Domů Blog

ŘSD zahájí za měsíc stavbu mostu na obchvatu Plas na Plzeňsku za 571 mil. Kč

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájí 9. června stavbu půlkilometrového mostu na chystaném a dlouho očekávaném obchvatu Plas na severu Plzeňska. Vítězné sdružení Stavby mostů, EUROVIA CZ a inženýrské firmy SAGASTA ho postaví za 571 milionů Kč bez DPH, což je 108 procent předpokladu. Na stavbu navazujících úseků obchvatu o celkové délce 5,7 kilometru teď ŘSD dokončuje výběrové řízení na dodavatele. Staveniště by se mělo předat letos v září, řekl ČTK ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol.

„Teď jsme otevřeli obálky a hodnotíme. A když vše půjde hladce, tak bychom mohli uzavřít smlouvu se zhotovitelem v průběhu července,“ uvedl Blabol. Obálky s nabídkami otevřelo ŘSD před dvěma týdny. Zjistilo nedostatky v referencích a vyzvalo uchazeče k doplnění informací, na což je lhůta 14 dní. „Pak zasedne výběrová komise ministerstva dopravy, protože jde o stavbu nad 150 milionů korun. A pokud během 14 dnů rozhodne, tak budou ještě dva týdny na možnost odvolání ostatních účastníků řízení,“ uvedl.

Nabídky na obchvat bez mostu, jehož stavbu projektanti spočítali zhruba na 1,2 miliardy korun, se podle informací ČTK pohybovaly kolem 800 milionů Kč. O stavbu se uchází sedm sdružení a jedna samostatná firma.

Stavbu mostu, nejvyššího silničního v ČR, by měl zahájit 9. června v 11:00 ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Vítězné konsorcium tří firem ho vyprojektuje a postaví. Jde o takzvaný režim Design & Build, kdy si vítězný dodavatel už nemůže během stavby nárokovat žádné vícepráce. Jde o první akcí v Plzeňském kraji, kterou ŘSD takto zadalo. Půlkilometrová oblouková konstrukce 87 metrů nad údolím řeky Střely bude mít devět polí, šířku 13 metrů a po obou stranách chodníky. Na straně k Plasům bude vyhlídka, na druhé stezka pro pěší i cyklisty. Stavba musí být hotová do tří let. „A je na zhotoviteli, jak dlouho bude projektovat a kdy začne stavět,“ řekl Blabol. Navazující úseky obchvatu, výrazně jednodušší než most, se budou stavět standardně podle hotového projektu. Musí být hotové současně s mostem.

Obchvat začne ve směru od Plzně za Rybnicí před klesáním do Plas za odbočkou na letiště, kde už jsou vykácené stromy. Na silnici I/27 naváže nad Plasy v Pozorce před Kralovicemi. Řidičům zkrátí dobu cesty a centrum Plas bude bez tranzitní dopravy.

Současná silnice I/27 z Plzně na Žatec a Most, která prochází celými Plasy kolem kláštera a vede nepřehlednými zatáčkami s táhlým stoupáním či klesáním, je silně zatížená těžkou dopravou. Jezdí tam 10.000 aut denně.

Zdroj: ČTK

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, přičemž se jí nelíbí část těch dosud pracovně používaných a navrhuje odlišné. ČTK to řekl mluvčí městské části Aleš Berný. Obecně podle něj vedení radnice preferuje místopisné názvy, a to nejlépe jednoslovná pojmenování jako Ryšánka, Lhotka či Nusle. Mluvčí organizátora pražské dopravy Ropid Filip Drápal k tomu ČTK sdělil, že návrhy posoudí magistrátní místopisná komise.

Město dlouhodobě pracuje s pracovními názvy stanic Olbrachtova, Nádraží Krč, Nemocnice Krč, Nové Dvory, Libuš, Písnice a Depo Písnice. Vedení Prahy 4 se nelíbí například Olbrachtova. „Nevíme, kdo pracovní názvy navrhl, nicméně například (Ivan) Olbracht jako semilský rodák byl sice významným spisovatelem, ale rovněž kontroverzním a velmi aktivním politikem, který byl po roce 1945 členem ÚV KSČ a výkonným funkcionářem ministerstva informací v temných 50. letech,“ uvedl radní Jaroslav Míth (ODS).

Dodal, že se přitom nabízí několik prostých místopisných názvů, protože stanice se nachází pod ulicí Na Strži a vyúsťuje u ulic Antala Staška, Zelený pruh, Jeremenkova a Olbrachtova. Radnice magistrátu navrhla Na Strži nebo Ryšánka. Podobně by se podle zástupců městské části měla stanice nyní nazývaná Nové Dvory jmenovat Lhotka, neboť v této čtvrti stanice skutečně bude.

Drápal k tomu ČTK řekl, že návrhy názvů stanic Olbrachtova i Nové Dvory jsou obsaženy již v dokumentu „Komplexní studie městské hromadné dopravy – síť metra“, který vznikl v roce 1987. „Od té doby se konkrétně tyto názvy používají ve všech dokumentacích zpracovávaných k lince D metra,“ uvedl. Dodal, že návrhy městské části posoudí místopisná komise, která následně vydá doporučení pro vedení města o budoucím definitivním pojmenování stanic.

Pražský dopravní podnik staví od roku 2022 první část linky D z Pankráce na Olbrachtovu. Stavba navazující části z Olbrachtovy na Nové Dvory již měla začít, ale kvůli zdržení způsobeném námitkami u antimonopolního úřadu se příprava zpozdila. Dále bude vybudována část z Nových Dvorů do Depa Písnice. Původní předpoklad dokončení celého úseku z Pankráce do Písnice byl rok 2029, kvůli sporům se však zpozdí.

Zdroj: ČTK

Volvo bude mít opět v nabídce XC70

Značka Volvo se rozhodla vrátit do své nabídky model s označením XC70. Původně to bývalo poloterénní kombi odvozené z vozu V70. V současné podobě se ale jedná o větší rodinné SUV. Pohánět ho bude plug-in hybridní jednotka. V útrobách má zabudovanou baterii, která umožní čistě elektrický dojezd dvě stě kilometrů.

Zkonstruován byl na základě nové platformy a velikostí se zařadí mezi typy XC60 a XC 90.

Vůz je připraven pro čínský trh, ale automobilka prý bude prověřovat možnosti k tomu, aby se začalo nabízet také v dalších regionech.

Automobily, které mají možnost prodloužení elektrického režimu jízdy, tedy ty ve verzi plug-in hybrid nebo s generátorem vyrábějícím elektřinu díky spalování ropného paliva budou podle názoru odborníků v budoucnosti velmi oblíbenou kategorií.

Velký zájem je o ně v současnosti právě v Číně, ale dá se očekávat, že velká poptávka po nich bude brzy v severní Americe a rovněž v Evropě. Automobilky navíc touto kategorií chtějí zaplnit výrobní kapacity, které se uvolňují kvůli menší poptávce po klasických elektromobilech.

Zdroj: ČTK

Mostů ve špatném až havarijním stavu je v Libereckém kraji 185, mírně jich ubylo

Krajských mostů, které jsou na silnicích nižších tříd ve špatném až havarijním stavu, je v Libereckém kraji 185. Meziročně jich je sice o 12 méně, i tak to stále představuje zhruba 28 procent všech mostů ve vlastnictví kraje. Letos kraj zahájí nebo dokončí opravy 25 mostů, na což vydá skoro 285 milionů korun. Novináře o tom informoval náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Opravy se letos dočkají dva ze tří mostů, které jsou hodnocené stupněm sedm, tedy havarijní stav. „Je to most v Mříčné a v Pertolticích. Chtěli jsme rekonstruovat i třetí, který je v Hájích nad Jizerou, ale tam z důvodů objízdných tras ho budeme moci rekonstruovat až v příštím roce,“ řekl Sviták.

Mostů ve stupni pět a šest, což je špatný až velmi špatný stav, má kraj aktuálně 182. „Budeme je muset rekonstruovat co možná nejdříve. Vesměs to bude kompletní náhrada stávajícího mostu. Horizont, kdy bychom měli rekonstrukce provést, je zhruba pět až deset let a investice, které do těchto rekonstrukcí budou směřovat, budou zhruba ve výši dvou až tří miliard korun,“ dodal náměstek.

Specifikum Libereckého kraje je podle něj to, že skoro čtvrtina mostů je starších 80 let. Z 644 krajských mostů jich bylo před rokem 1945 postaveno 160. „Mostů se stářím více jak 100 let je 93,“ dodal Sviták.

Aktuálně nejvyšší krajskou investicí do mostů je výstavba nového přes Jizeru v Semilech za 75 milionů korun. Most je součástí krajské silnice druhé třídy 289, pro auta je zavřený od konce loňského května. „Na konci příštího týdne by měl být zprovozněn,“ uvedl náměstek. Mezi další letošní velké investice kraje patří obnova mostu v Přepeřích u Turnova za více než 36 milionů, modernizace dvou mostů na silnici II. třídy v krkonošské Rokytnici nad Jizerou za 27 milionů a zhruba 20 milionů si vyžádá rekonstrukce tří mostů na silnici III. třídy mezi Jablonným v Podještědí a Brništěm.

Zdroj: ČTK

Snižuje emise CO2 a eliminuje množství odpadu – udržitelná tiskárna JETBAG

Evropská unie stanovila jasné požadavky na udržitelné obaly s cílem snížit množství plastů a podpořit používání recyklovatelných materiálů. K dosažení těchto cílů se hledají alternativní možnosti k plastovým materiálům. Vyvíjejí se nové technologie a materiály, které nahrazují plastové obaly. Ukazuje se tak, že ideální a levnou náhradou je využití obalů z recyklovatelného papíru. To nejen pomáhá chránit fosilní paliva, ale také přispívá ke snížení množství plastového odpadu v životním prostředí.

 

Kromě ekologických výhod mohou papírové obaly nabídnout také estetické a funkční výhody. Společnost Leonardo  proto kompletně vyvinula v České republice inovativní DOD inkjet tiskárnu JETBAG, která umožňuje jejich ekologický potisk přímo v balících linkách. Tiskárna JETBAG tak dokáže jednoduše vytvářet vizuálně atraktivní designy, a přitom být šetrná k životnímu prostředí díky ekologické metodě tisku.

 

Efektivita a ekologie v jednom
JETBAG tiskárna je průlomovým řešením v oblasti ekologického tisku, které reaguje na potřebu snižování emisí CO2. Výrobci často volí papírové obaly, aby snížili uhlíkovou stopu, ale dopad lze ještě více minimalizovat výběrem správného tiskového systému. Tradiční balicí stroje často používají termotransferové tiskárny, které vyžadují role termotransferových pásek. Ty je nutné objednávat a pro různé šířky a typy zařízení. Účinnost použití vosk/pryskyřice na tenkém filmu je pouze 20 %, zbytek končí jako odpad. Každá role termotransferové pásky navíc produkuje emise CO2 o trojnásobku své hmotnosti.

Naopak, tiskárny JETBAG využívají inkousty na biologické bázi v plně recyklovatelné lahvi, které nevytvářejí žádný odpad, a veškerý inkoust je využit k tisku. Cílem je nabídnout řešení, které nejenže šetří materiál a peníze, ale také pomáhá chránit naši planetu. Tím lze značně zredukovat množství objednávaného spotřebního materiálu a minimalizovat náklady spojené se skladováním velkého množství termotransferových pásek. Zároveň nejsou nutné odstávky linky kvůli výměně TTR pásek.

 

Udržitelnosti bez kompromisů
JETBAG tiskárna je navržena tak, aby maximalizovala efektivitu balicích procesů. Díky své schopnosti přímého potisku přímo v balicím stroji eliminuje potřebu dodatečných etiket a tím snižuje množství odpadu. Technologie umožňuje firmám dosáhnout vyšší úrovně udržitelnosti bez kompromisů v kvalitě nebo efektivitě.

Zdroj:

Logistika náhradních dílů: Metzger Autoteile staví nové logistické centrum ve Filderstadtu

Nové logistické centrum v areálu letiště Filder-Airport ve Filderstadtu má být dokončeno do září 2026.

Společnost Metzger Autoteile pověřila společnost Kardex Mlog jako generálního dodavatele výstavbou automatizovaného pětipodlažního vysokoregálového skladu s přibližně 6 000 paletovými místy a systémem „AutoStore“ s přibližně 80 000 boxy. Součástí velkého projektu ve Filderstadtu je také rozsáhlá dopravní technika pro palety a kontejnery, několik vychystávacích pracovišť a kompletní řízení celého systému pomocí systému řízení skladu „Kardex Control Center“, oznámila společnost Kardex Mlog 8. května. Podle společnosti Kardex Mlog by měl software na přání zákazníka nejen řídit nové součásti systému, ale také kompletně nahradit stávající skladový systém.

Bílá kniha: Technologie jako motor chladírenské logistiky “
Podle tiskové zprávy provozuje společnost Werner Metzger GmbH v současné době logistické centrum ve Filderstadtu, které je staré přibližně šest let. Skládá se z ručního regálového systému, ručního skladu palet a skladu AutoStore s přibližně 30 000 zásobníky od jiného dodavatele.

Rozsah dodávky společnosti Kardex Mlog zahrnuje pět automatických skladovacích a vyhledávacích strojů „Kardex MSingle A-1000/15-ZT“ a vlastní regálový systém pro přibližně 5 860 europalet. Druhý systém „AutoStore“, který společnost Kardex buduje pro společnost Werner Metzger GmbH, zahrnuje rastr s kapacitou 77 000 kontejnerů a bude obsluhován 30 roboty Redline R5 AutoStore.

Kromě toho bude k dispozici automatický systém dopravníků kontejnerů o celkové délce 160 metrů. Společnost Kardex Mlog rovněž instaluje automatický paletový dopravníkový systém s 200 pohony, dvěma vertikálními paletovými přestavníky a šesti nakládacími a osmi vykládacími místy. Rozsah dodávky je doplněn o pracoviště vychystávání palet pro doplňování systému AutoStore. Automatizované logistické systémy jsou napájeny velkoplošným fotovoltaickým systémem o výkonu 500 kWp na střeše nových budov.

Kromě hardwaru dodává společnost Kardex Mlog také kompletní software: systém řízení skladu „Kardex Control Center“ bude řídit a dvourozměrně vizualizovat nový paletový vysokoregálový sklad, rozšířený systém AutoStore a také několik blokových skladovacích systémů, širokoúhlých skladovacích systémů a regálových systémů.

„Nové logistické centrum nám umožní ještě efektivněji organizovat skladování a dodávky našich výrobků,“ uvedly Marion Metzger a Isabel Brockmann-Metzger, jednatelky společnosti Werner Metzger GmbH. „Vytváříme tak základ pro další udržitelný růst a další posílení naší pozice na trhu s náhradními díly pro automobilový průmysl.“

Společnost Werner Metzger GmbH se sídlem ve Filderstadtu řídí ve druhé generaci sestry Marion Metzgerová a Isabel Brockmann-Metzgerová. Rodinný podnik dodává velkoobchodním zákazníkům ve více než 55 zemích světa díly pro automobily, elektronické součástky a produkty pro úzkou oblast trhu již 45 let.

Zdroj: LOGISTIK HEUTE

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál zlevňují a ceny zůstávají nejnižší za několik let. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se v uplynulém týdnu snížila o 13 haléřů na 33,97 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 32,67 Kč/l a byla o 19 haléřů levnější než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytici očekávají další pokles cen.

Cena benzinu byla podle údajů CCS pod 34 korunami naposledy na konci září 2021, nafta byla levnější naposledy koncem července 2023. Paliva postupně zlevňují zhruba od konce ledna. Na začátku dubna ceny mírně stouply, brzy ale začaly znovu klesat. V meziročním srovnání je teď litr Naturalu 95 v Česku levnější o víc než šest korun, nafta proti loňsku zlevnila na litru o téměř 5,80 Kč.

Pohonné hmoty na vývoj trhu s ropou reagují se zpožděním. Zlevnění ropy z přelomu dubna a května se tak zatím na cenách u čerpacích stanic plně neprojevilo, marže rafinerií navíc zůstávají vysoké, uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. „V příštím týdnu odhaduji pokles cen pohonných hmot zhruba o deset haléřů na litr, přičemž výraznější snížení by se mohlo projevit u nafty,“ uvedl na dotaz ČTK.

Analytik Purple Trading Petr Lajsek poukázal na rozhodnutí velkých vývozců ropy sdružených v organizaci OPEC+ dál zvýšit těžbu, pozitivním faktorem je podle něj i posilující česká koruna. „Pohonné hmoty tak mohou během května dále zlevnit. Nafta by se mohla podívat v průměru i pod 32 Kč, benzin pak přiblížit hranici 33 Kč za litr,“ dodal.

Nafta v Česku je nyní podle dat Evropské komise třetí nejlevnější v Evropské unii po Maltě a Bulharsku a benzin čtvrtý nejlevnější po Bulharsku, Maltě a Kypru, uvedl Tyleček. Naopak nejdražší je nafta v Dánsku, Irsku a Belgii a benzin v Dánsku, Nizozemsku a Německu.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 33,46 Kč. Nafta stojí nejméně v Královéhradeckém kraji průměrně za 32,09 Kč/l. Nejdražší paliva nabízejí dlouhodobě čerpací stanice v Praze. Natural 95 tam nyní řidiči pořídí průměrně za 35,48 Kč/, naftu v hlavním městě natankují v průměru za 34,65 Kč/l.

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR k 7. květnu 2025 (v Kč/l):

Kraj Natural 95 Nafta
ČR 33,97 32,67
Praha 35,48 34,65
Středočeský 34,37 33,22
Jihočeský 33,46 32,12
Plzeňský 34,21 32,66
Karlovarský 33,69 32,13
Ústecký 33,47 32,12
Liberecký 33,88 32,56
Královéhradecký 33,48 32,09
Pardubický 33,66 32,16
Vysočina 34,16 33,08
Jihomoravský 34,17 33,00
Olomoucký 34,30 33,19
Zlínský 33,68 32,19
Moravskoslezský 33,51 32,21

Zdroj: ČTK

Studii přímého napojení severního obchvatu H. Králové na D11 udělá Sudop Praha

Studii napojení chystaného severního obchvatu Hradce Králové přímo na dálnici D11 pro město zpracuje společnost Sudop Praha. Hotová by měla být do konce roku. ČTK to řekl náměstek primátorky pro územní plánování Adam Záruba (Změna pro Hradec). Studii město pořizuje proto, že řešení navržené Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) zvedlo vlnu odporu u lidí v hradecké čtvrti Plotiště. Návrh ŘSD takzvanou severní tangentu napojuje na D11 přes čtvrť Plotiště.

Studie za 437.000 korun má prověřit možnosti napojení tangenty na D11 tak, aby se silnice vyhnula Plotištím. O pořízení studie v závěru loňského roku rozhodli zastupitelé, následně radnice zpracovala její zadání. Zájem o zakázku měly čtyři projekční firmy.

„Tématem se budou 13. května zabývat také zastupitelé, kteří projednají i přiřazení potřebných financí. Radnice bude o zpracovávání studie průběžně informovat zástupce Komise místní samosprávy Plotiště a spolku Zdravé Plotiště,“ uvedla radnice.

Zpracovatel studie by měl prověřit možnost napojení obchvatu na dálnici D11 výstavbou mimoúrovňové křižovatky na D11 u vesnice Světí. Prověří i možnost napojení do velké mimoúrovňové křižovatky na D11 zvané Plotiště, a to jejím rozšířením o další rampy a pruhy. Případně zpracovatel navrhne jiné řešení.

Pořízení studie vzešlo z loňského jednání vedení Hradce Králové s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) a generálním ředitelem ŘSD Radkem Mátlem. Pro 1,1 kilometru dlouhé napojení kolem plotišťského areálu ČKD již ŘSD získalo územní rozhodnutí a začalo pracovat na získání stavebního povolení.

Lidé z Plotišť by chtěli přímé vyvedení dopravy z tangenty na D11 přes pole severně od areálu ČKD, aby se zbavili tranzitní dopravy z blízkosti čtvrti. Aktuální návrh počítá s tím, že se auta z obchvatu na D11 dostanou po přeložce I/33 na východní straně areálu ČKD a přes kruhový objezd u ČKD.

Lidé z Plotišť také odmítají plánovanou plochu pro parkování a průmysl u silnice I/33 naproti areálu ČKD. Vadí jim, že parkoviště zabere úrodnou půdu. Představitelé města dříve upozornili, že případné změny ve využití dotčených ploch by mohly zásadně oddálit přijetí nového územního plánu města, který radnice chystá 15 let.

ŘSD se zahájením stavby napojení obchvatu, jejíž součástí je i vybudování nadjezdu nad železniční tratí Hradec Králové – Turnov, počítá v roce 2027. Hotovo by mohlo být v roce 2029. Stavba severního obchvatu města o délce 14,2 kilometru by mohla začít v roce 2029 a skončit v roce 2032.

Zdroj: ČTK

CATL uvádí na trh první 9MWh velkokapacitní řešení skladování energie na světě

Společnost CATL uvádí na trh TENER, první 9MWh ultra velkokapacitní řešení skladování energie na světě

Přelomová inovace spojuje vysokou kapacitu s flexibilní přepravou a nově stanovuje velkokapacitní skladování energie

Společnost CATL dnes představila na veletrhu ees Europe 2025 TENER Stack, první 9MWh ultra velkokapacitní systémové řešení pro ukládání energie na světě, které bude sériově vyráběno a představuje strategický skok vpřed v oblasti kapacity, flexibility nasazení, bezpečnosti a přepravitelnosti.

V reakci na rychle rostoucí celosvětovou poptávku po energii, od datových center poháněných umělou inteligencí až po elektrifikaci průmyslu, je TENER Stack navržen tak, aby pomohl technické infrastruktuře, developerům a průmyslovým uživatelům uvolnit větší ekonomickou hodnotu z každého metru čtverečního instalace.

„Společnost CATL vždy stála v čele energetického přechodu,“ řekla Amanda Xu, technická ředitelka ESS (systému ukládání energie) a prezidentka ESS Europe CATL. „Abychom splnili očekávání od systému BESS (bateriový systém skladování energie), který má vysokou hustotu energie, malé rozměry, jednodušší konfiguraci na straně střídavého proudu a flexibilní nasazení, přinášíme nejnovější řešení pro ukládání energie CATL TENER. To překonává omezení týkající se kapacity napájení a přepravy produktů a přináší průlom ve využití prostoru, energetické účinnosti a nákladech.“

Průlomová kapacita a kompatibilita střídavého proudu

TENER Stack obsahuje články CATL s vysokou energetickou hustotou a pětiletou technologií nulové degradace, čímž dosahuje zlepšení využití objemu o 45 % a zvýšení předpokládané energetické hustoty o 50 % ve srovnání s běžnými dvacetistopými kontejnerovými systémy. Vnitřní kapacita dosahuje až 9 MWh, což je dostatečné pro nabití 150 elektromobilů nebo napájení průměrné německé domácnosti po dobu šesti let.

Pro zvýšení kompatibility a účinnosti systému podporuje TENER Stack jak centralizované, tak řetězové architektury PCS (systém konverze energie). Tato dvojí technologická cesta zajišťuje bezproblémovou integraci s běžnými zařízeními na straně střídavého proudu a širší škálu síťových aplikací.

Vynikající prostorová efektivita TENER Stacku přináší významnou ekonomickou hodnotu. Například pro nasazení 800 MWh úložiště pomocí systému TENER Stack je zapotřebí téměř o třetinu méně kontejnerů než u tradičních systémů s kapacitou 6 MWh. Tím se snižuje počet jednotek PCS a skryté náklady spojené s předimenzováním systému a zvyšuje se efektivita využití půdy o 40 %. Celkově mohou developeři očekávat až dvacetiprocentní optimalizaci celkových nákladů na výstavbu stanice.

Doprava bez kompromisů

V reakci na logistické problémy spojené s přepravou kontejnerů o hmotnosti přesahující 36 tun, což je v mnoha zemích zákonná hranice, vyvinula společnost CATL konstrukci „dva v jednom“. Každá jednotka s poloviční výškou je přísně kontrolována, aby byla pod 36 tun, což zajišťuje soulad s přepravními předpisy na 99 % světových trhů.

Tato inovativní dělená konstrukce umožňuje standardní způsoby přepravy, včetně standardních kontejnerových sypačů a podlážek, což výrazně snižuje čekací doby a náklady na specializovanou přepravu až o 35 %. Díky nižšímu těžišti a flexibilitě pro výškově omezené trasy se TENER Stack snadno přizpůsobí jedinečným scénářům přepravy, jako jsou mosty a venkovské oblasti, což podtrhuje výhody jeho inovativního konstrukčního řešení.

Pokročilé bezpečnostní standardy a tepelné řízení

Vzhledem k tomu, že požární bezpečnost je pod celosvětovým dohledem, využívá TENER Stack robustní chemii baterií LFP společnosti CATL, která je známá svou přirozenou tepelnou stabilitou. Vylepšené senzory plynu nabízejí o 40 % vyšší citlivost a spouštějí hasicí systémy o 35 % rychleji. Nová konstrukce třívrstvé izolace zvyšuje požární odolnost na dvě hodiny a systém splňuje seismické normy IEEE693, takže vydrží zemětřesení o síle 9 stupňů a hurikán kategorie 5.

Kromě toho konstrukce TMS (systém tepelného řízení) snižuje tepelné vyzařování, snižuje náklady na pozemky a údržbu a udržuje hlučnost na 65 dB(A) ve vzdálenosti jednoho metru, což je ideální pro použití ve městech.

Nejen baterie, ale i energetická vize

Do konce listopadu 2024 byly produkty ESS společnosti CATL uplatněny ve více než 1700 projektech po celém světě, které pokrývají všechna klimatická pásma a provozní prostředí. V roce 2023, s vědomím vyvíjejících se a měnících se potřeb zákazníků, společnost CATL představila TENER, kontejnerový systém pro ukládání energie TEU (ekvivalentu jednoho dvacetistopového kontejneru) s technologií nulové degradace po dobu 5 let, a TENER FLEX, policový systém pro ukládání energie pro flexibilní nasazení.

TENER Stack staví na osvědčeném výkonu řad TENER a TENER FLEX společnosti CATL a kombinuje výhody předchozích modelů s novou úrovní kapacity a přepravitelnosti. S řešením TENER Stack posiluje společnost CATL svůj závazek pomáhat globálním partnerům urychlit energetický přechod a dodávat více energie na menším prostoru, bezpečně a udržitelně.

„TENER Stack, obří, flexibilní, spolehlivý a tichý. Nepřinášíme pouze produkt pro skladování energie, ale řešení pro dostupnost energie, které lze použít celosvětově,“ řekl Hank Zhao, technický ředitel společnosti ESS Europe CATL. „9 MWh není limitem energetické kapacity ani prostoru. Každý průlom v hustotě energie v budoucnu uvolní větší energetickou hodnotu z menší plochy.“

Zdroj: ČTK

Rencar nemůže užívat reklamní plochy v majetku DPP, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 9 znovu zamítl žalobu společnosti RENCAR ze skupiny JCDecaux na Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP). Jedná se o klíčové rozhodnutí v hlavním sporu o určení platnosti smlouvy z roku 1997, které se RENCAR domáhal už od roku 2016. Soud znovu potvrdil správnost právního stanoviska DPP, podle kterého je smlouva se společností RENCAR od samého počátku neplatná.

 

Společnost RENCAR se reklamního užívání majetku DPP soudně domáhala již od roku 2016, v roce 2019 přitom bylo poprvé rozhodnuto o zamítnutí žaloby, nicméně po zásahu vyšších soudů z důvodu procesních vad se věc v roce 2024 vrátila k soudu prvního stupně.

Obvodní soud pro Prahu 9 nyní potvrdil, že společnost RENCAR nemá žádné právo k jakémukoliv reklamnímu užívání majetku DPP.

Soud opětovně posoudil smlouvu a označil ji za neplatnou. Dále odmítl i další argumenty společnosti RENCAR, která tvrdila, že jí právo mohlo vzniknout i jiným způsobem mimo písemnou smlouvu.

„Rozhodnutí potvrzuje dlouhodobou právní argumentaci DPP, že smlouva z 90. let je zcela neplatná a RENCAR nemá právo umisťovat reklamu na majetek klienta,“ říká Roman Kyral, právní zástupce DPP z AK Portos.

Josef Voltr, vedoucí odboru Obchod a Marketing DPP dodává: „Rozhodnutí potvrzuje správnost dosavadního postupu DPP: regulaci počtu reklamních ploch na svém majetku a jejich pronajímání pouze na základě otevřených výběrových řízeních, a to za jasných a přísných podmínek, které brání dřívějšímu nekontrolovanému reklamnímu smogu.“

Tento přístup navíc zvýšil příjmy DPP z reklamy o více než 200 milionů korun ročně, kdy společnost RENCAR v letech předcházejících vzniku sporů hradila DPP částky pouze v rozmezí 35 až 50 miliony korun ročně.

Zdroj: DPP

Logistický kalendář