Dopravci za mýtné na českých silnicích v listopadu zaplatili 1,3 miliardy korun. Oproti loňsku jde o mírný nárůst o 1,4 procenta. Počet transakcí naopak meziročně mírně klesl. Od začátku roku stát za jízdu po zpoplatněných komunikacích vybral téměř 13,9 miliardy korun, což je o 0,54 procenta více než za stejné období loni. Podíl mýtného za jízdu po dálnicích je 89 procent, zbylé poplatky jsou za jízdu po zpoplatněných úsecích silnic I. třídy. V tiskové zprávě o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll.
Letošní listopad měl 21 pracovních dní stejně jako listopad v roce 2022. Růst oproti loňskému roku tedy není způsoben odlišným počtem pracovních dnů v měsíci. Počet mýtných transakcí meziročně klesl o 0,25 procenta na zhruba 100 milionů.
Na konci listopadu bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 823.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 646.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 643.000 kusů palubních jednotek.
Vláda má v plánu od 1. března 2024 zvýšit mýtné o deset až 15 procent. Navyšovat se bude o nový poplatek, který bude odrážet emise kamionů. Roční příjem státu z mýtného je podle ministerstva dopravy kolem 14 miliard korun. Zvýšení mýtného by mohlo přinést až dvě miliardy korun navíc.
Satelitní mýtný systém CzechToll oslavil 1. prosince čtvrtý rok fungování. Za 48 měsíců v provozu bylo od 1. prosince 2019 jeho prostřednictvím předepsáno na mýtném více než 55 miliard korun. Průměrný měsíční výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny tak přesahuje 1,149 miliardy korun. Ředitel společnosti Petr Chvátal odhaduje celkovou výši mýtného vybraného v letošním roce na zhruba 15 miliard korun. Výběr mýtného dlouhodobě stagnuje. Prozatím byl růst mýtného zaznamenán v šesti měsících, pokles v pěti, naposledy zatím v září.
Zdroj: ČTK