Evropský účetní dvůr (European Court of Auditors – ECA) vydal „Zvláštní zprávu“ č. 8/2023, která se týká auditu železniční nákladní dopravy v Unii, zejména její intermodální části. Auditovanými byly projekty v Polsku, Německu, Nizozemí, Itálii, Francii a Španělsku, ale Česká republika by zřejmě nedopadla o mnoho jinak.

Zpráva konstatuje to, co v oboru většinou víme nebo alespoň tušíme – přechod nákladní dopravy ze silnice na železnici je v nedohlednu, a to zejména kvůli nereálnosti cílů stanovených EU a nepodpořením těchto cílů na straně členských států, které „s nimi nebyly v souladu“ (nekorektně, ale reálně řečeno na ně státy hodily bobek), protože EU je nedefinovala jako vymahatelné. Zároveň jsou nedostatečná některá pravidla EU a přitažlivost intermodální dopravy je tím omezena, zatímco jiná pravidla působí přímo proti proti cíli podporovat intermodální dopravu. Zároveň ECA konstatuje nedostatek údajů pro monitorování přínosů interoperability a problém úzkých míst (jak z obecného hlediska kapacitního, tak i prostorové průchodnosti a délky vlaků).

Celkově dospěl Evropský účetní dvůr k závěru, že intermodální nákladní doprava stále nemůže rovnocenně konkurovat silniční dopravě kvůli regulačním a infrastrukturním překážkám, a navrhuje řadu doporučení, jak zvýšit účinnost podpory EU v této oblasti. Jde především o stanovení realistických cílů (zejména pro koridory hlavní sítě) a jejich vymahatelnost, odstraňování úzkých míst na infrastruktuře (samozřejmě především nutné investice z toho plynoucí), legislativní „opravy“ týkající se kapacity infrastruktury či informace o dosažení cílů zpět k EU.

Mezi přílohami je vhodná k prostudování příloha V. obsahující typy provozních překážek identifikovaných podle druhu dopravy. Opět pojmenovává to, co je oborově známé – považování intermodálních přeprav v některých zemích za mimořádné zásilky, nedostatek minimální zaručené kapacity pro nákladní dopravu při přidělování a řízení kapacity, nízká flexibilita při rezervaci tras vlaků, narušování nákladní dopravy z důvodu harmonogramu údržby nebo požadavek jazykové úrovně strojvedoucích vyvolávající zastavování vlaků na hranicích kvůli výměně strojvedoucího. Na druhé straně tak alespoň dodává váhu evropské instituce a umožňuje tato témata lépe prosazovat i dopravcům a jejich sdružením.