V Česku jezdí podle dat státu za loňský rok čtyři procenta řidičů bez použití bezpečnostních pásů a u spolujezdců je to 5,4 procenta. Přitom nepřipoutaní tvořili loni 14 procent z celkového počtu zemřelých při nehodách, celkem 72 úmrtí. Těžce zraněných nepřipoutaných lidí bylo 132. Vyplývá to z tiskové zprávy Lukáše Kaduly z Centra dopravního výzkumu a z dat oddělení BESIP ministerstva dopravy. Použití bezpečnostních pásů je povinné.

Kadula vycházel z dat z pěti různých zdrojů, jimiž jsou Observatoř bezpečnosti silničního provozu, Dopravní nehody v ČR, Hloubková analýza dopravních nehod, Samostatné oddělení BESIP Ministerstva dopravy a policie. „Použití bezpečnostních pásů je přitom povinné a násobně zvyšuje šanci na přežití,“ sdělil Kadula. Zatímco u řidičů a spolucestujících vpředu se meziročně používání pásů zvýšilo, u spolujezdců vzadu se snížilo. Loni se jich nepoutalo přes 12 procent. Ani u řidičů, ani u spolujezdců vpředu a vzadu nelze podle Kaduly mluvit o dlouhodobém trendu, podíl nepřipoutaných různě kolísá.

Finanční ztráty kvůli zmařeným životům a zraněním nepřipoutaných lidí při nehodách jsou za poslední roky v řádu desítek miliard. „Od ledna 2021 do letošního července bylo na českých silnicích v automobilech usmrceno 261 osob, které nebyly připoutány bezpečnostním pásem. Dalších 428 osob bylo zraněno těžce a 2496 lehce. Socioekonomické ztráty z těchto dopravních nehod přesáhly 40 miliard korun,“ uvedl Kadula. Ze statistik vyplývá, že více se nepoutají muži než ženy. Zatímco v daném období byl podíl mrtvých nepřipoutaných mužů ze všech zemřelých 30 procent, u žen to bylo 24 procent. Rozdíl ve prospěch žen je i ve statistice mrtvých spolujezdců.

Pokud nepřipoutaného řidiče či spolujezdce odhalí policisté, udělí mu blokovou pokutu 1500 až 2000 korun. Řidič dostane také tři body do bodového systému. „U dopravních nehod se často setkáváme s případy, kdy řidiči obcházejí signalizační zařízení nezapnutých bezpečnostních pásů různými způsoby – například zapnutím pásu za sedadlem nebo zacvaknutím bezpečnostního pásu spolujezdce do západky pro řidiče. Byly také zaznamenány případy, kdy si lidé byli vědomi nesprávné funkčnosti bezpečnostního pásu a snažili se tyto nedostatky různými způsoby eliminovat,“ sdělila Kateřina Bucsuházy z hloubkové analýzy dopravních nehod Centra dopravního výzkumu. „Použití pásu bylo pro některé řidiče nepohodlné, a tak se jej pokusili upravit různými metodami. V mnoha případech šlo o ‚domácí zlepšováky‘, ale některé z těchto výrobků lze bohužel i zakoupit,“ doplnila.

Nepřipoutaní pasažéři v případě nárazu či prudkého brzdění obvykle zastaví hlavou o palubní desku, čelní sklo, nebo vyletí z auta ven. A to i v případě, kdy se auto pohybuje jen padesátikilometrovou rychlostí. Hmotnost člověka se v takové chvíli může zvýšit až šedesátkrát.

Zdroj: ČTK