Společnost Ropid, která organizuje pražskou MHD, plánuje letos další rozšíření pruhů, které jsou pro městskou hromadnou dopravu vyhrazeny. Na některých křižovatkách se změní řazení, aby byly lépe průjezdné pro autobusy. Novinářům to řekl mluvčí Ropidu Filip Drápal. Loni přibyly v metropoli téměř dva kilometry takzvaných buspruhů, dohromady jich je asi 74 kilometrů.
Řazení v pruzích bude změněno například v Horňátecké ulici v Praze 8. Před křižovatkou s Přemyšlenskou pojedou auta nově v levém pruhu přímo. Pravý pruh bude určen pro odbočení vpravo s povolením jízdy rovně pro autobusy. Podobně budou upraveny i předchozí křižovatky Horňátecké s Mirovickou a Třeboradickou. „Díky tomu pojede většina vozidel levým pruhem a autobusy plynuleji pravým,“ uvedl Drápal.
Nový vyhrazený pruh pro MHD vznikne na Trojském mostě ve směru z centra. Levý jízdní pruh bude vyhrazen pro autobusy, ostatní vozidla pojedou v pravém pruhu. V nedaleké ulici Pod lisem v Troji bude prodloužen buspruh v tramvajovém pásu pro linky 112 a 234.
Změny se dotknou i Modřanské ulice. V roce 2026 by měl být dokončen Dvorecký most, který budou využívat linky 118, 196 a 197 místo Barrandovského. Ve směru do centra vznikne buspruh jako prostřední pruh v řazení před Jeremenkovou ulicí se zastávkou za křižovatkou. Ve směru z centra bude levý pruh změněn na odbočovací do Branické hned za křižovatkou s Jeremenkovou.
„Nové vyhrazené pruhy pro autobusy se snažíme projektovat s maximální ohleduplností i pro ostatní účastníky silničního provozu. Mnohdy totiž stačí jen vhodně přeskládat řadicí pruhy před křižovatkami, aniž bychom omezili celkový průjezd aut v nejžádanějších směrech. Také se snažíme maximalizovat jízdu autobusů po tramvajových tělesech,“ uvedl ředitel Ropidu Petr Tomčík.
V roce 2024 v Praze přibyly necelé dva kilometry vyhrazených pruhů. Nachází se například na trase Evropská – Jugoslávských partyzánů – Podbabská v Praze 6, v Petrovicích na Novopetrovické a také v Zálesí u křižovatky s ulicí Nad lesním divadlem.
Loni byl také upraven režim na několika světelných křižovatkách, aby přednost v jízdě dostaly spoje MHD. U autobusů se jedná o deset křižovatek, u tramvají o dvě. „Díky naší dlouholeté snaze o preferenci tramvají na křižovatkách se Praha řadí mezi špičky světového žebříčku. Přednostní průjezd tramvají umožňuje už téměř 94 procent všech světelně řízených křižovatek, u autobusů je to 310 křižovatek. A i v roce 2025 budeme v jejich rozšiřování pokračovat,“ uvedl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). Autobusy mají nyní preferenci na zhruba na 58 procentech křižovatek.
Úpravy křižovatek vznikají ve spolupráci Ropidu, dopravního podniku a Technické správy komunikací. Schválit je musí policie.
Zdroj: ČTK