Domů Blog

V Sokolově začala přestavba křižovatky na kruhový objezd, doprovází ji objížďky

Sokolov zahájil přestavbu jedné z největších křižovatek ve městě v ulici Závodu míru na kruhový objezd, auta jezdí po objížďkách a dopravu částečně řídí semafory. ČTK o tom informoval mluvčí sokolovské radnice Michal Švarc. Rekonstrukce téměř za 14 milionů korun potrvá do listopadu.

„Cílem přestavby je změna podoby frekventované křižovatky v ulici Závodu míru v blízkosti Základní školy Křižíkova. Kromě samotných úprav křižovatky bude instalováno nové veřejné osvětlení křižovatky a dojde k přesunutí autobusové zastávky sídliště Michal škola,“ řekl Švarc. Odbor dopravy povolil dopravní omezení do 17. listopadu. Včetně dokončovacích prací by měla být kruhová křižovatka hotová 8. prosince.

S rekonstrukcí jsou spojena i dopravní omezení, která v Sokolově komplikují dopravu. Ve špičce se v okolí stavby tvoří kolony. „Částečně nebo úplně je z různých směrů uzavřena ulice Závodu míru v křižovatce s ulicemi Švabinského a Křižíkova, objízdná trasa je stanovena Slovenskou a Sokolovskou ulicí. Provoz je řízen kyvadlově semafory,“ doplnil mluvčí. Pro průjezd nákladních i osobních vozidel je zachována šířka vozovky 2,75 metru. Průchod po chodnících je po celou dobu stavby alespoň ma jedné straně zachován.

Autobusy městské hromadné dopravy jezdí podle výlukových jízdních řádů. Obsluhována není zastávka sídliště Michal škola ve směru na Starou Ovčárnu.

Do výběrového řízení se podle Švarce přihlásilo pět firem. Zhotovitelem je firma Swietelsky stavební s. r. o., která zvítězila s nabídkovou cenou 13,988.595 korun.

Zdroj: ČTK

SFDI letos vynaloží 160 miliard Kč, stát chce investice udržet i do příštích let

Stát chce udržet investice na dopravní stavby na současné úrovni i v příštích letech. Letos plánuje ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) vynaložit přes 160 miliard korun. Mezi hlavní priority bude patřit dostavba páteřní dálniční sítě do roku 2033 a příprava vysokorychlostních tratí. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Rozpočet SFDI pro příští rok a případný výhled i pro další roky zatím ministerstvo nepředstavilo. „Rozpočet SFDI pro rok 2026 bude sestavený a zajištěný tak, aby byly zohledněny potřebné výdaje na stávající stavby, které jsou rozestavěné a samozřejmě mohly být zahájené ty strategické stavby, které jsou projektově připravené. Další roky se budou odvíjet od priorit další vlády a jejích preferencí, která bude muset zohlednit i celkovou rozpočtovou situaci v kontextu národní i evropské obrany,“ uvedl Jemelka.

Prioritou podle něj bude v příštích letech udržet investice do dopravní infrastruktury na stabilní úrovni. Mezi klíčové priority přitom bude patřit dostavba páteřní dálniční sítě do roku 2033 s více než 2000 kilometry dálnic. K největším projektům patří hlavně dokončení Pražského okruhu a dálnic D35, D1, D3, D11, D49 a D55. V současnosti je v ČR necelých 1600 kilometrů dálnic.

Kromě dálnic další peníze zamíří i na přípravu jednotlivých úseků sítě vysokorychlostních tratí v Česku. Stavba prvního úseku by podle současných plánů měla začít v roce 2028. Na české železnici by do roku 2050 mělo vzniknout až 767 kilometrů vysokorychlostních tratí. Kromě toho ministerstvo počítá také s modernizací konvenčních železničních tratí.

Klíčovou otázkou bude podle mluvčího zajištění dalšího financování dopravních staveb. Naprosto zásadní pro to bude příprava návrhu víceletého finančního rámce, kterou EU právě připravuje, uvedl.

„Ten velmi pravděpodobně významně zohlední investice do segmentu bezpečnosti a obrany a nově stanoví využívání nástrojů na spolufinancování. Zvýšení investic do evropských obranných kapacit může otevřít nové možnosti pro národní projekty na síti TEN-T způsobilé pro spolufinancování v kategorii dopravní infrastruktury pro tzv. duální využití, tj. civilní i vojenské,“ řekl Jemelka.

SFDI funguje od roku 2001. Od té doby rozdělil na financování dopravních staveb kolem 1,5 bilionu korun. Fond je určen k financování dopravních staveb v zemi, zejména dálnic, silnic, železnic, vodních cest nebo i cyklostezek.

Zdroj: ČTK

Analýza: Ceny bytů stály u všech pražských stanic metra přes 100.000 Kč za m2

Ceny bytů v okolí všech pražských stanic metra přesáhly v druhé polovině loňského roku poprvé od začátku měření 100.000 korun za metr čtvereční. Nejlevnější lokalitou byly Roztyly, naopak nejdražší byty byly v centru u stanice Staroměstská. Hodnota bytů rostla také v okolí připravovaných stanic nové linky metra D. Nejvíce bytů se v druhé polovině roku 2024 prodalo v okolí stanice Kolbenova. Vyplývá to z analýzy Metroindex realitně-analytické platformy Flat Zone, kterou má ČTK k dispozici.

„Dlouhé roky platí to, že byty v okolí stanic metra patří mezi nejžádanější, a pokud je to možné, koncentruje se kolem nich i výstavba nových bytů, kterým tento prostý fakt zvyšuje atraktivitu. V řadě lokalit se tak mění a i nadále bude měnit skladba bytů a poměr mezi staršími byty a novostavbami, které byly, jsou a budou v okolí některých stanic metra vystavěny. I do budoucna tak bude platit to, že tam, kde se budou v okolí stanic metra stavět nové byty, budou ceny růst rychleji právě díky změně skladby bytů,” řekl Milan Roček z Flat Zone.

V nejlevnější lokalitě Roztyly vzrostla průměrná cena bytů za dva roky o 12 procent na 104.268 Kč za metr čtvereční. Vlastnické bydlení ale již přestává být dostupnější podle Flat Zone i v tradičně levnějších lokalitách, jako jsou Černý Most, Opatov nebo Luka, kde ceny přesáhly 107.000 korun za metr čtvereční. U stanice Staroměstská stojí byty v průměru 246.132 Kč za metr čtvereční. Více než 200.000 Kč za část plochy zaplatili zájemci také v okolí stanic Malostranská a Dejvická.

První část metra D z Pankráce na Olbrachtovu staví Pražský dopravní podnik od roku 2022. Stavba navazující části z Olbrachtovy na Nové Dvory již měla začít, ale kvůli zdržení způsobenému námitkami u antimonopolního úřadu se příprava zpozdila. Dále bude vybudována část z Nových Dvorů do Depa Písnice. Původní předpoklad dokončení celého úseku z Pankráce do Písnice byl rok 2029, kvůli sporům se však zpozdí.

Ceny nemovitostí v okolí nově budovaných stanic ale podle analýzy již nyní rostou. Kolem budoucí konečné stanice Písnice se průměrná cena pohybovala mírně pod 107.000 korunami za metr čtvereční, u stanice Nádraží Krč pak překročila cenovku 125.000 Kč za metr čtvereční.

V druhém pololetí roku 2024 se prodalo nejvíce bytů v okolí stanice Kolbenova, celkem se jednalo o 407 transakcí. Poté následovaly stanice Anděl s 257 prodeji a Vysočanská s 227 transakcemi. V těchto oblastech zároveň podle dat Flat Zone vzniká nejvíce nových bytů, což se promítá do výše cen. Ve všech třech lokalitách meziročně vzrostly ceny bytů o zhruba 10.000 korun za metr čtvereční.

Zdroj: ČTK

VŠTE hostila Mezinárodní evaluační panel: Hodnotil výzkum, vývoj a inovace

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (VŠTE) přivítala v úterý 17. června 2025 Mezinárodní evaluační panel (MEP), který hodnotil výzkumnou a inovační činnost školy. Návštěva proběhla v rámci národního hodnocení výzkumu M17+, pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Klíčový krok v hodnocení kvality výzkumu

Návštěva MEP vycházela ze Sebehodnotící zprávy (Self-Evaluation Report – SER), kterou škola zpracovala na jaře 2025. Tento dokument slouží jako východisko pro externí posouzení kvality činnosti v oblasti výzkumu, vývoje a inovací (R&D&I).

Cílem MEP je poskytnout nezávislé kvalitativní hodnocení výzkumných aktivit vysokých škol, a to nejen na základě výstupů, ale i strategií, infrastruktury a spolupráce s aplikační i mezinárodní sférou.

Co MEP hodnotí?

MEP posuzuje výzkumnou činnost podle metodiky FORD (Fields of Research and Development), konkrétně ve dvou oblastech:

  • FORD 2 – Engineering and Technology (zajišťuje Ústav technicko-technologický),
  • FORD 5 – Social Sciences (zajišťují Ústav podnikové strategie a Ústav znalectví a oceňování).

Panel se zaměřuje na čtyři hlavní oblasti:

  • Kvalitu výzkumu a výstupů (publikace, patenty, aplikace do praxe),
  • Strategické řízení a infrastrukturu,
  • Spolupráci s aplikační sférou,
  • Mezinárodní spolupráci a mobilitu.

Jednodenní návštěva s bohatým programem

Oficiální program se uskutečnil v hlavní budově školy v místnosti D615 a zahrnoval řadu jednání a prezentací. Dopoledne proběhla setkání s vedením školy, zástupci jednotlivých ústavů a prezentace výzkumných aktivit. Odpoledne byl program věnován návštěvě laboratoří, diskusi se studenty a uzavřenému jednání panelu.

V rámci prohlídky laboratoří se členové MEP seznámili s pokročilým vybavením pro analýzy mechanických vlastností, 3D tisk kovů a stavebních materiálů, organickou a analytickou chemií, logistikou, robotikou, bezpilotními technologiemi a spektrometrií.

Silné stránky a doporučení panelu

MEP ocenil například otevření nových laboratoří, vysokou míru zapojení školy do mezinárodních projektů (např. Erasmus+, CEEPUS) a úzkou spolupráci s aplikační sférou. Pozitivně byla také hodnocena rovnováha v zastoupení žen a věková struktura akademického sboru.

V návaznosti na diskusi panel požádal školu o doplnění některých údajů, především k publikační činnosti, projektům a zapojení jednotlivých pracovišť, což bude předmětem následného písemného doplnění.

Složení Mezinárodního evaluačního panelu

MEP tvoří sedm zahraničních a tuzemských expertů na kvalitu ve výzkumu. Předsedou panelu byl doc. Ing. Peter Márton, PhD. (University of Žilina, Slovensko). Členy byli dále Prof. Dr. József Poór, DSc., CMC (Hungarian University of Agriculture and Life Sciences, Maďarsko), Prof. Borna Abramović, Ph.D. (University of Zagreb, Chorvatsko), Ing. Radek Holý, Ph.D., ING.PAED. IGIP, MBA (Czech Technical University in Prague, Česko), Katerina Pavlou, Ph.D. (Cyprus Institute of Marketing, Kypr), Prof. Alla Kasych (Kyiv National University of Technologies and Design, Ukrajina) a Assoc. Prof. Monika Stoma, Ph.D. (University of Life Sciences in Lublin, Polsko).

Jednání se účastnila také metodická zástupkyně MŠMT RNDr. Šárka Brábníková a tajemnice panelu Ing. Anna Hoblíková z VŠTE.

Zdroj: VŠTE

Plzeň i nadále pokračuje v obnově vozového parku MHD

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) i v letošním roce pokračují v rozsáhlé modernizaci vozového parku. Celkem bude pořízeno 25 nových vozů napříč všemi trakcemi, včetně prvních kloubových SOR NS18 z nové rámcové smlouvy nebo posledních tramvají Škoda 40T. Moderní vozidla přinesou cestujícím vyšší komfort a vozový park plzeňské MHD se stane 100% nízkopodlažní.

„Pokud má být městská hromadná doprava skutečnou a funkční alternativou vůči osobním automobilům, musí být moderní a přívětivá. Mám radost, že tento požadavek v Plzni dlouhodobě plníme a budeme jej plnit i nadále,“ říká primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Na konci května byla dokončena dodávka tří posledních kloubových autobusů Solaris Urbino 18 New. Tyto vozy nabízejí klimatizaci, moderní interiér a předsuvné dveře pro větší komfort cestujících. Do konce června pak doplní flotilu také poslední tři tramvaje typu Škoda 40T, čímž se uzavře dodávka celkem 22 kusů tohoto plně nízkopodlažního typu.

„V Plzni modernizujeme vozový park MHD tempem, jaké nám mnoho jiných měst závidí. Zároveň už delší dobu nezdražujeme a v dohledné době ani nehodláme zdražovat jízdné. To vše je důkazem, že veřejná doprava má u vedení našeho města nejvyšší prioritu a za to jsem moc rád,“ řekl náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar.

Na podzim, konkrétně do konce listopadu, PMDP nasadí první tři kloubové autobusy SOR NS18. Jedná se o nové vozy z čerstvě uzavřené rámcové smlouvy, které nabídnou větší kapacitu a odpovídají aktuálním nárokům na komfort i bezpečnost městské dopravy. Dalších pět těchto autobusů převezmou PMDP v příštím roce a na dalších sedm vozů mohou uplatnit v následujících letech opci.

„Obměna vozového parku je důležitým krokem k udržitelnější a atraktivnější městské dopravě. Nová vozidla přinášejí vyšší komfort, lepší technické parametry a umožňují nám držet krok s moderními standardy,“ říká generální ředitel PMDP Jiří Ptáček.

Do konce roku dorazí také dalších sedm krátkých autobusů SOR NS12, pět trolejbusů Škoda 26Tr a čtyři kloubové trolejbusy Škoda 27Tr. Dalších pět trolejbusů 26Tr převezmou PMDP na jaře příštího roku. Všechna vozidla jsou samozřejmě nízkopodlažní, plně klimatizovaná a vybavená prvky pro pohodlnější a bezpečnější cestování.

Zdroj: PMDP

Na letní dovolenou za volantem? Pozor, prázdniny patří k nejtragičtějším obdobím roku

Letní prázdniny lákají tisíce Čechů na cesty – ať už míří na chalupu, do kempu na Lipně, nebo vyrážejí autem k moři do Chorvatska, Itálie či Slovinska. Jenže s tím, jak roste chuť cestovat, roste i počet nehod. Prázdninové měsíce každoročně patří k nejtragičtějším obdobím na českých silnicích. Důvod? Přeplněné dálnice, nervozita v kolonách, horko za volantem, únava i prostý fakt, že auto řídí i ti, kdo usedají za volant jen výjimečně.

 

Analýza Portálu nehod (www.portalnehod.cz) ukazuje, že právě červenec a srpen dlouhodobě patří k nejkritičtějším měsícům z pohledu dopravní nehodovosti na klíčových tazích vedoucích z Česka na jih – tedy trasách, po kterých se každoročně vydávají statisíce Čechů směr Chorvatsko, Itálie, Slovinsko nebo Rakousko, kam míří za alpskou přírodou i oblíbenými jezery.

Směr jih: víc aut, víc nehod

„Detailní analýza dopravní situace v okresech, kterými vedou hlavní dovolenkové tahy na jih – například Břeclav, Hodonín, Znojmo, České Budějovice, Klatovy, Tachov nebo Domažlice –, ukazuje, že během července a srpna počet havárií na těchto tazích citelně stoupá. V červenci bylo za celé sledované období let 2010 až 2024 zaznamenáno 2 076 kolizí, v srpnu dokonce 2 163. To z těchto dvou měsíců činí období s nejvyšší nehodovostí – v červenci o 17,5 % a v srpnu o 22,4 % více, než činí měsíční průměr. Nejvíce nehod přitom připadá na pátky, kdy lidé hromadně vyrážejí na víkendové nebo i delší dovolené,“ uvádí datová analytička Portálu nehod Petra Marková.

Ještě znepokojivější je fakt, že havárie v letních měsících bývají častěji spojeny se zraněními, nebo dokonce úmrtími. Více než každá druhá nehoda v červenci a srpnu se neobejde bez následků – v červenci u 53 % kolizí došlo ke zranění či úmrtí, v srpnu dokonce u více než 55 %. Pro srovnání: například v únoru se to týká „jen“ 38 % nehod. Nejde tedy jen o vyšší počet letních kolizí, ale i o jejich závažnost. Dlouhé jízdy, únavné podmínky, přeplněné silnice a častější chyby řidičů – to vše zvyšuje riziko fatálních následků.

 

Dobrý start začíná v garáži

Pro bezproblémové a bezpečné cestování autem během léta je klíčová důkladná příprava. Ještě před odjezdem je vhodné nechat vůz zkontrolovat – ideálně v servisu – nebo alespoň svépomocí prověřit stav pneumatik, brzd, klimatizace, provozních kapalin i světel. I drobná technická závada se totiž během dlouhé cesty může proměnit v závažný problém. Při plánování trasy je vhodné vyhnout se dopravním špičkám – největší nápor bývá v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne, kdy tisíce lidí vyrážejí na dovolenou. Ideální je vyjet buď brzy ráno, nebo až večer, kdy je provoz slabší a teploty příznivější.

Dlouhé jízdy si žádají pravidelné přestávky. Odborníci doporučují zastavit alespoň každé dvě až tři hodiny, krátce se projít, občerstvit se a znovu načerpat koncentraci. Mikrospánek za volantem patří k nejnebezpečnějším situacím a právě letní únava bývá často podceňovaná. V horkých dnech je důležité udržovat v autě příjemnou teplotu – ideálně mezi 22 a 24 stupni Celsia. Klimatizace by měla fungovat bezvadně, ale ani ta nenahradí pohodlné a vzdušné oblečení, které pomáhá zvládat vedro i stres.

Stejně jako technický stav auta je důležitý i pitný režim posádky. V horku tělo rychle ztrácí tekutiny, což snižuje schopnost soustředění a zvyšuje podrážděnost. V autě by proto neměla chybět dostatečná zásoba vody – ideálně neperlivé a ne příliš studené. Zvláštní pozornost si zaslouží děti, které cestování často snášejí hůře než dospělí. Je vhodné jim připravit oblíbené hračky, knihy nebo audiopohádky a vyhnout se drobným či ostrým předmětům, které mohou být nebezpečné při prudkém brzdění nebo nárazu. Pauzy během jízdy je vhodné přizpůsobit i jejich potřebám.

 

Kolony? Neztrácejte nervy, ale plánujte

„Stres z dopravních zácp často vede k neuváženým manévrům, které mohou skončit nehodou. Řidiči, kteří se chtějí kolonám vyhnout, by měli sledovat aktuální dopravní informace – například prostřednictvím aplikací Waze nebo Mapy.cz – a mít připravenou alternativní trasu. Na Mapách.cz navíc najdou i varování před rizikovými místy na českých silnicích, která poskytuje Portál nehod,“ řekl Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která Portál nehod provozuje.

Při cestě do zahraničí je nutné zkontrolovat nejen platnost dokladů a pojištění, ale také povinnou výbavu vozidla, která se může v jednotlivých zemích lišit. V některých státech jsou například povinné reflexní vesty pro všechny cestující, výstražný trojúhelník nebo alkoholtester. Různé mohou být i maximální povolené rychlosti či pravidla pro předjíždění.

Součástí důkladné přípravy je také kvalitní pojištění – ať už cestovní, nebo havarijní, které platí i v zahraničí. Před cestou je rovněž vhodné ověřit si ubytování, aby se stres z hledání volného místa na poslední chvíli nepřenesl i do řízení. A v neposlední řadě je třeba sledovat vývoj počasí – prudké letní bouřky, přívalové deště nebo vysoké teploty mohou cestu výrazně zkomplikovat a je nutné jim přizpůsobit jak trasu, tak styl jízdy. Bezpečná dovolená totiž nezačíná až na pláži nebo v horách, ale už ve chvíli, kdy zavíráte kufr auta a usedáte za volant.

 

 

Motorkáři na cestě za sluncem: letní svoboda s vysokým rizikem

Letní měsíce nejsou jen sezónou rodinných dovolených v autech – čím dál tím více Čechů vyráží za odpočinkem také v sedle motocyklu. Motorkáři míří na jih Evropy za sluncem, mořem a silnicemi, které slibují nevšední zážitek z jízdy. Letní cesty na jih jsou pro ně symbolem svobody – zároveň však představují období s nejvyšší mírou rizika.

„Analýza Portálu nehod ukazuje, že počet nehod motorkářů v letních měsících při cestách na jih výrazně stoupá. Zatímco v dubnu je jejich počet ještě relativně nízký, v červenci a srpnu se zvyšuje 2,5násobně. Důvod je zřejmý – vedle tradičních víkendových vyjížděk začínají motorkáři vyrážet i na vícedenní zahraniční dovolené, často přes Rakousko a Slovinsko až k jadranskému pobřeží,“ komentuje datová analytička Portálu nehod Petra Marková.

Silnice v okresech jako Břeclav, Znojmo, Hodonín, Domažlice či České Budějovice tak v létě zažívají zvýšený provoz nejen automobilů, ale i motocyklů. Problémem je, že i drobná chyba v sedle motorky může mít mnohem závažnější následky než při jízdě v autě.

Motorka je symbolem volnosti a radosti z jízdy – ale v letním provozu plném kolon, horka a nepozorných řidičů je nezbytné jet s maximálním respektem. Nejlepší vzpomínky z cesty za sluncem si totiž odvezete tehdy, když se z ní bezpečně vrátíte.

Zdroj: PORTALNEHOD.CZ

Věřitelé jindřichohradecké úzkokolejky souhlasí s prodejem firmy Gepard Expressu

Věřitelský výbor jindřichohradecké úzkokolejky souhlasí s prodejem společnosti firmě Gepard Express za 83 milionů korun. Záměr musí ještě schválit insolvenční soud. Gepard Express nabídl ve čtvrtek nejvyšší nabídku ve třetím kole výběrového řízení, v němž usilovali o úzkokolejku dva zájemci. Věřitelský výbor prodej schválil včera, vyplývá z insolvenčního rejstříku.

Českobudějovický soud vyhlásil konkurz na zadlužené Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) na konci března. Podnik je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů Kč. Gepard Express už v minulosti projevil zájem dopravu na železniční úzkokolejce provozovat.

Do prvního kola, kdy byla minimální částka 100 milionů korun, se nikdo nepřihlásil. Proto následovalo druhé kolo s minimálním vkladem 78 milionů korun. Do něj se přihlásili dva zájemci, kromě Gepard Expressu to byla společnost Fexlin. Obě firmy se pak o úzkokolejku střetly ve třetím kole, které se uskutečnilo formou licitace. Gepard Express v něm nabídl 83 milionů korun a Fexlin 81,3 milionu korun. Věřitelský výbor se rozhodl přijmout vyšší nabídku. „Gepard Express má navíc i podporu obcí, které na úzkokolejce jsou,“ řekl dříve ČTK insolvenční správce David Jánošík.

Při konkurzu se majetek dlužníka zpeněží a výtěžek rozdělí mezi jeho věřitele. Pokud by se majetek neprodal jako celek, následoval by prodej po částech. Posudek společnosti Statikum odhadl hodnotu firmy na 143 milionů Kč, když se bude majetek prodávat jednou smlouvou. V případě, že by se rozprodal po částech, mohlo by to být 112 milionů Kč. Tolik ale žádný ze zájemců nenabídl.

Součástí prodeje je 15 nádraží včetně budov, sedm z nich lze využívat pro rekreační ubytování. Dále se prodávají dvě úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a z Jindřichova Hradce do Obrataně, lokomotivy a vagony, různá vozidla, vybavení apartmánů, dopravních kanceláří, čekáren, kanceláří a opravny vozidel.

Vlaky na úzkokolejce jezdily loni v létě. Letos zatím na specifickou trať, která od konce 19. století vede z Jindřichova Hradce do Obrataně na Pelhřimovsku a do Nové Bystřice na Jindřichohradecku, nevyrazily.

Zdroj: ČTK

V části ulice Zálesí v Praze 4 bude zrušeno omezení rychlosti na 30 km/h

V části ulice Zálesí v Praze 4 bude zvýšena povolená rychlost ze 30 na 50 kilometrů v hodině. Nebezpečný přechod v blízkosti ulice Nad Lesním divadlem, kvůli němuž byla v minulosti rychlost snížena, je přestavěn. Nově uprostřed vznikl ostrůvek, z jedné strany je provoz sveden do jednoho pruhu místo původních dvou. Díky tomu je přecházení bezpečnější. ČTK o tom informoval mluvčí Prahy 4 Aleš Berný. Změny čekají řidiče také poblíž Thomayerovy nemocnice a ve vilové čtvrti na Lhotce.

Rychlost by se měla v Zálesí zvýšit letos na podzim, jakmile nabydou právní moci všechny potřebné dokumenty. „Změna pomůže také autobusům MHD, jejichž jízda se tím zrychlí,“ řekl radní Prahy 4 pro dopravu Jaroslav Míth (ODS).

Další změna se týká ulice Matek a části ulice V Štíhlách. Od dnešního dne je v nich zákaz zastavení. Radnice tak chce usnadnit sanitkám průjezd do Thomayerovy nemocnice. Opatření bude v platnosti do 28. srpna. „Dopravní značení umístěné kvůli nebezpečí z prodlení lze vydat pouze na 60 dní. Pokud se úprava ukáže jako prospěšná, budeme jednat o tom, aby platila natrvalo,“ dodal Míth.

Od podzimu čeká novinka i řidiče, kteří zamíří do vilové čtvrti na Lhotce známé jako kolonie Tempo. Zde vznikne takzvaná zóna 30 s nejvyšší povolenou rychlostí 30 kilometrů v hodině. Podle radního Mítha se tím zvýší bezpečnost chodců.

Takzvané zóny 30 platí v metropoli například na celém území Prahy 7 s výjimkou hlavních silnic, v Karlíně nebo v některých oblastech Smíchova. Aktivisté ze skupiny Poslední generace CZ v minulých letech pořádali protesty na hlavních silnicích, nejčastěji magistrále, na kterých požadovali plošné snížení nejvyšší povolené rychlosti z 50 na 30 kilometrů v hodině. Zástupci vedení metropole plošné opatření odmítli, v rezidenčních čtvrtích se nicméně omezení rychlosti nebrání.

Zdroj: ČTK

Jičín má s M-Silnicemi smlouvu na opravu ulic za 257 mil. Kč, začne se na podzim

Město Jičín, Královéhradecký kraj a jičínské vodárny podepsaly smlouvu na čtvrtmiliardovou rekonstrukci dvou páteřních ulic v Jičíně se společností M-Silnice z královéhradeckého koncernu Medis. Stavba by měla začít letos na podzim, hotová by měla být v roce 2028. ČTK to řekl mluvčí města Jan Jireš. Stavba bude patřit k největším v novodobé historii Jičína.

Radnice rekonstrukci ulic Ruská a Poděbradova ve čtvrti Nové Město chystala přes deset let. Úsek k přestavbě je dlouhý asi 1,2 kilometru a je dopravní tepnou spojující jižní okraj města s centrem a autobusovým nádražím. Začíná u křižovatky pod jezuitskou kolejí v historickém centru a končí u jižního nájezdu na obchvatovou silnici I/16. Stavbaři s rekonstrukcí ulic začnou, až Ředitelství silnic a dálnic dokončí rekonstrukci obchvatu.

„Bylo potřeba získat souhlasy více než 50 majitelů pozemků, stavební řízení se dotýkalo zájmů desítek institucí a stovek obyvatel města,“ uvedl místostarosta Petr Hamáček (KDU-ČSL).

Nynější komunikace je zchátralá, inženýrské sítě jsou ve špatném stavu. Dopravně je ulice nepřehledná, parkování nemá řád. Kromě silnice a chodníků budou mít ulice nové inženýrské sítě, zeleň, mobiliář, osvětlení, vzniknou tři kruhové objezdy, místa k parkování. Stavbaři opraví i schodiště ke kostelu na Novém Městě a vybudují retenční nádrž pro srážkové vody. Součástí stavby je také až tříměsíční předpokládaný archeologický výzkum.

Stavba zkomplikuje dopravu v celém Jičíně. Přes Ruskou a Poděbradovu ulici vede jedna z výpadových silnic z města k obchvatu. Podrobnosti k objížďkám a omezením radnice teprve zveřejní.

Do výběrového řízení se M-Silnice přihlásila jako jediná. Nabídku ve výši 256,6 milionu korun bez DPH předložila ve spolupráci s firmou Plynospol. Cena, kterou nabídla, byla o šest procent nižší než zadavateli stanovených maximálních 273,1 milionu korun bez DPH.

Na financování se bude nejvíce podílet město Jičín, a to částkou 134,7 milionu korun. Královéhradecký kraj, na němž bude přestavba silnice, by měl zaplatit 73,4 milionu korun. Na Vodohospodářskou a obchodní společnost Jičín by mělo připadnout 48,5 milionu korun. Radnice získala na financování dotaci z evropského programu IROP.

V lokalitě Nového Města hodlá radnice na podzim také zahájit stavbu odpočinkové zóny a parku Cidlina za 152,9 milionu. Hotová má být v roce 2027.

Zdroj: ČTK

Věřitelé jindřichohradecké úzkokolejky souhlasí s prodejem firmy Gepard Expressu

Věřitelský výbor jindřichohradecké úzkokolejky souhlasí s prodejem společnosti firmě Gepard Express za 83 milionů korun. Záměr musí ještě schválit insolvenční soud. Gepard Express nabídl ve čtvrtek nejvyšší nabídku ve třetím kole výběrového řízení, v němž usilovali o úzkokolejku dva zájemci. Věřitelský výbor prodej schválil, vyplývá z insolvenčního rejstříku.

Českobudějovický soud vyhlásil konkurz na zadlužené Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) na konci března. Podnik je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů Kč. Gepard Express už v minulosti projevil zájem dopravu na železniční úzkokolejce provozovat.

Do prvního kola, kdy byla minimální částka 100 milionů korun, se nikdo nepřihlásil. Proto následovalo druhé kolo s minimálním vkladem 78 milionů korun. Do něj se přihlásili dva zájemci, kromě Gepard Expressu to byla společnost Fexlin. Obě firmy se pak o úzkokolejku střetly ve třetím kole, které se uskutečnilo formou licitace. Gepard Express v něm nabídl 83 milionů korun a Fexlin 81,3 milionu korun. Věřitelský výbor se rozhodl přijmout vyšší nabídku. „Gepard Express má navíc i podporu obcí, které na úzkokolejce jsou,“ řekl dříve ČTK insolvenční správce David Jánošík.

Při konkurzu se majetek dlužníka zpeněží a výtěžek rozdělí mezi jeho věřitele. Pokud by se majetek neprodal jako celek, následoval by prodej po částech. Posudek společnosti Statikum odhadl hodnotu firmy na 143 milionů Kč, když se bude majetek prodávat jednou smlouvou. V případě, že by se rozprodal po částech, mohlo by to být 112 milionů Kč. Tolik ale žádný ze zájemců nenabídl.

Součástí prodeje je 15 nádraží včetně budov, sedm z nich lze využívat pro rekreační ubytování. Dále se prodávají dvě úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a z Jindřichova Hradce do Obrataně, lokomotivy a vagony, různá vozidla, vybavení apartmánů, dopravních kanceláří, čekáren, kanceláří a opravny vozidel.

Vlaky na úzkokolejce jezdily loni v létě. Letos zatím na specifickou trať, která od konce 19. století vede z Jindřichova Hradce do Obrataně na Pelhřimovsku a do Nové Bystřice na Jindřichohradecku, nevyrazily.

Zdroj: ČTK

Logistický kalendář

CILF