Domů Blog

Benzin i nafta opět zlevnily, ceny jsou nejnižší za několik let

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zlevnily, ceny jsou nejnižší za několik let. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla za týden v průměru o 13 haléřů na 34,10 koruny za litr, což je nejméně za zhruba 3,5 roku. Nafta zlevnila o 14 haléřů na 32,86 koruny, což je nejnižší cena za skoro dva roky. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Cena benzinu byla podle údajů CCS naposledy nižší na konci září roku 2021 a cena nafty koncem července 2023. Paliva zlevňují postupně zhruba od konce ledna. Na začátku dubna ceny mírně stouply, ale po několika dnech růstu začaly znovu klesat. V meziročním srovnání je teď litr Naturalu 95 v Česku o 6,23 koruny levnější než ve stejnou dobu loni a nafta oproti loňsku zlevnila na litru o 6,09 koruny.

Ceny ropy ve světě jsou podle analytika firmy Purple Trading Petra Lajska na několikaletých minimech. Poklesu cen v Česku navíc pomáhá česká měna. „Silná koruna zlevňuje dovoz pohonných hmot do ČR,“ řekl Lajsek. Pokles cen by mohl podle expertů pokračovat i v květnu díky dalšímu zlevňování ropy. „Navíc česká koruna zůstává k americkému dolaru na silných úrovních, což zvyšuje potenciál pokračujícího poklesu cen pohonných hmot na čerpacích stanicích,“ uvedl analytik firmy XTB Jiří Tyleček.

Pohonné hmoty v Česku patří podle něj k nejlevnějším v Evropské unii. „Nafta je podle aktuálních dat z Evropské komise v Česku třetí nejlevnější v EU po Maltě a Bulharsku. Nejdražší naftu v EU mají naopak v Irsku, Dánsku a Finsku. Co se týká benzinu, tak české ceny jsou aktuálně čtvrté nejnižší. Máme tedy nejlevnější benzin po Bulharsku, Maltě a Kypru. Naopak nejdražší benzin mají v Dánsku, Nizozemsku a Německu,“ doplnil Tyleček.

Nejlevnější paliva v Česku natankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr benzinu nyní v průměru za 33,49 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 32,23 koruny. Naopak nejdražší paliva stále nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 35,71 koruny a litr nafty 34,94 koruny.

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR k 30. dubnu 2025 (v Kč/l):

Kraj Natural 95 Nafta
ČR 34,10 32,86
Praha 35,71 34,94
Středočeský 34,56 33,27
Jihočeský 33,62 32,37
Plzeňský 34,15 32,80
Karlovarský 34,35 32,58
Ústecký 33,57 32,33
Liberecký 33,88 32,71
Královéhradecký 33,49 32,23
Pardubický 33,75 32,40
Vysočina 34,30 33,23
Jihomoravský 34,19 33,04
Olomoucký 34,33 33,33
Zlínský 33,74 32,35
Moravskoslezský 33,76 32,44

Zdroj: ČTK

Ryanair hrozí zrušením objednávek boeingů kvůli Trumpovým clům, píše Reuters

Letecký dopravce Ryanair pohrozil zrušením objednávek stovek letadel amerického výrobce Boeing, pokud výrazně vzrostou cla v důsledku celní války vedené Spojenými státy. Ryanair by v takovém případě hledal alternativy, včetně čínského výrobce letadel COMAC, uvedl podle agentury Reuters šéf společnosti Michael O’Leary v dopise jednomu z významných amerických zákonodárců.

Dopis, s nímž se agentura Reuters seznámila, byl reakcí na varování demokratického kongresmana Raja Krishnamoorthiho ohledně bezpečnostních důsledků případné objednávky letadel COMAC ze strany Ryanairu.

V dopise americkému zákonodárci O’Leary uvedl, že Trumpova cla by mohla ohrozit 330 letadel Boeing 737 MAX, která má jeho letecká společnost objednaná a jejichž katalogová cena přesahuje 30 miliard dolarů (662,5 miliardy Kč).

Ryanair je největší evropskou nízkonákladovou leteckou společností a také jedním z největších zákazníků Boeingu. Podle Reuters tak O’Learyho hrozba ukazuje na možné výrazné posuny na trhu, pokud americký prezident Donald Trump toto odvětví nevyjme ze svých rozsáhlých celních plánů.

Čínský výrobce COMAC nicméně dosud nemá v Evropě certifikaci a hlavní konkurent Boeingu Airbus prohlásil, že má do konce desetiletí vyprodáno. Pro Ryanair tak může být obtížné svoji hrozbu naplnit, uvedl zdroj Reuters z leteckého průmyslu.

Zdroj: ČTK

Českobudějovický dopravní podnik v pátek ukončí provoz nejstarších trolejbusů

Českobudějovický dopravní podnik v pátek ukončí provoz nejstarších trolejbusů. Od zahájení trolejbusové dopravy ve městě uplyne v tento den 34 let. Cestující se při té příležitosti naposledy svezou původními kloubovými trolejbusy Škoda 15 Tr a jejich modernizovanými verzemi 15 TrM. Pojedou na linkách dva, tři a devět. Na lince 15 už ode dneška nahradí tyto starší trolejbusy nový model Škoda 33 Tr, řekla ČTK mluvčí podniku Barbora Fišer.

„Dnes už nenaplňují současné požadavky na dostupnost a komfort cestování. Od 3. května budou na naše linky vyjíždět už jen nízkopodlažní spoje,“ řekl ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš. Jedním z důvodů jejich vyřazení je nedostupnost náhradních dílů. Firma má v depu deset těchto starých trolejbusů, provozuschopné jsou tří. O budoucnosti všech se rozhoduje, jedna z možností je využít je na náhradní díly ve státech, kde ještě vozy tohoto typu provozují, dodala mluvčí.

Mezi roky 1991 a 2004 jich podnik včetně modernizovaných verzí obdržel 52. První linky spojily sídliště Máj a Vltava přes Čtyři Dvory s centrem města a Nádražím.

V průběhu 2. května se lidé svezou typem 15Tr z druhé dodávky z roku 1991, které se říkalo „teherán“ podle zeleno-žluto-bílého zbarvení trolejbusů. Další dva vozy už jsou modernizované verze 15 TrM, jeden bílý a druhý červený.

Dnes poprvé sveze cestující na lince 15 nový typ Škoda 33 Tr, který ve městě jezdí už od dubna. Má přídavné baterie, které mu umožní přejet více než dvoukilometrový úsek mezi zastávkami Výstaviště a Poliklinika Jih bez napájení z trolejového vedení. Linka 15 propojuje České Vrbné a severní části sídliště Vltava se sídlišti Máj a Šumava, dále také s Lineckým předměstím, Poliklinikou Jih a českobudějovickou nemocnicí bez průjezdu centrem.

Dopravní podnik letos obdržel 14 trolejbusů 33 Tr, celkem jich koupí 35 za téměř 700 milionů korun. Evropské dotace pokryjí částku 396,87 milionu Kč. Ostatní trolejbusy dodá výrobce Škoda Electric nejpozději do srpna 2026.

Zdroj: ČTK

Tisková zpráva z XIV. Mezinárodního železničního a intermodálního kongresu

XIV. Mezinárodní železniční a intermodální kongres, který se konal ve dnech 12. – 13. března ve Wisle, se stal opět arénou klíčových diskusí o budoucnosti dopravního sektoru. Přes 200 odborníků z Polska, Česka a Slovenska analyzovalo výzvy a možnosti rozvoje infrastruktury v kontextu dynamických geopolitických a hospodářských změn. Akce, organizovaná společnostmi OLTIS Polska a První Signální s odbornou podporou Nadace ProKolej, poskytla platformu pro výměnu zkušeností a prezentaci inovativních řešení pro železniční a intermodální sektor. Hlavními tématy debat byla konkurenceschopnost nákladní železnice, role intermodální dopravy ve stabilitě dodavatelských řetězců, modal shift a inovace v kolejové dopravě.

Úvodní debata a klíčová témata

V úvodní debatě, které se zúčastnil Mirosław Suchoń, poslanec polského Sejmu a předseda Sejmového výboru pro infrastrukturu, diskutovali zástupci železničních podniků, logistického sektoru a veřejné správy o způsobech, jak zvýšit podíl železnice na nákladní přepravě v Evropě. Diskuse se zaměřila na politiku Zelené dohody, budoucnost intermodální dopravy, příčiny poklesu objemu železniční přepravy a příležitosti vyplývající z podpůrných programů EU.

Klíčové tematické bloky

Jednání byla rozdělena do dvou hlavních sekcí: Mezinárodní železniční kongres a sekci věnovanou intermodální dopravě.

Nová geografie intermodálních dodavatelských řetězců

Jedním z hlavních témat byla změna struktury intermodálních dodavatelských řetězců v Evropě a Polsku. Odborníci, včetně Dominika Landy (Přístav Gdaňsk), Grzegorze Zdybela (Adampol) a Michała Kubaloka (Schavemaker Intermodal), diskutovali o provozních výzvách souvisejících s transformací kontejnerové dopravy a dopravních koridorů. Hovořilo se také o potenciálu polských přístavů a nezbytných opatřeních ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti. Byla zdůrazněna problematika nedostatečné flexibility a kapacity železničních tras a vysokých nákladů na přístup k infrastruktuře, což omezuje rozvoj intermodální dopravy v Polsku.

Investice do infrastruktury – příležitosti a výzvy

Panel vedený Stefanem Akiro Jareckim z Varšavské technické univerzity byl věnován infrastrukturním investicím a jejich dopadu na intermodální dopravu. Łukasz Górecki (PKP LHS) a Rafał Zahorski (Přístavy Štětín-Świnoujście) poukázali na klíčové překážky rozvoje infrastruktury, jako jsou úzká místa v dopravní síti a omezené možnosti financování projektů. Krzysztof Grunke (PKP PLK) upozornil na nutnost vyvážení modernizačních prací se zachováním plynulosti intermodální dopravy.

Interoperabilita a komunikace

Roman Špaček z OLTIS Group moderoval panel o interoperabilitě a implementaci TAF TSI (Technické specifikace interoperability pro telematické aplikace v nákladní dopravě). Odborníci, včetně Pavla Mazače a Petra Buchníčka, představili výhody a výzvy spojené s implementací těchto standardů a možnosti jejich financování.

Bezpečnost a právní aspekty

Diskuse v tomto panelu se týkaly příčin železničních nehod a způsobů zlepšení bezpečnosti v kolejové dopravě. Michał Zięba (Hanton) hovořil o překážkách rozvoje intermodálních terminálů a Mateusz Kosiorowski (Wardynski i Wspólnicy) představil klíčové právní a legislativní otázky.

Koordinace a spolupráce mezioborových projektů

Během paralelních železničních panelů byla projednávána koordinace realizace mezioborových projektů. Aleksander Drzewiecki moderoval debatu o integraci systémů řízení železničního provozu s dalšími aspekty modernizace infrastruktury. Michal Brožyna (Budimex) a Tomáš Lovás (První Signální) hovořili o využití inovativních technologií SRK v mezinárodních projektech.

Inovace a budoucnost odvětví

Závěrem kongresu byla debata „Inovace, novinky, které se stávají realitou“, v níž odborníci diskutovali o zavádění moderních řešení v železničním a intermodálním sektoru.

Stejně jako v předchozích letech účastníci kongresu podpořili Sdružení SOS Dětských vesniček v Polsku – „Sindbad“, Rodinný dům dočasného pobytu v Ustroni.

Zdroj: OLTIS

Česká expozice na Transport Logistic láká: bude v ní 21 vystavovatelů, někteří zůstali na čekací listině

Společná expozice českých spedičních a logistických firem na veletrhu Transport Logistic v Mnichově, kterou Svaz spedice a logistiky České republiky připravil spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, letos dosáhne nového rekordu. Nebývalý zájem o účast nejenže má za výsledek 21 vystavovatelů, ale někteří dokonce zůstali na čekací listině. Veletrh se bude konat 2. – 5. června.

„Bohužel totiž velikost plochy české expozice už nebylo možné navýšit. Věříme však, že takový počet vystavovatelů přinese také větší počet nových kontaktů a příslibů spolupráce, což je hlavním motivem veletrhu a samozřejmě tudíž cílem účasti,“ uvádí Petr Rožek, výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky České republiky.

Také letos se v rámci české expozice aktivně zapojí společnost PST CLC Mitsui-Soko. S jasným cílem představit své komplexní služby v oblasti přeprav, skladování a celní problematiky nabídne návštěvníkům informace o veškerých možnostech v rámci globální logistiky.

„Veletrh Transport Logistic je pro PST CLC Mitsui-Soko jedinečnou příležitostí, jak se setkat s obchodními partnery, načerpat nové poznatky a inspirovat se pro budoucí rozvoj logistických služeb. Česká expozice je v Mnichově vždy hodně navštěvovaná,“ konstatuje Jan Bláha, ředitel přeprav společnosti PST CLC Mitsui-Soko.

Veletrh Transport Logistic v Mnichově je jednou z nejvýznamnějších událostí v oblasti logistiky, dopravy a dodavatelských řetězců. „Účast na tomto veletrhu pro nás znamená další posílení v rámci globální viditelnosti. Setkání s potenciálními partnery, zákazníky nebo dodavateli může vést k zajímavým obchodním spolupracím,“ říká Jan Bláha.

Zdroj: PN MÉDIA

Autobusová doprava v Brně slaví 95 let. DPMB provozuje moderní flotilu 330 vozů, z toho polovinu na CNG

Přesně před 95 lety, 2. května 1930, vyjely do ulic Brna první městské autobusy. Dnes je autobusová doprava neodmyslitelnou součástí městské hromadné dopravy. Dopravní podnik města Brna (DPMB) provozuje téměř 330 autobusů, z nichž 160 využívá ekologický pohon na stlačený zemní plyn (CNG). Za téměř století prošel vozový park zásadní proměnou – od dřevěných karoserií až po klimatizované, nízkopodlažní vozy s moderní výbavou.

 

„Za uplynulých 95 let prošla autobusová doprava v Brně neuvěřitelnou proměnou. Zatímco původní autobusy měly dřevěné karoserie a benzínové motory, dnes jsou standardem nízkopodlažní klimatizované vozy vybavené USB nabíječkami, Wi-Fi a ekologickým pohonem. Autobusy jsou pro nás stejně jako dříve klíčové kvůli své flexibilitě – obsluhují i lokality, kam není možné vést tramvaj či trolejbus,“ uvedl Miloš Havránek, generální ředitel DPMB.

Historie městské autobusové dopravy v Brně začala v roce 1929, kdy se město rozhodlo doplnit tramvajovou síť o nový druh přepravy do oblastí, kde nebylo efektivní budovat koleje. Vznikla vozovna na Grmelově ulici a první flotilu tvořilo 14 vozů – sedm Škoda 505 NR a sedm Fram E 18. Měly benzínový motor, dřevěnou oplechovanou karoserii a kapacitu 32 cestujících.

První linka A byla uvedena do provozu 2. května 1930 a spojovala tehdejší Lažanské náměstí (dnešní Moravské) s Černými Poli. Během téhož roku přibyly další trasy, například linky C do Tuřan, D do Komína a Bystrce nebo E do Maloměřic a Obřan. Do roku 1939 už bylo v provozu deset městských linek.

Ačkoli autobusy zpočátku čelily nižší vytíženosti a finančním problémům, jejich význam v systému MHD postupně rostl. Dnes tvoří jednu ze tří hlavních složek městské dopravy spolu s tramvajemi a trolejbusy.

„DPMB dlouhodobě investuje do modernizace vozového parku a ekologického provozu. Polovina našich autobusů jezdí na CNG a sledujeme trendy v oblasti elektrického a vodíkového pohonu. Chceme být připraveni na další desetiletí komfortní a udržitelné městské dopravy,“ dodává Havránek.

Nejvýznamnější zástupce historie autobusové dopravy v Brně dopravní podnik renovuje a zachovává ve své sbírce retro vozidel – například autobus Karosa ŠM11, autobus Škoda 706 RTO nebo Ikarus.

DPMB si letos připomíná i další polokulatá výročí – 125 let elektrických tramvají a 25 let nočních rozjezdů. Každému z témat bude věnován speciální díl podcastu Šalina do ucha.

Zdroj: DPMB

Mátl: Stavba středočeské D3 by měla začít v roce 2028, mohla by být i formou PPP

Stavba středočeské části dálnice D3 by měla začít v roce 2028. Mohla by vzniknout i formou takzvaného PPP projektu, tedy za pomoci soukromých peněz. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos začne v celé budoucí trase vykupovat pozemky, všechny úseky by se měly budovat najednou, řekl v podcastu generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

„Jakékoli salámování by způsobilo problémy. Cílem je připravit a postavit stavbu najednou. Může to být i formou PPP projektu, protože je to jeden ze zvažovaných PPP projektů, na což teď dokončujeme studii proveditelnosti. Uvidíme, jak rozhodne vláda, zda stavbu zařadí mezi PPP projekty, nebo ne,“ uvedl Mátl. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) přitom v roce 2023 na setkání se starosty v Jílovém u Prahy uvedl, že využití PPP projektu by bylo kvůli častým odvoláním a žalobám odpůrců trasy značně rizikové.

Dostavba D3 má řadu odpůrců, vadí jim, že dálnice povede turisticky atraktivním Posázavím. Obávají se i problémů s podložím v okolí Jílového u Prahy, kde se ve středověku těžilo zlato. Ministerstvo dopravy a ŘSD projekt obhajují. Podle Mátla odpor občanských sdružení při přípravě D3 neslábne.

„Zejména Alternativa D3 dělá všechny kroky pro to, aby ta stavba připravená nebyla. Jestli něco trochu usnulo, tak odpor samospráv. Z jednání, která absolvujeme, mám pocit, že zástupci měst a obcí dotčených dálnicí D3 pochopili, že je třeba ji ve Středočeském kraji postavit, a to co nejdříve. V této chvíli ladíme se všemi podobu dálnice. Dokončují se plánovací smlouvy se zástupci měst a obcí tak, abychom si vyříkali podobu dálnice a případně podmínky, za kterých budou tolerovat samotnou výstavbu,“ dodal Mátl. Odpůrci stavby ze spolku Alternativa středočeské D3 tvrdí, že územní řízení začalo v tichosti kvůli omezení účasti veřejnosti a obce nemají kompletní podklady. ŘSD to odmítlo.

Na trase budoucí dálnice se začínají dělat průzkumné štoly tunelů. „Doděláváme podrobné geodetické průzkumy na mostu přes Sázavu a na všech úsecích dokončujeme dokumentaci pro povolení stavby,“ řekl Mátl. ŘSD chce letos také oslovit vlastníky pozemků a začít vykupovat pozemky po celé trase. „To je velmi důležité, protože na těch 57 kilometrech oslovíme spoustu lidí, kteří pozemky vlastní, a příprava stavby se posune výrazně dál,“ uvedl Mátl. Věří, že většina vlastníků prodá ochotně, protože stát podle něj nabízí dobré ceny.

Dálnice má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Středočeská část by měla měřit 58,5 kilometru. Zatímco ve Středočeském kraji se stavět ještě nezačalo, na jihočeské části se budují dva poslední úseky dlouhé téměř 16 kilometrů od Kaplice – nádraží k Dolnímu Dvořišti. „Za dva roky se dostaneme plynule od Mezna, kde teď dálnice D3 začíná, až po Rakousko,“ dodal Mátl.

Zdroj: ČTK

Vozy MHD loni v ČR přepravily 1,98 miliardy cestujících, podobně jako předloni

Praha 5, ulice U Trezorky, autobus SOR NB 12, linka 137

Dopravní prostředky městské hromadné dopravy (MHD) v Česku loni přepravily 1,98 miliardy cestujících, podobně jako předloni, kdy městskou dopravu využilo 1,96 miliardy lidí. Loňský počet dosahuje 89 procent přepravených z roku 2019 před pandemií covidu-19, kdy MHD cestovalo 2,23 miliardy cestujících. Vyplývá to z předběžných statistik ministerstva dopravy zveřejněných na webu Českého statistického úřadu.

Loňské výsledky MHD podle předsedy Sdružení dopravních podniků ČR Tomáše Pelikána potvrzují stabilizaci zájmu o veřejnou dopravu. Lidé se podle něj do vozů MHD po pandemii postupně vrací. „Pandemie covidu-19 přinesla zásadní změny zejména v oblasti pracovních návyků. Mnozí zaměstnavatelé i nadále umožňují práci z domova, čímž se snížil počet každodenních dojíždějících,“ řekl Pelikán ČTK.

Přepravní výkony české MHD, tedy součet vzdáleností, na kterou byli přepraveni jednotliví cestující, loni činily 9,86 miliardy kilometrů. „V oblasti přepravních výkonů zaznamenáváme pozitivní trend téměř tříprocentního meziročního růstu, což odráží úsilí dopravních podniků o kvalitní a spolehlivé služby včetně obnovy vozového parku a rozvoje infrastruktury,“ uvedl Pelikán.

Nejvíce cestujících loni MHD využilo ve čtvrtém čtvrtletí, nejméně ve třetím. Stejně tak nejvíce kilometrů cestující urazili ve čtvrtém a nejméně ve třetím čtvrtletí.

Zdroj: ČTK

Dodávky energie ve Španělsku jsou téměř obnoveny

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici, informují místní média. Španělská policie včera dopoledne oznámila, že z hlediska bezpečnosti proběhla noc normálně a že nikde v zemi nezaznamenala incidenty stran veřejného pořádku.

Španělská energetická společnost Red Eléctrica uvedla, že na základě předběžného šetření vylučuje jako příčinu blackoutu kybernetický útok. „Dnes ráno jsme došli k závěru, že nešlo o žádné vniknutí do řídicích systémů elektrické sítě,“ uvedla firma, která má na starost elektrickou infrastrukturu v zemi. Dodala ale, že „toto nejsou definitivní závěry“ a že příčiny se vyšetřují. Před výpadkem byl systém stabilní a zabezpečený, uvedla Red Eléctrica.

Bezprecedentní blackout postihl Pyrenejský poloostrov v pondělí kolem 12:30 místního času (12:30 SELČ). V některých oblastech se situace začala lepšit kolem 17:00 a asi ve 23:00 španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že dodávky elektřiny jsou obnovené z téměř 50 procent. Dnes ráno společnost Red Eléctrica oznámila, že situace v dodávkách byla v sedm hodin v normálu z 99,95 procent.

V mnoha oblastech Španělska však trvají problémy v železniční dopravě. Společnost Renfe dopoledne uvedla, že jsou stále omezeny spoje z Madridu do několik měst na severu, západě a jihozápadě země. Postupně se obnovuje provoz na tratích z metropole do Barcelony, Valencie, Sevilly či Málagy. V severošpanělské Galicii ale například vlaky společnosti Renfe nejezdí vůbec. Vysokorychlostní vlaky mezi Barcelonou a Madridem jezdí, ale mají zpoždění, napsala hodinu před polednem agentura EFE.

Madridské metro zahájilo provoz v osm ráno s výjimku jedné linky, v 10:42 bylo oznámeno, že už jezdí i tato linka. Deník El País dnes napsal, že pondělní výpadek zastavil 44 souprav madridského metra v tunelech, z nichž muselo být evakuováno 150.000 lidí.

Barcelonské metro, které kvůli výjimečné situaci fungovalo v omezeném provozu celou noc, nad ránem už mělo v úplném provozu všechny linky. Nicméně příměstské vlaky do Barcelony se kolem 06:30 zcela zastavily, krátce před poledne místní úřady oznámily, že začaly jezdit první spoje, stále ale v omezeném režimu.

Výpadek elektřiny způsobil také problémy v telekomunikacích. Dnes dopoledne společnost Vodafone oznámila, že obnovila mobilní služby 95 procentům zákazníků, firma Telefónica vrátila do normálu služby z 90 procent. Situace ale není stejná ve všech regionech, například v Galicii jsou mobilní služby obnoveny jen asi z poloviny, zatímco v Madridu či Baskicku fungují téměř stoprocentně.

Blackout postihl pouze pevninské Španělsko, Baleárské a Kanárské ostrovy výpadek elektřiny v pondělí nezaznamenaly. Nicméně večer vláda Kanárských ostrovů aktivovala nouzový plán kvůli výpadku mobilních sítí, jejichž provoz se podařilo obnovit z 99 procent až dnes ráno.

Výpadkem elektřiny bylo zasaženo i Portugalsko, kde byly dodávky zcela obnoveny dnes dopoledne. Rovněž metro v Lisabonu začalo opět jezdit téměř normálně a vlaky, letiště a přístavy v zemi se vrátily k normálnímu provozu.

S pondělním výpadkem se ve Španělsku rychleji podařilo vypořádat Baskicku, které leží na severu země, a to díky dodávkám elektřiny ze sousední Francie.

Lídr největší španělské opoziční strany Alberto Núňez Feijóo dnes kritizoval premiéra Sáncheze za to, že nevyhlásil v pondělí okamžitě po blackoutu nouzový stav v celé zemi. Podle šéfa Lidové strany (PP) Feijóa nebylo správné, že vláda aktivovala nouzový plán jen v autonomních regionech, které o to požádaly.

Zdroj: ČTK

Začala homologace nové tramvaje Škoda 52T bez cestujících

Po provedení nezbytných technických zkoušek a ověřovacích jízd novou tramvají Škoda 52T ev. č. 9503 začala první fáze homologace tohoto typu vozidla pro provoz v ČR podle podmínek, které stanovil Drážní úřad ČR.

V první fázi bez cestujících musí tramvaj najezdit celkem 20 tisíc kilometrů, z toho první polovinu bez zátěže, druhou polovinu s různou zátěží. Homologační jízdy budou probíhat mimo jízdní řády v celé pražské tramvajové síti, v režimu 24/7 mimo nezbytné kontroly. Tramvaj řídí proškolení řidiči DPP. DPP i Škoda Group očekávají dokončení první fáze homologačních jízd v průběhu letošního léta. Poté bude následovat druhá fáze homologace vozidla, a to zkušební jízdy s cestujícími, kde Drážní úřad ČR stanovil nájezd dalších 20 tisíc kilometrů.

Zdroj: DPP

Logistický kalendář