Ve vnitřních prostorách, tedy například v obchodních centrech nebo garážích, se v Česku nachází minimum výdejních boxů. Argumentem pro umístění ven je podle přepravních společností zejména rychlý a neomezený přístup. Některé nicméně do budoucna chtějí počet výdejních boxů ve vnitřních prostorách navýšit, vyplývá z jejich odpovědí pro ČTK. Česko je podle designérky Veroniky Rút, jež se zabývá estetickým narušováním veřejného prostoru – takzvaným vizuálním smogem – jednou ze tří evropských zemí s nejvyšším počtem výdejních boxů na obyvatele.
Společnost DPD má ve vnitřních prostorách jen několik boxů, celkem jich v Česku provozuje stovky. Výhodou umístění ven je podle generálního ředitele Miloše Malaníka také možnost napojit boxy na solární energii. Malý počet boxů ve vnitřních prostorách mají i společnosti PPL, GLS, Allegro či Alza, vyplývá z vyjádření firem.
Ve vnitřních prostorách je přibližně pětina boxů Zásilkovny, nedávno přepravce navázal spolupráci s maloobchodní sítí Žabka patřící pod Tesco. Boxy Zásilkovny se aktuálně nachází v šesti prodejnách Žabky, a to převážně v Praze. Během letošního roku je v plánu boxy rozšířit do dalších přibližně deseti obchodů Žabka, řekla ČTK mluvčí Tesco Iva Pavlousková.
„V současné době jednáme o možnosti, že bychom boxy PPL instalovali do vybraných vnitřních prostor. Jednání jsou v začátcích, proto zatím nechceme zveřejňovat podrobnosti,“ uvedla mluvčí PPL Michaela Tůmová. „Cítíme potřebu veřejnosti i zástupců měst a obcí umisťovat boxy i do vnitřních prostor, aby vizuálně nenarušovaly prostředí, kde jsou instalovány. Na druhou stranu najít takové prostory je náročné,“ doplnila.
Pro menší narušení veřejného prostoru některé společnosti volí tlumenější barvy boxů. „Například v historických částech měst často využíváme decentní šedý branding, který je vizuálně méně nápadný,“ uvedla mluvčí Alzy Eliška Čeřovská. Od 22:00 do 06:00 je pak podle ní osvětlení boxů vypnuté, rozsvěcují se jen při příchodu zákazníka či kurýra.
Umisťování boxů dovnitř je podle Rút krok správným směrem. „To jsou řešení zejména pro místa, kde jsou samostatně stojící boxy zcela nevhodné, protože se do prostoru ulice buď vůbec nevejdou, nebo vytváří nevhodné bariéry,“ řekla ČTK. „Není normální, aby se věci do prostoru města umisťovaly nahodile a chaoticky, prostor města takhle dlouhodobě fungovat prostě nemůže,“ dodala. Lepší přístup vůči umisťování boxů mají podle ní například Švédsko a Německo.
Zdroj: ČTK