy korun. Zisková byla vedle nákladní dopravy loni po třech ztrátových letech také osobní doprava. Nákladní doprava se do plusu dostala v roce 2022. České dráhy v loňském roce přepravily 164,4 milionu zákazníků, meziročně o 7,3 milionu více. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci Českých drah.

Mateřské České dráhy loni vykázaly hrubý zisk tři miliardy korun, na zisku celé skupiny tedy mají největší podíl. Předloni vykázaly hrubý zisk 14 milionů korun. Osobní doprava dosáhla hrubého zisku 623 milionů korun, meziročně o 751 milionů korun více. Za růstem je podle předsedy představenstva a generálního ředitele ČD Michala Krapince vyšší počet cestujících, kteří zvýšili tržby o 1,3 miliardy korun.

Rostl také zájem o mezinárodní přepravu, o několik desítek procent. Zájem o cestování v první třídě vzrostl zhruba o desetinu. S více než 164 miliony cestujících dráhy urazily přes osm miliard kilometrů. Cestující také loni jezdili na delší vzdálenosti, průměrný cestující loni vlakem urazil 49,1 kilometru.

Další část hrubého zisku skupiny obstarala dceřiná společnost ČD Cargo. V nákladní dopravě vykázala zisk před zdaněním 733 milionů korun, což je meziroční nárůst o 423 milionů korun, 326 milionů po zdanění. Zlepšení přinesl růst zakázek v zahraničí o desítky procent, zejména u odštěpných závodů v Rakousku a Německu, a růst cen, který kompenzoval zvýšení nákladů železniční dopravy. Více než 60 procent všech přeprav bylo loni mezinárodních.

Společnost přepravila 59,4 milionu tun nákladu, tedy o 4,8 milionu tun méně než v předešlém roce. Menší přepravní výkony podle předsedy představenstva a ředitele ČD Cargo Tomáše Tótha zapříčinil pokles přeprav fosilních paliv do elektráren a tepláren. „V roce 2022 jsme přepravili 12 milionů tun energetického uhlí, loni už to bylo jen necelých osm milionů,“ řekl Tóth. Pokles přeprav podle něj způsobuje rychlá dekarbonizace odvětví. Mění se také struktura přepravovaného zboží, uvedl. Vedle tradičních komodit se podle něj ČD Cargo zaměřuje i na rozvíjející se přepravy biomasy, tuhých alternativních paliv nebo odpadů. Tyto komodity by podle Tótha mohly přepravu energetického uhlí částečně nahradit.

V osobní dopravě loni investovaly dráhy do nových vlaků téměř 11 miliard korun. Částka na koleje dostala padesátku nových nebo modernizovaných vozidel, 23 elektrických RegioPanterů, 25 motorových vozů RegioShuttle RS1 nebo 12 lokomotiv Vectron. Dráhy loni nechaly vyrobit motorové RegioFoxy a expresní ComfortJety. Převezmou si je ale až letos. Část investic získaly dráhy z cizích zdrojů, mírně se tím zvýšilo zadlužení společnosti. „Podíl dluhu k provoznímu zisku EBITDA naopak výrazně klesl,“ uvedl Krapinec.

Na letošní rok je plánovaná dodávka více než stovky vlaků a lokomotiv RegioPanter, RegioFox, ComfortJet a Vectron. Ty mají zajistit více než 22.000 nových míst. Nové vlaky jsou podle Krapince pro ČD zárukou vyšší poptávky, hlavní podíl na loňském zisku skupiny mají právě tržby od cestujících, krajů a státu. Podle Tótha do nových vlaků investovalo také ČD Cargo, pořídili pět lokomotiv.

Více než polovinu jízdenek koupili cestující on-line. Přibližně 4000 vlakových spojů ČD mělo loni možnost připojení k wi-fi síti, 900 nově. Dráhy také v loňském roce vybavily 103 lokomotiv jednotným evropských zabezpečovacím systémem ETCS v hodnotě 1,4 miliardy korun, uvedly ve výroční zprávě.

Skupinu Českých drah tvoří osobní dopravce a nákladní ČD Cargo. Do skupiny patří i Výzkumný ústav železniční, poskytovatel datových služeb ČD-Telematika nebo poskytovatel ICT služeb ČD Informační systémy. Skupina zaměstnává více než 20.000 lidí, z toho přibližně 13.500 lidí pracuje v osobní dopravě.

Rekordní by měl být také hrubý zisk konkurenčního RegioJetu. Podle předběžných neauditovaných výsledků společnost provozující vlaky a autobusy očekává, že přesáhne půl miliardy korun, uvedla dnes mluvčí společnosti Alexandra Janoušek Kostřicová.

Zdroj: ČTK

Tržby RegioJetu loni vzrostly o 600 milionů na 3,4 miliardy korun

Tržby dopravce RegioJet loni přesáhly 3,4 miliardy korun, což je meziročně o 600 milionů víc. Vlaky a autobusy převezly téměř 12 milionů cestujících, což je růst o víc než milion. Rekordní by měl být zisk před zdaněním. Podle předběžných neauditovaných výsledků se očekává, že přesáhne půl miliardy korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí společnosti Alexandra Janoušek Kostřicová.

Vlaky, které jezdí v Česku, v sousedních zemích s výjimkou Německa a také v Maďarsku, loni přepravily téměř osm milionů cestujících. Autobusy na tuzemských i mezinárodních linkách převezly téměř čtyři miliony pasažérů. Letos chce dopravce investovat 1,5 miliardy korun a v dalším roce tři až čtyři miliardy do nových vlaků. „Plánujeme investice do vagonů a lokomotiv na naše spoje kategorie IC (vlaky na komerční riziko) a také do nákupu nových elektrických souprav pro nově vysoutěžené linky v dotované dopravě,“ řekl majitel firmy Radim Jančura. Společnost podle něj díky dostatečnému zisku získala potřebné vlastní zdroje pro bankovní financování.

Loni dopravce koupil 13 nových elektrických lokomotiv od Alstomu, do provozu se mají dostat od letošního podzimu. Od prosincové změny jízdního řádu má začít jezdit sedm nových elektrických souprav od polské Pesy v Praze a okolí.

Spolu s rozvojem v dotované dopravě rozšiřuje dopravce také počty spojů a nabídku linek v nedotované dopravě. Letos v březnu zavedl novou linku do ukrajinského Čopu. „Letos jsme museli opustit plán otevřít linku Praha – Berlín kvůli nevýhodnému jízdnímu řádu, který by nebyl komfortní pro zákazníky. Ale stále máme v úmyslu tuto linku spustit, jakmile bude možné získat lepší jízdní řád. Jsme odhodláni otevřít tuto trasu v příštím roce,“ řekl výkonný ředitel vlakové dopravy Jakub Svoboda.

V autobusové dopravě RegioJet vsadil na větší komfort. Na některých jeho linkách proto jezdí autobusy, které nemají tradičně čtyři sedadla v řadě, ale jen tři.

Úspěšný loňský rok tuzemských dopravců dokládají také dnes zveřejněné výsledky Českých drah. Hospodařily se ziskem 3,8 miliardy korun, což je meziročně o 3,4 miliardy víc.

Zdroj: ČTK

50 let metra – společná výstava, tři nové filmy a publikace, geolokační hra, den otevřených dveří na Kačerově a speciální program v CAMPu

Půlstoletí páteře pražské MHD mapuje nová putovní výstava, kterou Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) představil v Muzeu MHD ve vozovně Střešovice. Bude k vidění do poloviny srpna na osmi různých místech v Praze. Od dnešního dne si mohou fanoušci MHD či rodiny s dětmi zahrát také geolokační hru „Metro 50“, která hráče provede všemi 61 současnými stanicemi pražského metra. V neposlední řadě DPP chystá reprint původního vydání Večerníku Praha k zahájení provozu metra v Praze a speciální vydání deníku Metro. Na akcích připravených k oslavám padesáti let provozu pražského metra se podílejí hlavní město Praha, tehdejší projektant a zhotovitel, společnosti METROPROJEKT Praha
a Metrostav.

 

Ve čtvrtek 9. května 2024 v 9:19 uplyne přesně 50 let od slavnostního zahájení provozu metra v Praze, prvního úseku Kačerov – Florenc (tehdy Sokolovská) na lince C. Praha se tak stala 44. městem na světě, kde jezdí podzemní dráha, a navždy se tím změnila její tvář. Metro se stalo neoddělitelnou součástí života v Praze a páteří veřejné dopravy, na kterou každý pracovní den spoléhá více než milion cestujících. Jak je metro pro pohyb po Praze důležité, ukázaly ničivé povodně z roku 2002, kdy přeprava po městě připomínala období před rokem 1974. Nejen historii uplynulých 50 let metra, ale také kam se bude metro ubírat a další zajímavosti mapuje nová putovní výstava, kterou všem doporučuji navštívit,“ říká Zdeněk Hřib, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

 

Výstava má 20 panelů a je společným projektem DPP, hl. m. Prahy, tehdejšího projektanta
a zhotovitele, společností METROPROJEKT Praha a Metrostav.

 

„50. výročí od zahájení provozu metra je pro nás velmi důležitá událost. Chystáme k ní celou řadu akcí, na které bych chtěl naše cestující pozvat – ať už na den otevřených dveří v depu Kačerov příští sobotu 4. května, nebo na jízdy historickými soupravami na lince C o státním svátku 8. května od 9:19 do 16:00, které budou za běžné jízdné. Pro rodiny s dětmi jsme v metru připravili zábavnou geolokační hru, díky které bude metro nejen prostředek k přepravě z bodu A do bodu B, ale cílem výletu. O všech třech linkách jsme nechali natočit dokumenty, kterými vtipně provází David Vávra,
a které veřejnost bude moct zhlédnout během května ve vysílání České televize. Kromě toho chystáme reprint původního vydání Večerníku Praha k zahájení provozu metra a v den výročí
9. května speciální vydání deníku Metro logicky pouze o pražském metru. Oslavy pak vyvrcholí ve čtvrtek 9. května v CAMPu, kde je celé odpoledne až do večerních hodin program pro veřejnost. Hned poté se pustíme do příprav oslav dalších významných jubileí, které nás čekají v příštím roce – 150 let od zahájení provozu MHD a 100 let od zahájení pravidelného provozu autobusů, obojí samozřejmě v Praze,“ dodává Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

 

„S padesátým výročím zahájení provozu pražského metra si připomínáme i založení společnosti Metrostav, která vznikla 1. ledna 1971 s jasným zadáním postavit tuto výjimečnou inženýrskou stavbu. S výstavbou podzemní dráhy neměl tenkrát nikdo z našich zkušenosti a za jejich nasazení
i odvahu jim patří velké poděkování. Profesionální přístup našich tehdejších kolegů, jejich disciplína a odhodlání představují základy, na kterých Metrostav funguje dodnes,“ říká Jaroslav Heran, generální ředitel společnosti Metrostav.

 

„Z důvodu zastřešení projektové přípravy výstavby metra v Praze jednou společností vznikl 1.května 1971 Metroprojekt, tehdy ještě jako dceřiná společnost DPP. Sešel se tým skvělých odborníků, kteří dokázali navrhnou dopravní stavbu, která do té doby neměla v tehdejším Československu obdoby. Položili tak základy firmě, která v současné době patří mezi největší projekční společnosti v České republice, jejíž zaměstnanci se díky zkušenostem z návrhu tak složité stavby, jakým metro je, dokáží vypořádat s náročnými požadavky investorů napříč všemi segmenty stavebního trhu,“ uzavírá Vladimír Seidl, předseda představenstva a generální ředitel METROPROJEKT Praha.

 

Kde bude možné výstavu k 50 letům metra zhlédnout?

Do pátku 3. května 2024 bude výstava k vidění na horním nádvoří vozovny Střešovice, mezi 5. a 6. kolejí před vstupem do samotného Muzea MHD. V sobotu 4. května se výstava přestěhuje do depa Kačerov na výroční den otevřených dveří. Necelé dva týdny, od neděle 5. do pátku 17. května si výstavu budou moct prohlédnout cestující ve stanici Kačerov, kde provoz před 50 lety začal. Poté výstava poputuje do centra Prahy, do konce května bude na Jungmannově náměstí, další dva týdny až do 14. června před Novou radnicí Magistrátu hl. města Prahy na Mariánském náměstí. Do 28. června si ji budou moct prohlédnout návštěvníci jednoho z největších pražských obchodních center Westfield na Chodově. Od 28. června do 22. července poputuje do Argentinské Office Building, kde sídlí společnost METROPROJEKT Praha a na závěrečnou štaci od 22. července do 15. srpna se výstava vydá do Palmovka Parku II, kde sídlí společnost Metrostav. Výstavu je možné si prohlédnout i online na webové stránce www.metroslavi.cz, kde je v české i anglické mutaci.

 

Geolokační hra „Metro 50“

Značná část cestujících, kteří pražské metro využívají, ať už denně nebo příležitostně, si obvykle při pospícháním za povinnostmi a průchody stanicemi nestihne všimnout řady detailů, které doplňují nástupiště a vestibuly. Jedná se o různé architektonické prvky, které jsou typické pro daný úsek či stanici, umělecká díla či design, ale i technické zajímavosti, které nejsou na první pohled zjevné. Řadu z nich lze poznat a „objevit“ díky geolokoační hře „Metro 50“, kterou DPP připravil k 50. výročí metra, a která hráče provede všemi 61 současnými stanicemi. Ke hře je potřebný pouze chytrý telefon s připojením k internetu a samozřejmě platná jízdenka nebo kupon. Hru pro oba operační systémy, tj. Android a iOS, lze stáhnout na úvodní stránce webu DPP, v sekci věnované 50 letům metra: www.dpp.cz/metro50

 

Soutěžní otázka pro danou stanici se hráči načte až ve chvíli, když bude na místě. Pro každou stanici je ve hře jedna soutěžní otázka. Za správnou odpověď hráč získá 50 bodů. Hra má verzi pro dospělé, kde jsou otázky náročnější, ale také verzi dětskou, která není zaměřena jen na samotné stanice, ale i na zajímavosti v jejich bezprostředním okolí. Rodiny s dětmi mohou hrát paralelně obě verze hry. Je možné ji kdykoliv přerušit a vrátit se k ní v libovolný čas v době provozu metra. Hra bude k dispozici následujících šest měsíců, tj. do konce října. Pro její splnění je potřebné získat minimálně 750 bodů, tj. správně odpovědět na otázky z alespoň 15 stanic. Nemělo by to zabrat více než tři hodiny, v závislosti na denní dobu a intervaly metra. Hráči, kteří si budou chtít poctivě projít kompletně všech 61 stanic a odpovědět na všechny dotazy, musí počítat, že jim to může zabrat celý den. Po získání alespoň 750 bodů se hráči vygeneruje unikátní kód, po jehož předložení si může v Infocentrech DPP zakoupit unikátní absolventskou turistickou vizitku ke hře a prvních tisíc hráčů obdrží také drobný dárek.

 

Linka A, B a C – tři díly dokumentu „Prahou podzemní drahou“ s Davidem Vávrou

K jubileu pražskému metra DPP připravil třídílnou sérii dokumentů „Prahou podzemní drahou“, ve které je každý díl věnovaný jedné lince, technickým nebo provozním zajímavostem, ale i blízkému okolí stanic. Dokumenty mají cca 40 minut a vychází z obdobné koncepce, resp. nesou se v podobném duchu jako populární dokumentární série Šumná města. „Prahou podzemní drahou“ natáčel stejný štáb společnosti PR Plus pod režisérskou taktovkou Radovana Lipuse, který je také spoluautorem scénářů. Průvodcem jednotlivými díly je David Vávra, architekt, herec, spisovatel
a spoluzakladatel legendárního divadla Sklep. Všechny díly se natáčely v loňském roce. Jako první vznikl o nejstarší lince C, který byl dokončen na sklonku loňského roku. Letos tvůrci dokončili díly o linkách A a B. Všechny tři díly odvysílá Česká televize na kanálu ČT2 v těchto dnech a časech:

 

Prahou podzemní drahou (linka C)

·       30. dubna 2024 ve 14:45

·       2. května 2024 v 1:25

·       2. května 2024 v 19:00

 

Prahou podzemní drahou (linka A)

·       7. května 2024 ve 14:50

·       9. května 2024 v 1:25

·       9. května 2024 v 19:00

 

Prahou podzemní drahou (linka B)

·       14. května 2024 ve 14:55

·       16. května 2024 v 1:20

·       16. května 2024 v 19:15

 

Den otevřených dveří v depu Kačerov, jízdy historickými soupravami, Tripper Go a celodenní program v CAMPu

Letošní série jízd zážitkové turistiky a prohlídek zázemí stanic pro veřejnost vyvrcholí v sobotu
4. května 2024 od 10.00 do 16:00 speciálním výročním dnem otevřených dveří v depu Kačerov a ve středu 8. května 2024 jízdami historických souprav metra na lince C za běžné jízdné. Jako první vyjede v 9:19 z Kačerova na Florenc historická třívozová souprava ze zahájení provozu metra v roce 1974. V 9:25 se k ní připojí historická pětivozová souprava 81–71, tzv. černá huba. V 9:30 opět z Kačerova bude následovat rekonstruovaná souprava 81–71M, kterou DPP uvažuje do budoucna zachovat jako historickou pro Muzeum MHD. V jednom čelním voze ev. č. 3138 v ní zůstal původní zabezpečovač, tzv. udírna. Jako poslední vyjede z Kačerova v 9:35 vlak M1, konkrétně první prototypová souprava, která se v rámci homologace objevila v metru v červenci 1998 a první cestující přepravila v lednu 2000. Vlaky Ečs budou do 16:00 jezdit na nejstarším úseku metra Kačerov–Florenc, souprava 81–71 mezi Kačerovem a Nádraží Holešovice, 81–71M pak v úseku Kačerov–Ládví a nejstarší souprava M1 pak úsek Kačerov–Letňany.

 

Fanoušci městské poznávací turistiky a zábavných výletů Tripper budou mít sraz ve středu 8. května 2024 v Muzeu MHD DPP ve Střešovicích, kde bude začínat i končit stopovací speciál věnovaný 50 letům pražského metra. Hráči podle hrací karty a indicií v ní budou procházet místa spojená s MHD v Praze, a zejména historií metra, sbírat nápovědy a kódy, které je dovedou k rozluštění šifry. Odměnou je radost z výletu, poznání nových míst, rozluštění šifry a unikátní symbolická odměna.

 

Na den výročí, na čtvrtek 9. května 2024 DPP ve spolupráci s Centrem Architektury a Městského Plánování (CAMP) připravil celodenní komponovaný program k oslavám 50 let pražského metra. Program pro veřejnost začíná od 13:00 projekcí historických dokumentů a filmů ze 70. let. Od 14:00 bude následovat přednáška k historii pražského metra. Paralelně s ní poběží projekce dalších filmů, jako např. „Pražské metro včera dnes a zítra“ z roku 1985, nebo o povodních v metru z roku 2002. Od 16:00 bude přednáška zaměřena na nejbližší budoucnost a největší technologickou změnu, která pražské metro čeká – automatizace metra v Praze. Večer opět vyplní projekce dokumentů a filmů, včetně nejnovějších filmů s Davidem Vávrou „Prahou podzemní drahou“. Detailní program a rezervace míst na: https://praha.camp/program/detail/50-let-metra.

 

Nové publikace a suvenýry pro sběratele

DPP k jubileu metra připravuje také vydání nových publikací. První z nich „50 příběhů metra“ na 240 stranách představí historii pražského metra prostřednictvím 50 unikátních příběhů 50 osobností spojených s pražskou podzemní drahou. Knihu v květnu vydá Grada. Architektka metra Anna Švarc s dalšími spolupracovníky připravuje vydání knihy s pracovním názvem „Nejkrásnější metro na světě“, která mapuje historii i současnost architektury, designu a umění v pražském metru. DPP kromě toho vydá brožuru o vozidlech nezávislé trakce pražského metra.

 

DPP myslel i na sběratele, pro které k 50tinám metra vydal výroční edici různých suvenýrů, jako např. turistickou známku, turistické vizitky či nálepky nebo bankovku 0 Euro Souvenir. Zakoupit je lze v Infocentrech DPP ve stanicích metra Anděl, Hlavní nádraží, Hradčanská, Můstek, Nádraží Veleslavín, na Magistrátu hl. m. Prahy, v obou Terminálech na Letišti Václava Havla Praha nebo ve Fanshopu DPP.

Zdroj: DPP

Oprava šesti propustků potrvá do října

V pondělí 29. 4. 2024 začíná plánovaná oprava šesti propustků na silnici I/11 mezi obcemi Stará Ves a Václavov u Bruntálu. Práce potrvají nejdéle do konce října za částečné uzavírky, provoz zůstane na původní vozovce a v případě potřeby zvýšení bezpečnosti stavbařů nastane kyvadlový (střídavý) režim jedním jízdním pruhem pro oba směry dopravy.

Propustky patří mezi stavby tunelového typu o světlosti přibližně do dvou metrů, slouží k vedení vody pod úrovní koruny komunikace. Jejich rekonstrukce na silnici I/11 spočívá například v zalití cementopopílkovým betonem a kromě sanací proběhnou také spádové či svahové úpravy v souladu s projektovou dokumentací. O zakázku projevilo zájem šest firem, nejvýhodnější nabídku za cca 3,5 milionu Kč předložila vítězná společnost Stavby, opravy a údržba silnic.

Zdroj: Správa železnic

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do provozu svůj první průjezdný, třístupňový lakovací box pro vícečlánkové tramvaje. Umožní opravovat lak současně na všech třech typech více jak třicetimetrových tramvajích bez nutnosti jejich rozčlánkování. Díky lakovacímu boxu bude DPP moct v Opravnách tramvají v Hostivaři realizovat i velké a periodické opravy s kompletní obnovou laku na všech článkových tramvajích včetně nedávno vysoutěžených 52T. Výstavba lakovacího boxu trvala zhruba 12 měsíců, jejím zhotovitelem je společnost Metrostav DIZ, stavební náklady činí 388 milionů korun.

 

Nový lakovací box je dvoupodlažní budova umístěna mezi stávající zkušební kolejí a budovou Opravny tramvají, naproti velkokapacitnímu odstavenému kolejišti. Jeho délka je 131,2 metru, šířka 8,14 metrů a výška 12,8 metrů. V přízemí se nachází tři lakovací kabiny, každá o délce 40 metrů, které jsou navzájem odděleny technologickými místnostmi sloužícími pro ovládání režimů jednotlivých kabin, pro odstavení posunovacích zařízení nebo mytí stříkacích pistolí.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o průjezdný třístupňový lakovací box, každá jeho kabina je určena pro konkrétní typ činností a podle toho i vybavena odpovídajícími technologiemi. V první kabině (první stupeň) bude probíhat hrubá příprava vozidel na lakování a stříkání jejich spodních částí, proto je vybavena pneumatickými zvedáky tramvají. Ve druhé kabině (druhý stupeň) bude následovat příprava na lakování, tj. broušení, tmelení a sušení. Poté se tramvaj přesune do poslední kabiny (třetí stupeň), kde technici DPP provedou na vozidle vlastní lakování a sušení, které probíhá při teplotě až 60 °C. Druhá a třetí kabina jsou vybaveny montážními plošinami.

 

„Praha patří v oblasti tramvajové dopravy mezi světovou špičku hned v několika kategoriích – ve velikosti vozového parku, počtu vypravených spojů a také v množství přepravených cestujících. Do rozvoje tramvajové dopravy proto také v posledních letech mohutně investujeme. Díky tomu jsme v loňském roce mohli zprovoznit hned tři nové tramvajové tratě a v tom letošním zahájíme realizaci dalších dvou. Připravujeme také tramvajový okruh, jehož část již realizujeme na vznikajícím Dvoreckém mostě. Po téměř 20 letech jsme také vysoutěžili nové vozy pro Prahu. Nicméně je potřebné investovat i do modernizace technologického zázemí. Proto stavíme novou vozovnu Hloubětín a dnes zahajujeme provoz nového průjezdného lakovacího boxu, který je šetrný k životnímu prostředí a který nám výrazně zjednoduší a urychlí práci,“ říká Zdeněk Hřib, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

„Do modernizace technologického zázemí oprav tramvají a s tím souvisejících stavebních úprav jsme v období 2019–2023 investovali celkem 1,631 miliardy korun. Postavili jsme novou opravárenskou halu, odstavnou plochu pro tramvaje, zmodernizovali pracovní lávky v Opravně tramvají a ve vozovnách. Dále jsme ve vozovnách Kobylisy, Motol, Pankrác, Strašnice a Vokovice zmodernizovali podpěry kolejí pro tramvaje, stavíme novou, moderní vozovnu Hloubětín, která bude použitými technologiemi šetrná k životnímu prostředí. V loňském roce jsme v této oblasti proinvestovali 4x více, než v roce 2019. Celková částka investic v této oblasti byla loni vyšší než součet za roky 2019–2022 dohromady,“ vypočítává Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP a dodává: „Nový lakovací box pro tramvaje je vybaven nejmodernější technologií splňující veškeré hygienické nároky, bezpečnostní prvky a požadavky na ochranu životního prostředí. Budeme v něm používat nástroje na stlačený vzduch, vodou ředitelné barvy, odtahovaný vzduch z lakovacích kabin bude filtrován a díky vzduchotechnickým jednotkám s rekuperací budeme veškeré teplo využívat pro zpětné vytápění kabin, nebo temperování druhého patra, kde se nachází veškeré technologie.“

 

„V Hostivaři jsme doposud měli celkem 10 lakovacích boxů, které slouží pro lakování jednotlivých dílů nebo maximálně jednoho článku tramvaje nebo vozidla o maximální délce 18 metrů, tj. ekvivalentu T3. Tyto byly v minulosti naprojektovány pro lakování vozidel T3 nebo T6A5. Bohužel tato technologie nám neumožňovala lakovat vícečlánkové tramvaje délky 30 metrů v nerozčlánkovaném stavu. Průjezdný lakovací box jsme dlouhodobě plánovali v návaznosti na zařazování vícečlánkových tramvají do vozového parku. V současné době tramvaje typu 14T a 15T najíždějí na nejvyšší stupeň povinné prohlídky, která je 1x za životnost těchto vozidel a otevření nového průjezdného lakovacího boxu je pro tyto práce ideálně načasováno,“ říká Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch a doplňuje: „Výstavba nového průjezdného lakovacího boxu sníží celkové náklady na údržbu vozidel, zvýší kvalitu a životnost laku ve srovnání s celopolepem vozidla, který jsme využívali například na tramvajích 14T při jejich tzv. malé modernizaci. Ostatně prvním vozem, na který budeme v dnes zprovozněném lakovacím boxu aplikovat celolak, bude tramvaj 14T ev. č. 9136.“

 

„Mám radost, že jsme dnes mohli představit lakovací halu, která patří mezi nejmodernější v Evropě. Díky rozvážnému a zodpovědnému přístupu našich pracovníků a dobré komunikaci s investorem se nám podařilo udržet hladký průběh stavebních prací bez zásadních komplikací a celou stavbu se nám podařilo realizovat za necelý rok, přesně za 363 dní,“ říká Karel Volf, generální ředitel Metrostav DIZ a dodává: „Součástí zakázky byly i přeložky inženýrských sítí a vybudování nových asfaltových ploch, kolejišť, výhybek nebo objízdné trasy. V areálu Opravny tramvají DPP funguje poměrně rozsáhlé kolejiště se silným provozem, takže jsme při navážení veškerého materiálu a techniky museli respektovat ochranné pásmo trolejí, čímž byla omezená logistika na staveništi. Dalším specifikem bylo to, že nová hala stojí na jílovitém podloží, což nám komplikovalo založení stavby, avšak i tuto překážku jsme překonali.“

 

12 vzduchotechnických jednotek s rekuperací a nová objízdná kolej

Každá ze tří kabin je vybavena čtyřmi vzduchotechnickými jednotkami s rekuperací a zvlhčovačem vzduchu pro optimální lakovací prostředí, přičemž každá vzduchotechnická jednotka má svůj plynový ohřev. Pro každou kabinu bude sloužit jeden demineralizátor vody, která se bude používat pro míchání barev a jeden centrální vysavač hrubých nečistot po tmelení a broušení. Celý lakovací box má centrální kompresorovou jednotku s rozděleným stlačeným vzduchem pro nástroje na stříkání, broušení a pro pohyb montážních plošin. Lakovací box je vybaven záchytným systémem a dalšími bezpečnostními prvky pro odpojení lakovacího procesu či pojezdu pneumatických plošin. Vzhledem k prostředí není lakovací box vybaven trakčním vedením, pohyb tramvají budou zajišťovat bateriové posunovací zařízení ZAGRO s tažnou silou do 300 tun.

 

Kromě průjezdného lakovacího boxu nechal DPP vybudovat v Opravnách tramvají také objízdnou kolej, která nově propojuje velkokapacitní odstavné kolejiště postavené v roce 2019 a má nové geometrické napojení na stávající zkušební trať. DPP v neposlední řadě nechal opravit také asfaltové povrchy v okolí lakovacího boxu a zrekonstruovat plot oddělující objízdnou kolej a zkušební trať.

Zdroj: DPP

České dráhy chtějí snížit věkový průměr vozidel do roku 2035 z 33 na 20 let

České dráhy chtějí v příštích deseti letech snížit věkový průměr vozidel ze současných 33 let na 20 let a počet řad vozidel snížit ze 134 na 83. Dopravce hodlá nakupovat jak nová vozidla, tak ojetá, přestože se tato varianta setkává s velkou mírou byrokracie, než se podaří vozidla schválit pro provoz v Česku, řekl na brněnské konferenci o očekávaném vývoji odvětví kolejových vozidel ředitel odboru provozu osobní dopravy ČD Tomáš Mohr.

Zatímco snižování průměrného věku má jít poměrně rychle, protože v roce 2027 má činit 27,5 roku, redukce počtu řad bude pomalejší. Do roku 2027 má jejich počet klesnout na 127 a teprve v dalších letech plánují ČD vyřadit z provozu zhruba 40 řad. Modernější vozidla a nižší počet řad umožní především snížit náklady na údržbu.

Při obnově vozového parku ČD reflektují požadavky objednavatelů, což jsou stát a kraje, a také požadavky zahraničních partnerů. „Často se výrazně liší, což se snažíme řešit rámcovými smlouvami s výrobci, což nám umožňuje lépe reagovat na to, kolik vozidel s jakými parametry potřebujeme,“ řekl Mohr. Zmínil velkou snahu o unifikaci, která provoz a údržbu zjednodušuje.

Řadu rámcových smluv mají České dráhy již uzavřenou a nová vozidla se postupně dostávají na koleje, ať už do dálkové či regionální dopravy. Kapacita nových vlaků se pohybuje od 70 do 500 cestujících. „Chystáme také předběžné tržní konzultace na duální a posunovací lokomotivy,“ řekl Mohr. Takové lokomotivy mají být schopné jezdit jak elektricky, tak nezávisle na elektřině. Stejně tak ČD chystají tržní konzultace na vlaky s alternativním pohonem, což by měly být bateriové vlaky, které mohou jet na elektřinu i tam, kde není trakční vedení.

U objednatelů je podle Mohra populární nákup a modernizace ojetých vozidel. Slibují si od toho, že dostanou lepší vozidla, než jsou lehké motorové vozy řady 810 či jednotky 814 (Regionova), které vznikly jejich modernizací. Zdrojem ojetých motorových vlaků je Německo, vagony pocházejí i ze Švýcarska či Rakouska. „Nicméně schvalování těchto vozidel je velmi komplikovaným procesem. Dostáváme se s Drážním úřadem do složité pozice a je velmi těžké dávat přísliby objednatelům, kdy bude možné vozidla nasadit,“ řekl Mohr.

ČD by rády nahradily i přes 40 let staré motorové lokomotivy, které vozí rychlíky na neelektrizovaných tratích. „Ale je to díra na trhu, reakce výrobců nebyla pozitivní, takže jsme připravili záměr modernizovat až 30 lokomotiv, které budou vybavené zabezpečovačem ETCS. Fanoušky železnice oblíbení Brejlovci, jak se těmto lokomotivám přezdívá, tak čekají další dlouhá léta provozu. „Jsou nenahraditelné pro napěťové výluky a kalamity, kdy nelze s elektrickými lokomotivami jezdit,“ dodal Mohr.

Zdroj: ČTK

Logistický kalendář