Domů Blog

Poslední dílek secesní mozaiky: začíná závěrečná fáze obnovy Fantovy budovy

Správa železnic pokračuje v rekonstrukci vnitřních prostor Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží. Citlivou obnovou nyní projdou interiéry prakticky v celém jižním křídle secesního objektu a vyšší patra v jeho severní a střední části. Práce potrvají do léta 2029 a stejně jako v předchozích etapách budou probíhat v úzké spolupráci s památkáři a restaurátory. Celkové náklady dosahují 666 milionů korun.

Rekonstrukci historické budovy navržené architektem Josefem Fantou na začátku minulého století provádí Správa železnic postupně od roku 2019. Nejprve přišla na řadu její střecha a fasáda, v letech 2021 až 2023 navázala obnova kulturních sálů v severní části. Ty se nyní velmi často využívají pro pořádání kulturních a společenských akcí.

Cennějších příkladů secesní architektury mnoho nenajdeme, a je proto dobře, že Správa železnic věnuje Fantově budově péči, kterou si právem zaslouží. Stavební práce budou probíhat pod dohledem památkářů, ke slovu se stejně jako při předchozí etapě dostanou i restaurátoři. Výsledkem budou interiéry v podobě, jakou měly při otevření budovy před více než sto lety,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Obnovou projdou stávající kanceláře, přibudou nové komerční prostory. Nejcitlivější částí právě začínající rekonstrukce budou práce na Vládním salónku, který se nachází v jižní věži u prvního nástupiště.

Odborníci velmi oceňovali způsob, jakým jsme obnovili první část Fantovy budovy. I díky pečlivé a citlivé rekonstrukci se Fantův a Sloupový sál staly populární lokalitou pro pořádání konferencí a eventů, akce se tu konají téměř každý den,“ popisuje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. „Péče o kulturní dědictví představuje pro Správu železnic rovnocennou prioritu s modernizačním úsilím. Rekonstrukce Fantovy budovy je toho nejlepším důkazem,“ dodává.

Zásadní změnou projde příjezdová hala v jižní části budovy. Stavbaři zde odstraní nepůvodní strop z poloviny minulého století, a to i s použitím horolezecké techniky. Nad příjezdovou halou tak opět vznikne vysoký prostor se secesně zdobeným stropem.

V jižním podchodu projdou rekonstrukcí veřejné toalety a díky novému výtahu vznikne propojení jižního podchodu s Fantovou budovou.

Stavba je rozdělena na tři fáze, během kterých bude docházet ke stěhování jednotlivých pracovišť. Jediným omezením pro cestující bude uzavření původní příjezdové haly během bouracích prací.

Zhotoviteli stavby jsou AVERS a GEOSAN GROUP. Celkové náklady dosahují 666 562 662 korun, financování zajistí Státní fond dopravní infrastruktury.

Zdroj: Správa železnic

Nošovické automobilce Hyundai loni klesl zisk o 3,13 mld. na 10,74 miliardy Kč

Automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku loni klesl čistý zisk o 3,13 miliardy na 10,74 miliardy korun. Pokles představuje 22,5 procenta. Podniku mírně klesly i tržby, o 1,2 miliardy, tedy 0,6 procenta, na 187,79 miliardy korun. Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

„Poptávka po elektrických vozidlech v Evropě nerostla tak, jak se očekávalo, což se promítlo i do našich výrobních výsledků. Díky vysoké efektivitě výroby, zájmu o vozidla se spalovacími a hybridními motory, schopnostem našich zaměstnanců a dodavatelů jsme se ale s nelehkými okolnostmi dokázali vypořádat,“ uvedl prezident HMMC Changki Lee.

Slezská automobilka loni vyrobila 330.890 aut. Bylo to o 9610 vozů méně než v roce 2023, pokles činil meziročně 2,8 procenta. Prezident uvedl, že továrna splnila stanovený výrobní plán. „Navázali jsme tak na úspěšné předchozí roky, kdy jsme dokázali překonat dopady pandemie, narušené dodavatelské řetězce a polovodičovou krizi,“ uvedl. Letošní plán výroby je přibližně 295.000 vozů.

„Navzdory složitým podmínkám, které provázely automobilový průmysl v Evropě, se podařilo realizovat naplánované projekty a pokračovat v inovacích, výrobě i podpoře regionu,“ uvedl prezident.

Nejvíce vozů loni z Nošovic zamířilo do Británie, Německa, Španělska, Francie a Polska. Do těchto zemí putovalo přes 46 procent produkce. Česká republika byla s více než 16.000 auty (necelých pět procent produkce) na šestém místě. Firma dodala auta také na Střední východ, do Mexika, Maroka, Kolumbie nebo Austrálie.

Největší podíl výroby připadal i v roce 2024 na Tucson, který je nejprodávanějším modelem značky Hyundai v Evropě a tvořil přibližně 72 procent celkové produkce. Jediným čistě elektrickým vozidlem, které se v Nošovicích vyrábí, je model Hyundai Kona Electric. Jeho podíl na výrobě činil loni deset procent, předloni to bylo 13 procent. Automobilka dále produkuje vozy řady i30 a sportovní model Hyundai i30 N.

„Rok 2025 přinese pro Hyundai Motor Manufacturing Czech řadu výzev. Trh s elektrickými vozidly a přísné emisní regulace budou vyžadovat pečlivé plánování výroby a koordinaci s dodavatelskými kapacitami. I přes nelehkou situaci v autoprůmyslu pevně věřím, že jsme připraveni úspěšně čelit všem výzvám,“ uvedl prezident.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Závod má přibližně 3100 zaměstnanců, dalších asi 8700 lidí pracuje pro jeho přímé dodavatele.

Zdroj: ČTK

EU investuje 2,8 miliardy eur do modernizace evropské dopravní sítě

Evropská unie investuje 2,8 miliardy eur (asi 69 miliard Kč) do 94 dopravních projektů na podporu mobility. Peníze budou směřovat na modernizaci železnic, vnitrozemských vodních cest a námořních tras a měly by pomoci lépe propojit evropské regiony a města. Pět podpořených projektů je z České republiky, týkají se železniční dopravy a stojí za nimi Správa železnic, ČD Cargo a ARRIVA vlaky s.r.o.

Železniční doprava obdrží největší podíl finančních prostředků, konkrétně 77 procent z celkového objemu. Investice budou podle komise zaměřeny na zásadní modernizaci infrastruktury, zejména v zemích podporovaných v rámci kohezní politiky. „To zahrnuje výstavbu Rail Baltica v pobaltském regionu a Polsku a zlepšení v Řecku a na Slovensku. Vysokorychlostní železniční tratě budou rovněž vybudovány v Česku a Polsku,“ uvedla unijní exekutiva v prohlášení.

Jedním z projektů české Správy železnic je výstavba nové vysokorychlostní trati v úseku Nezamyslice-Kojetín. Druhý projekt se týká propojení na úseku Kojetín-Přerov. Dva projekty společnosti ČD Cargo souvisí s dodávkou a instalací palubních jednotek zabezpečovacího systému ETCS do mezinárodně provozovaných nákladních lokomotiv. Pátý projekt společnosti ARRIVA vlaky s.r.o. se týká nasazení zabezpečovacího zařízení ETCS pro lokomotivy řady 650 v Plzeňském kraji.

Celkem 94 projektů bylo vybráno z 258 žádostí předložených v rámci nedávné výzvy, která byla uzavřena letos 21. ledna. Finance z EU na tyto projekty budou poskytovány ve formě grantů, které se používají ke spolufinancování celkových způsobilých nákladů projektu.

Celkový rozpočet programu Nástroje pro propojení Evropy (CEF) v oblasti dopravy na období 2021 až 2027 činí 25,8 miliardy eur. Je k dispozici pro financování projektů ve všech členských státech EU a rovněž na Ukrajině a v Moldavsku.

Zdroj: ČTK

Letiště ve Francii zrušila kvůli stávce přes 1500 letů, dotýká se to i Česka

Kvůli stávce letových dispečerů ve Francii zrušily aerolinky a letiště pro včerejšek a dnešek přes 1500 letů, což se dotklo zhruba 300.000 cestujících. Podle agentury Reuters to oznámilo sdružení Airlines for Europe (A4E). Pařížské terminály omezily provoz o čtvrtinu, ale například letiště v Nice či v Bastii odřekla polovinu letů, informují média. Stávka se týká i spojení s Prahou.

Dispečeři protest za lepší pracovní podmínky naplánovali na konec týdne, v němž francouzským školákům končí výuka a letiště bývají velmi vytížena kvůli cestám na prázdniny. Stávkují členové druhé největší odborové organizace dispečerů UNSA-ICNA, k nimž se připojila třetí nepočetnější unie Usac-CGT. Nejsilnější organizace SNCTA, která zastupuje na 60 procent dispečerů, protest nepodporuje. Podle agentury AFP se do stávky zapojilo 270 z celkových 1400 dispečerů ve Francii.

Úřad pro civilní letectví (DGAC) požádal aerolinky, aby dnes snížily počet letů na pařížských letištích o 25 procent. Terminály v Lyonu, Marseille či Montpellier provoz omezily o třetinu, v Nice či Bastii až o polovinu.

V pátek by na pařížských letištích mělo být až o 40 procent letů méně, pro ostatní terminály se požadavky většinou nemění.

„Přes tato preventivní opatření se na francouzských letištích dají očekávat významné problémy a zpoždění,“ uvedl úřad podle listu Le Figaro. Dopoledne přistávala například v Nice letadla průměrně o hodinu a půl později, odlety byly opožděné o tři čtvrtě hodiny, píše AFP.

Letecká společnost Air France oznámila, že upraví počet svých letů. Nízkonákladové aerolinie Ryanair se dnes a v pátek chystají zrušit celkem 170 letů, což naruší cestovní plány více než 30.000 lidí, uvedla agentura Reuters.

Asociace Airlines for Europe sdružující významné evropské aerolinky označila stávku za nepřijatelný krok, který naruší prázdninové plány tisíců lidí. „Airlines for Europe důrazně odsuzuje stávku francouzské letové kontroly, která se koná dnes a zítra,“ uvedlo sdružení. Dodalo, že na dovolenou během jednoho z nejrušnějších období letní cestovní sezony neodletěly desítky tisíc lidí.

Pražské letiště v Ruzyni v souvislosti se stávkou dnes evidovalo zrušený polední odlet do Paříže a následný přílet z francouzské metropole, řekla ČTK mluvčí letiště Denisa Hejtmánková. Na pátek pražské letiště na svém webu uvádí zrušený let z Paříže s přistáním v 13:35. Neodletí ani následná linka do francouzské metropole s plánovaným startem ve 14:15.

Zdroj: ČTK

Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel

Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v dnešním usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.

„Znamenalo by to jenom zátěž pro české občany a firmy,“ řekl senátorům ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Bezpečnosti silničního provozu, kterou argumentuje Evropská komise, by to podle něho nic nepřineslo. V Česku platí dvouletý cyklus povinných technických prohlídek. Četnost by měla podle Kupky zůstat na určení členských států.

„Starší vozidla mají obvykle více závad, častěji se účastní nehod a představují vyšší podíl vozidel s vysokými emisemi. Každoroční kontrola starších osobních a lehkých užitkových vozidel může významně přispět ke snížení počtu nehod a škodlivých emisí,“ zdůvodnila návrh Evropská komise. Nová pravidla zohledňují podle ní narůstající počet elektromobilů na evropských silnicích a mají rovněž reagovat na nově vznikající technologie.

Návrh má také zvýšit ochranu spotřebitelů před hrozbou stočených tachometrů. Údaje by musely zaznamenávat i jiné subjekty než stanice technické kontroly, což by podle Senátu vedlo k administrativní zátěži. Komise vyžaduje, aby členské státy zaznamenávaly údaje z počítadel ujetých kilometrů do vnitrostátních databází a v případě nové registrace je zpřístupňovaly ostatním členským státům.

Senát se zabýval také navrženou změnou emisních norem CO2 pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na dosažení emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos. Senát rychlé představení změny uvítal, v souladu s postojem vlády pokládá za vhodnější prodloužení období na pět let. „Budeme to prosazovat v rámci celkové revize emisních cílů,“ řekl Kupka.

Horní komora chce také revizi emisních norem pro nová těžká vozidla. S ohledem na konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu žádá přehodnocení emisních cílů pro osobní a dodávkové automobily pro rok 2035, kdy už nemá být možný prodej nových vozidel se spalovacími motory.

Zdroj: ČTK

Část Pražského okruhu mezi Březiněvsí a Satalicemi povede tunely, rozhodla vláda

Připravovaná část Pražského okruhu mezi Březiněvsí a Satalicemi povede přes tunely. Rozhodla o tom dnes vláda, podle níž jde o jedinou možnou variantu pro tento úsek. Silničáři by tak měli nyní variantu úseku s tunely dál rozpracovat. Stát by zároveň měl na podzim začít s výkupem pozemků pro severní část okruhu z Březiněvsi k Ruzyni. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Stavba úseků má začít v roce 2028.

Stát v současnosti připravuje dostavbu čtyř úseků Pražského okruhu. Ve výstavbě je nyní úsek mezi Běchovicemi a dálnicí D1. U dalších dvou úseků mezi Ruzyní a Březiněvsí chce podle Kupky stát na podzim zahájit výkup pozemků potřebných pro stavbu.

Téměř 14kilometrový úsek mezi Březiněvsí a Satalicemi by tak měl být poslední částí okruhu, která by měla projekt uzavřít. Stát u ní zvažoval variantu s tunely a druhou variantu se zahloubením trasy.

„Dnes jsme rozhodli, že budeme pokračovat v řešení s variantou s tunely,“ řekl Kupka. Krok vlády je podle něj důležitý pro další posun v přípravě úseku. „Všechny samosprávy nám daly najevo, že je to jediné možné řešení,“ dodal ministr.

Stavba Pražského okruhu je rozdělena na 11 úseků, zprovozněných je zatím sedm. Naposledy se okruh řidičům rozšířil v roce 2010, kdy byl zprovozněn úsek od D1 k D5. První úsek se otevřel zhruba před 40 lety, a to 20. září 1983.

Zdroj: ČTK

MHD v Praze loni využilo 1,1 mld. lidí, meziročně o 17,6 mil. více

Veřejnou dopravou loni v Praze jelo asi 1,1 miliardy lidí, meziročně o 17,6 milionu více. Celkem vozy pražské MHD po metropoli najezdily 210,6 milionu kilometrů, oproti předchozímu roku o 4,4 milionu více. Největší podíl kilometrů připadl na autobusy, na druhém místě bylo těsně před tramvajemi metro. Celkové náklady na provoz veřejné dopravy byly 26,8 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 700 milionů korun. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK) pro loňský rok, kterou má ČTK k dispozici.

V Pražské integrované dopravě (PID) loni jezdilo celkem 404 linek veřejné dopravy, z toho 230 jen na území metropole a 174 příměstských. V Praze jezdily tři linky metra, 36 linek tramvají a 183 linek autobusů a trolejbusů. Do PID bylo zapojeno rovněž 40 vlaků, šest přívozů a lanovka na Petřín, kterou dopravní podnik loni v září odstavil kvůli rekonstrukci. Z celkových nákladů na provoz dotovala 81,4 procenta Praha, kolem procenta stát a 17,5 procenta plynulo z tržeb za jízdné.

Autobusy v metropoli loni najezdily 85,5 milionu kilometrů, meziročně o 1,7 milionu více. Počet kilometrů se zvedl i u metra, a to o 1,4 milionu na 60,2 milionu kilometrů. U tramvají byl celkový nájezd 59,6 milionu kilometrů, o 1,5 milionu více než o rok před tím. Nejméně najezdily v Praze vlaky, a to 5,3 milionu kilometrů, což byl meziročně pokles o 200.000 kilometrů.

Přestože autobusy najezdily nejvíc kilometrů, lidé nejčastěji využívali metro. Vlaky podzemní dráhy svezly loni zhruba 378,8 milionu lidí, což tvořilo 34,3 procenta celkové přepravy a meziročně to bylo o asi 17,8 milionu více. Tramvaje využilo 344,9 milionu cestujících, což bylo o asi 2,2 milionu více než o rok dříve. Počet cestujících v autobusech a trolejbusech zůstal zhruba stejný a činil asi 275,1 milionu lidí. Nejméně lidé využívali přívozy, svezlo se jimi 579.520 lidí, meziročně o něco méně.

V případě veřejné dopravy okolo hlavního města, která spadá do PID, se zvýšil počet obcí, kam spoje PID zajíždějí, a sice z předloňských 1363 na loňských 1383. V PID bylo zahrnuto 591 železničních zastávek a jezdilo 494 příměstských a regionálních autobusových linek PID.

Vývoj dopravních výkonů na území Prahy (v milionech km)

Rok 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Metro 58,1 59,2 60,9 56,7 56,8 58,9 58,8 60,2
Tramvaje 57,9 57,7 58,5 54,4 54,1 58 58,1 59,6
Autobusy 79,6 82,1 82,5 78,4 79,3 83,6 83,3 85,5
Vlaky 5,2 5,4 5,7 5,7 5,6 5,5 5,5 5,3
Celkem 200,8 204,4 207,6 195,2 195,8 206 206 210,6

Zdroj: ČTK

Uvnitř společnosti ALAN: Logistika pomoci při katastrofách

DPP vymění další dřevěné pražce na trati metra C, tentokrát ve stanici Florenc

Jak Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) dříve avizoval, využije začátek letních prázdnin k výměně 341 původních dřevěných pražců v metru na trati C za nové betonové. Práce budou probíhat přímo ve stanici Florenc C na 1. koleji, tj. ve směru do Letňan. Ve čtvrtek 3. a v pátek 4. července 2025 od zahájení do skončení provozu bude proto obousměrně přerušen provoz metra na lince C v úseku Pražského povstání – Nádraží Holešovice. O víkendu 5. a 6. července bude výluka metra zkrácena do úseku I. P. Pavlova – Nádraží Holešovice. Po celou dobu výluky bude zavedena náhradní autobusová doprava XC.

Dopravní opatření 3. – 4. července 2025 od zahájení do skončení provozu metra

Z důvodu výměny pražců je obousměrně přerušen provoz metra na lince C v úseku Pražského povstání – Nádraží Holešovice. V severní části bude metro na lince C v provozu v úseku Letňany – Nádraží Holešovice, v jižní části pak v úseku Háje – Pražského povstání. Ve vyloučeném úseku je v denním provozu zavedena náhradní autobusová doprava XC v trase Pražského povstání – Vyšehrad – I. P. Pavlova – Muzeum – Hlavní nádraží – Florenc – Vltavská – Nádraží Holešovice, kterou bude DPP zajišťovat kloubovými autobusy v provozních špičkách v intervalu X 2 až 3 minuty.

Jako alternativní náhradní dopravu DPP doporučuje využívat také tramvajovou linku 36 v trase Vozovna Pankrác – Pražského povstání – Náměstí Bratří Synků – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Florenc – Palmovka – Kobylisy – Vozovna Kobylisy. Tramvajová linka 24 je po dobu výluky zrušena a nahrazena linkou 36.

Dopravní opatření 5. – 6. července 2025 od zahájení do skončení provozu metra

Obousměrné přerušení provozu metra na lince C je zkráceno do úseku I. P. Pavlova – Nádraží Holešovice. V severní části bude metro na lince C v provozu v úseku Letňany – Nádraží Holešovice, v jižní části pak v úseku Háje – I. P. Pavlova. Náhradní autobusová doprava XC je zkrácena do trasy I. P. Pavlova – Muzeum – Hlavní nádraží – Florenc – Vltavská – Nádraží Holešovice.

Jako alternativní náhradní dopravu DPP doporučuje využívat také tramvajovou linku 36, která bude po tyto dva dny jezdit v upravené trase Zvonařka – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Florenc – Palmovka – Kobylisy – Vozovna Kobylisy. Tramvajová linka 23 bude během této výluky dočasně ukončena v zastávce Náměstí Bratří Synků.

Zdroj: DPP

Inovace měnící trh aneb uzávěrka přihlášek do soutěže OBAL ROKU 2025 se blíží!

Soutěž OBAL ROKU 2025, prestižní ocenění pro inovativní a udržitelná obalová řešení, vstupuje do své finální fáze. Zbývá posledních několik týdnů, během kterých je možné přihlásit své projekty. Uzávěrka je stanovena na 8. srpna 2025. Soutěž je určena pro všechny, kdo obaly vyvíjejí, vyrábějí nebo je používají jako součást svých produktů. Získat titul OBAL ROKU znamená uznání odborné veřejnosti a zároveň otevřené dveře do celosvětového klání – WorldStar Packaging Awards, kam vítězové automaticky postupují.

 „Už teď víme, že letošní ročník bude rekordní co do rozmanitosti přihlášených řešení. Vítáme každý nápad, který dokáže skloubit funkci, design a zodpovědnost vůči životnímu prostředí,“ říká Iva Werbynská, ředitelka soutěže OBAL ROKU a Obalového institutu SYBA.

Ocenění s mezinárodním přesahem

Soutěž OBAL ROKU je jediným certifikovaným programem svého druhu v České republice a na Slovensku, který umožňuje postup do mezinárodní soutěže WorldStar Packaging Awards pořádané World Packaging Organisation (WPO). Význam tohoto mezinárodního propojení  dokládají i slova prezidentky WPO, Luciany P. Pellegrino, která uvádí: „Je pro nás ctí vidět česká inovativní obalová řešení, která se účastní, a dokonce vítězí v soutěži WorldStar. Přesně to je účelem této globální soutěže: podporovat inovace a technologický pokrok, které přispívají k udržitelnosti a zároveň poskytují to nejlepší jak majitelům značek, tak spotřebitelům. Povzbuzujeme stále více společností, aby se zapojily do svých národních cen za obaly, které koordinuje náš místní člen WPO, SYBA, a poté předložily národní vítěze soutěži WorldStar.“ OBAL ROKU tedy není jen o estetice a funkčnosti, ale je také o odpovědnosti, a to jak environmentální, tak společenské. Kvalita obalu dnes rozhoduje o úspěchu produktu na trhu, míře plýtvání i možnostech recyklace.

Privátní značky nově v hledáčku obalové soutěže

Privátní značky obchodních řetězců už dávno nejsou jen synonymem pro „levnější alternativu“ zboží. Stávají se plnohodnotnými brandy s vlastní vizí, strategií i silnou marketingovou komunikací. V některých kategoriích dosahuje jejich tržní podíl 30–50 % a právě jejich obal často rozhoduje o tom, zda si je spotřebitel vloží do košíku. Nová soutěžní kategorie Design privátních značek tak reaguje na tento populární trend. Kategorie je určena obalům, které reprezentují vlastní značky obchodníků – potravinářské i nepotravinářské – a přinášejí inovativní přístup k designu, materiálu, informační architektuře i udržitelnosti.

    „V této kategorii nás zajímá, jak obal komunikuje hodnoty privátní značky, jak vizuálně konkuruje značkovým produktům, jaké volí materiály a konstrukci vzhledem k cirkulární ekonomice a jak zapojuje spotřebitele – například pomocí QR kódů, edukace nebo estetiky. Chceme tak ocenit nejen funkční a technicky zvládnuté obaly, ale i schopnost značky komunikovat vlastní identitu přes obal. Privátní značky se dnes mění z původně tichých alternativ na silné hlasatele hodnot, jako je zdraví, udržitelnost nebo lokálnost. Obal je jejich hlavní nástroj,“ vysvětluje Werbynská. Vedle této novinky jsou v soutěži otevřené například i kategorie Kosmetika a farmacie, B2B průmyslové obaly, Dárkové obaly a POS, Obaly pro e-commerce, Etikety a další.

Co získáte účastí v soutěži?

Úspěch v soutěži OBAL ROKU znamená prestižní ocenění a také praktický marketingový nástroj. Firmy jej využívají v komunikaci s partnery i koncovými zákazníky, při náběhu nových výrobních řad i při rozšiřování na zahraniční trhy. Zároveň se vítězové stávají součástí komunity inovátorů, která každoročně přináší nové impulzy celému odvětví. „Titul OBAL ROKU slouží jako důkaz kvalitní práce napříč celým obalovým řetězcem – od designéra přes výrobce materiálu až po brand, který jej používá,“ dodává Werbynská.

Jak podat přihlášku

Zájemci mohou své obaly do soutěže přihlásit prostřednictvím online formuláře na webu www.obalroku.cz. Součástí přihlášky je popis, technická dokumentace a dodání vzorku obalu. To je klíčový prvek pro fyzické hodnocení odbornou porotou. Ta se kvůli vyhodnocení sejde koncem srpna 2025. Slavnostní vyhlášení výsledků pak proběhne v říjnu v Praze za účasti odborné veřejnosti a médií.

A kdo za soutěží již celé roky stojí?

Organizátorem soutěže je Obalový institut SYBA, který působí jako profesní platforma propojující výrobce obalů, designéry, dodavatele materiálů i značky. Je jediným exkluzivním členem World Packaging Organisation pro Česko a Slovensko. SYBA je aktivní v oblasti legislativního poradenství, edukace, podpory obalových inovací a udržitelných přístupů v obalovém průmyslu.

Více informací o soutěži a přihlášku najdete na www.obalroku.cz.

Zdroj: SYBA

Logistický kalendář

CILF