Zrušení letu v důsledku náhlého úmrtí člena posádky nezbavuje leteckou společnost povinnosti odškodnit cestující za zpoždění. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, stojí v jeho tiskové zprávě. Soud posuzoval případ, který se stal portugalské letecké společnosti TAP. V kauze šlo o let ze Stuttgartu do Lisabonu, který byl 17. července 2019 zrušen, protože druhý pilot byl necelé dvě hodiny před odletem nalezen mrtvý ve svém hotelovém pokoji. Posádka následně uvedla, že není způsobilá letu.

Vzhledem k tomu, že spoj měl odlétat mimo obvyklou základnu společnosti TAP, nebyl k dispozici žádný okamžitý náhradní personál a všichni museli čekat na přílet nové posádky. Cestující odletěli do cílové destinace o více než deset hodin později, než bylo plánováno.

Několik klientů požadovalo za zpoždění odškodné, které letecká společnost odmítla zaplatit. Tvrdila, že smrt druhého pilota byla mimořádnou okolností, která ji zbavuje povinnosti odškodnit pasažéry.

„Takové úmrtí, jakkoli je tragické, není mimořádnou okolností, nýbrž je stejně jako každé nečekané onemocnění, jež může postihnout nepostradatelného člena posádky, vlastní běžnému výkonu činnosti letecké společnosti,“ uvedl soud.

Od přelomového rozsudku z roku 2009, podle kterého musí zpoždění trvat nejméně tři hodiny, aby bylo možné žádat o odškodnění, jsou soudci EU zavaleni případy, v nichž se snaží vyjasnit, kdy mohou cestující žádat o odškodnění.

Špatné počasí, náraz ptáka, nebo i to, že cestující někoho v letadle pokouše, jsou dostatečně mimořádné. Avšak stávky bez schválení odborů mimořádnou okolností nejsou, rozhodl soud v uplynulém desetiletí.

Zdroj : ČTK